KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.7633 TL
  • 6.5625 TL
  • 7.3458 TL
Kocaeli Zirve
İzmit nefes almaya başladı
İzmit nefes almaya başladı
Güncel
08 Aralık 2012 Cumartesi 15:20
  • 1217
  • 1

İzmit nefes almaya başladı

İçinde kimsenin yaşamadığı ve tehlike barındıran çoğu yapının iş makineleri yardımıyla yıkılmasından sonra İzmit nefes almaya başladı

İzmit`te çoğunda kimsenin yaşamadığı ve tehlike oluşturan yapılar, iş makinaleri yardımıyla yıkılıyor. Fen işleri müdürlüğü yetkililerinin verdiği bilgiye göre son bir ay içinde Turgut, Bekirdere, Kozluk, Cedit, Çukurbağ ve Yenidoğan Mahalleleri`nde 7 adet  harabe  yapının yıkımı gerçekleştirildi. Aralık ayı içinde de Cedit Maslak Sokak, Çukurbağ Bahariye Caddesi, Turgut Numan Kahya Sokak, Yenidoğan Kaleüstü Sokak, Kozluk Sait Faik Sokak, Bekirdere Başaran Caddesi ve Çukurbağ Gebeşoğlu Sokakta 7 adet  yapı daha yıkılacak.

 
ORTADAN KALKIYOR
Yetkililer, mahalle aralarında bulunan çevre ve insan  sağlığı açısından tehlike oluşturan yapıların tek tek yıkıldığını belirterek. “Harabe evlerin çoğu boş. Bir çoğunda ayyaşlar mekan tutmuş. Yangın ve yıkılma tehlikesi olan bu yapılardan vatandaşlar şikayetçi. Bazı yapılar da eski olduğu için ayakta  zor duruyor. İlk etapta mülk sahiplerinin rızasını alıyoruz.” dedi. 
 
RESMİ PROSEDÜR
Bazı yapıların yıkımı için de mahkeme kararını beklediklerini ve bütün resmi prosedürler yerine getirildikten sonra yıkımı gerçekleştirdiklerini söyleyen ilgililer, “Vatandaşlar, bazen  harabe yapıların yıkılmamasından şikayet ediyorlar. Belediye olarak gerekli prosedürleri yerine getirmeden yıkım yapamıyoruz. Yıkım işini birkaç saatte gerçekleştirirken gerekli izinleri almak bazen aylar alabiliyor” şeklinde konuştu. 
 
150`Yİ BULUYOR
İlgililer, İzmit Belediyesi`nce yıl içinde yıkılan harabe yapı sayısının 150`yi bulduğunu belirterek, bu yapıların yıkılmasıyla da mahalle aralarındaki büyük bir tehlikenin ortadan kalktığını ve kentin adeta nefes almaya başladığı kaydetti.
Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ