KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.7821 TL
  • 6.5692 TL
  • 7.3319 TL
Kocaeli Zirve
İzmit yine sular altında
İzmit yine sular altında
Güncel
14 Ekim 2010 Perşembe 12:56
  • 6537
  • 21

İzmit yine sular altında

Dün gece başlayan sağanak yağış nedeniyle ilimizde birçok işyeri ve konut sular altında kaldı. 24 saat içinde metre kareye 30 kilogram yağış düştüğü öğrenildi

İki gündür aralıksız devam eden ve bugün öğle saatlerine kadar sürmesi beklenen sağanak yağış ilimizi de vurdu. Birçok işyeri, fuar merkezinde bulunan bazı işletmeler sular altında kaldı. Büyükşehir Belediyesi İtfaiye ekipleri, su baskınlarının etkili olduğu bölgelerde önlemler aldı. Meteoroloji İl Müdürü Ahmet İnci, son 24 saat içinde metrekareyle 30 kilogram yağışın düştüğünü bunun da normalin biraz üzerinde olduğunu söyledi. İnci, “Etkili sağanak yağış bugün öğle saatlerinde ilimizi terk edecek” dedi.
 

İzmit`ten sel manzaraları için TIKLAYIN

FUAR SULAR ALTINDA
Sağanak yağıştan İzmit Merkez`de en çok etkilenen bölge yine fuar merkezi oldu. Deniz seviyesinin altında bulunan fuar alanında biriken sular işyerlerine girdi. Birçok işletmeci Büyükşehir Belediyesi`ne isyan etti. Fuar alanında bulunan Zabıta Daire Başkanlığı binası da su baskınından nasibini aldı. Zabıtalar zaman zaman zor anlar yaşadı. Geçtiğimiz yıl yağan yağmurda sular altında kalan fuar içindeki Onur Müzikhol Restaurant`ın sahibi Faik Çelik`in oğlu Onur Çelik, sel sularını temizlemek isterken elektrik çarpması sonucu hayatını kaybetmişti.
 

ONUR MÜZİKAL MAĞDUR
Yaşanan bu üzücü olaydan sonra Büyükşehir Belediyesi bölgede iyileştirme çalışması yapacağını belirtmişti. Büyükşehir verdiği sözü tutmadı. Yağan sağanak yağmur Onur Müzikhol Restaurantı yine sular altında bıraktı. İşyeri sahibi Faik Çelik, olası üzücü bir olayın daha yaşanmaması için işyerini etkisi altına alan suları temizlemedi. Terzibayırı  Korniş Yolu Caddesi üzerinde geçtiğimiz yıl yağan şiddetli yağmur sonrasında çöken istinat duvarı altında kalan bazı evler yıkılmış, bir çok aile mağdur olmuştu.
 

DUVARI YARIM BIRAKTI
Büyükşehir Belediyesi yaşanan bu acı olaydan sonra yıkılan istinat duvarını yarım yapınca yağan yağmur duvardan akıp evin içine girdi. Evi sular altında kalan Nahit Doyuran, belediyeye isyan etti. Evin mutfağı, salonu, yatak odası tamamen sular altında kalan, kuru tek bir eşyası kalmayan Doyuran, yarım kalan istinat duvarından akan suların evin içine girdiğini söyledi. Nahit Doyuran, duvarın yapılması için Büyükşehir Belediyesi`ne yazı yazdığını ancak kendisine olumsuz yanıt verildiğini kaydetti.
 

OLUMSUZ YANIT VERDİ
Tahir Akman imzalı kendisine gelen cevapta, “Teknik elemanlarımızca yapılan inceleme sonucunda yapılan istinat duvarı, yapımı biten evleri koruma amaçlı olup projeyi uygun bitirilmiştir. Şahıs arazisi içerisinde kaldığından belediyemiz sorumluluğunda bulunmamaktadır” deniliyor. Doyuran, “Büyükşehir dilekçemize olumsuz yanıt verdi. Şimdi ne olacak. Her yağmurda akan sular evimizin içine girecektir” dedi. Yağmurdan nasibini alan diğer bir ilçe de Körfez oldu. Yarımca Sahil`ne geçişi sağlayan alt geçit sular altında kaldı.
 

KÖRFEZ`İ DE SU BASTI
Körfez`de Mimarsinan Mahallesi, Atalar Mahallesi`ndeki sahil geçişleri ve Alparslan Türkeş Stadı`nın önü tamamen sulara büründü. Birçok araç sular arasında kalırken, vatandaşlar kapalı alanlara sığınmak zorunda kaldı. Her yağmur yağışında sularla kaplanan Yarımca Sahili`ne geçişi sağlayan alt geçitte yine aynı görüntüler vardı. Vatandaşlar her yağmur yağışında sahille olan bağlantılarının kesildiğini, yetkililerin bu duruma neden çözüm bulmadığına anlam veremediklerini belirterek, tepkilerini dile getirdi.
 

EVLERE KADAR GİRDİ
Körfez`in bazı mahallelerinde evleri ve iş yerlerini de su bastı. Evleri sular altında kalan vatandaşlar belediyeye ateş püskürdü. Güney Mahallesi Kandil Sokak  No: 19 adresindeki evini su basan Necip Polat, “Her yağmur yağışında evimizi su basıyor. Belediyeyi defalarca uyarmamıza, rağmen hiçbir önlem almadı. Mahallede altyapı yetersiz. Artık mahallemizde bu tip sorunlar yaşamak istemiyoruz” şeklinde tepkisini dile getirdi. 
Cemalettin ÖZTÜRK&Tacettin ZINGIL

Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ