KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 6.1454 TL
  • 6.8452 TL
  • 7.7628 TL
Kocaeli Zirve
İzmit Belediyesi’nin eski binası satıldı
İzmit Belediyesi’nin eski binası satıldı
Güncel
01 Aralık 2010 Çarşamba 15:19
  • 7373
  • 11

İzmit Belediyesi’nin eski binası satıldı

İzmit Belediyesi’nin eski hizmet binası dördüncü ihalede rekor bir fiyatla 13 milyon 39 bin TL’ye satıldı. Binanın yeni sahibi Adana merkezli Yeni Koza firması oldu

Büyükşehir Belediyesi, Belsa Plaza`ya karşılık İzmit Belediyesi`nden devraldığı eski hizmet binasını gerçekleştirilen ihaleyle sattı. Daha önce üç kez ihaleye çıkarılan bina, teklif veren çıkmayınca satılamamıştı.


Cumhuriyet Caddesi Yürüyüş Yolu üzerinde bulunan, 1999 depremi sonrası orta hasarlı raporu verilen ve bodrum katıyla birlikte 6 katlı olan, daha sonra ise bir katı sökülüp yeniden onarılıp güçlendirilen bina, gerçekleştirilen 4. ihalede rekor bir fiyata alıcı buldu. 11 Milyon 50 Bin TL.'ye binayı satın alan Adana merkezli Yeni Koza firması yüzde 18 KDV ile birlikte Büyükşehir'e toplam 13 Milyon 39 Bin TL. nakit para verecek. Hizmet binası rekor bir fiyatla 13 milyon 39 bin TL`ye satıldı. Binanın yeni sahibi ise Adana merkezli Yeni Koza firması oldu.
 

İKİ FİRMA KATILDI
11 milyon TL muhammen bedel biçilen binanın ihaleye Büyükşehir Belediyesi Genel sekreter Yardımcısı ve ihale komisyonu başkanı Tahir Büyükakın başkanlık etti. Büyükşehir Belediyesi Encümen Salonu`nda yapılan ihaleye İzmit`li Macit Haldız`ın sahibi olduğu Haldız İnşaat firması ile Adana Merkezli fakat genel Müdürlüğü İstanbul`da bulunan Yeni Koza Ender Tekstil Mağazaları firması katıldı. İhalede Haldız İnşaat firması muhammen bedel altında teklif verince bina Yeni Koza firmasına kaldı. Büyükşehir Belediyesi binayı satarak önemli bir gelir eldi etti.
 

DEVRE DIŞI KALDI
Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı ve ihale komisyonu başkanı Tahir Büyükakın başkanlığında Büyükşehir Belediyesi encümen salonunda yapılan ihaleye iki firma katıldı. İhalede, AKP Kurucu İl Yöneticisi İzmitli Macit Haldız`ın sahibi olduğu Haldız İnşaat firması adına Hüseyin Haldız ile merkezi Adana`da bulunan fakat genel müdürlüğü İstanbul`da olan tekstil üzerine üretim yapan anonim şirket Yeni Koza Ender Mağazaları firması adına Sefa Karadeli yer aldı. İnşaat sektörünün ilimizdeki en önemli isimlerinden olan, şehir içi ve şehir dışında birçok önemli yapıya imza atan Haldız Firması yapılan ihalede önemli bir kural hatası yaparak ihale dışı kaldı.
 

FİYATI YÜKSELTTİ
Büyükşehir Belediyesi tarafından tahmini bedeli 11 milyon TL olarak belirlediği eski İzmit Belediye Binası`nın satış ihalesine katılan Haldız firması muhammen bedelin altında teklif verince ihale komisyonu tarafından ihale dışı bırakıldı. Haldız firması ihale dışında kalınca komisyon başkanı Tahir Büyükakın, muhammen bedel kadar yani 11 milyon TL teklif veren Yeni Koza Firması yetkilisine geleneksel olarak fiyatı yükseltmesi teklifinde bulundu. Firma yetkilisi Sefa Karadeli sadece 10 bin TL artırınca Büyükakın, “Bu teklif çok az bunu 50 bin yapalım” dedi. Firma yetkilisi de bu teklifi kabul etti ve 11 milyon 50 bin TL ile binanın yeni sahibi oldu.
 

YENİDEN İNŞAA EDİLECEK
İzmit`in en gözde bölgesinde bulunan eski hizmet binasının yeni sahibi Yeni Koza Ender Mağazaları firması sorumlusu Sefa Karadeli, deprem görmüş binayı devir işlemleri tamamlandıktan hemen sonra yıkıp yerine yeni dört katlı bina yapacaklarını ve binada tekstil ürünü satan Ender Mağazaları`nın Kocaeli şubesini açacaklarını söyledi. Karadeli, “Çok şık bir bina yapacağız. Yeni binamız merkezin en gözde merkezi olacaktır. 2011 yılı içinde yeni mağazamızı hizmete açacağız” dedi. Karadeli, binayı devraldıklarında parayı peşin ödeyeceklerini de söyledi.

Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ