KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.7216 TL
  • 6.4298 TL
  • 7.1277 TL
Kocaeli Zirve
İzmit Belediyesi’nde işçiye 5.5 TL zam
İzmit Belediyesi’nde işçiye 5.5 TL zam
Güncel
03 Kasım 2010 Çarşamba 11:16
  • 7017
  • 19

İzmit Belediyesi’nde işçiye 5.5 TL zam

İzmit Belediyesi ve Genel-İş Sendikası arasında kangrene dönüşen TİS görüşmeleri mutlu sonla bitti. İşçiye 5,5 TL zam verilerek yevmiyelerdeki en yüksek artış yüzde 19.33’e denk geldi

Grevle sonuçlanması beklenen ve 594 işçiyi ilgilendiren İzmit Belediyesi ve Genel-İş Sendikası arasındaki TİS görüşmeleri mutlu sonla bitti. 9 Haziran`da başlayan TİS görüşmelerinde yasal süre 9 Ağustos`ta bitmiş ve resmi arabulucu sürecinde de anlaşma sağlanamamıştı. 3 Kasım`da alınması beklenen grev kararı öncesi yapılan görüşmede işçiye 5.5 TL zamla anlaşma sağlandı. Bu zamla yevmiyelerdeki ortalama artış yüzde 10.38`e tekabul ederken, en düşük ücret yüzde 19.33 artmış oldu.
 

DOĞAN KATILMADI
Önceki akşam 19.30`da İzmit Belediyesi Başkan Yardımcısı Hüseyin Üzülmez ve Yerel-Sen yetkilileri ile Genel-İş Sendikası Kocaeli Şube Başkanı Gürol Güçlü ve sendika yöneticileri belediye binasında bir araya geldi. Saat 22.30`a kadar süren görüşme esnasında İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan belediye binasında olmasına rağmen toplantıya girmedi. Üzülmez adeta aracı gibi davranarak Doğan`a gelişmeleri verilen molalarda aktardı. Yaklaşık 3 saat süren görüşmede anlaşma beklenirken sözleşmede yer alan sosyal pakete istenen zam konusunda mütabakat sağlanamadı.
 

NİHAYET ANLAŞTILAR
Gece yarısı görüşmesinden de sonuç almayan taraflar son kez bir araya geldi. Saat 10.00`da belediye binasında yapılan ve belediyeyi temsilen Yerel-Sen ile Hüseyin Üzülmez`in katıldığı görüşmeler 1 saat 15 dakika sürdü. Nihayetinde Genel-İş Sendikası`nın istediği 6 TL zamma karşılık İzmit Belediyesi işçisine 5.5 TL zam vererek 3 yıl süreyle geçerli olacak sözleşme mutlu sonla bitti. Sendikacılar ve belediye yetkilileri sözleşmenin bittiğini açıklaması için Nevzat Doğan`ı yaklaşık yarım saat beklemek zorunda kaldı.
 

İŞÇİMİZİ ÜZMEYİZ
Geç de olsa toplantıya katılan Doğan, “Kimsenin hak kaybına uğramasını istemedik. Olabildiğince yüksek oranda ücret almalarını sağladık. İşçimizi üzemeyiz. Analarının ak sütü gibi helal olsun” dedi. Doğan`ın ardından söz alan Gürol Güçlü, zor bir süreçten geçtiklerini ve çok mücadele ettiklerini söyleyerek şöyle konuştu; “Biz Saraybahçe Belediyesi`ni baz alarak bu sözleşmeyi yaptık. Ve bu sözleşmeden en karlı çıkan kesim çevre belediyelerden gelen işçilerimiz oldu.
 

ENFLASYON ORANINDA
Sözleşmede vazgeçemediklerimiz vardı. Bunlardan birisi de cumartesi günleriydi. Cumartesi günlerinin izin günü olması bizi mutlu etti.” Konuşmanın ardından Doğan elindeki kağıttan işçiye verilen zammı açıkladı. Yapılan sözleşmeye göre birleşmenin ardından işçiler arasında ücretler noktasındaki uçurum en aza indirildi. Ortalama yevmiye 53 TL olurken, taban ücretlere seyyanen 5.5 TL zam yapıldı. Bu zamla yevmiyelerdeki ortalama artış yüzde 10.38`e tekabul ederken, en düşük ücret yüzde 19.33 artmış oldu. İşçiler 1. ve 2. yıllarda enflasyon oranında zam alacak.
 

İŞÇİYE BAYRAM HARÇLIĞI
Sosyal yardımlarda izin harçlığı da 2 yevmiyeden 16 yevmiyeye çıkarıldı. Her yıl öğrenci okutan işçilere dağıtılacak olan öğrenim yardımı ilköğretim için 412 TL, lise için 53 TL üniversite için 765 TL oldu ve ortalama yüzde 29.14 artış sağlandı. Sözleşmede bir ilk de yaşandı ve işçiye daha önceki sözleşmelerde olmayan bayram harçlığı da verilmesi kararlaştırıldı. Genel-İş Sendikası`nın Ramazan Bayramı için istediği 200 TL aynen kabul edilirken Kurban Bayramı için istenen 350 TL`de anlaşma sağlanamadı ve taraflar kurban bayramı için 325 TL`de anlaştı.

FARKLAR ÖDENMEYECEK

Bunun yanında yakacak gibi konuları içeren ve her ay işçilerin maaşına yansıtılacak olan sosyal paket zammı 295 TL olarak açıklandı. Sendika sosyal paket için 300 TL istemişti. Belediye yetkilileri ve sendika arasında yapılan anlaşmaya göre sosyal paket yardımında geçtiğimiz dönem sözleşmeler gereği 333 TL ile en fazla yardımı alan Saraybahçe işçileri başta olmak üzere diğer işçiler de  sözleşme sürecinin başladığı günden bu yana ki farkları geri ödemeyecek. 594 işçiyi kapsayan sözleşme belediye binasında düzenlenen törenle imzalandı.

Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ