KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.8603 TL
  • 6.5681 TL
  • 7.3457 TL
Kocaeli Zirve
İzmit’e yılbaşı gelmedi
İzmit’e yılbaşı gelmedi
Güncel
29 Aralık 2010 Çarşamba 09:24
  • 5534
  • 15

İzmit’e yılbaşı gelmedi

Yeni yıla girmemize sadece iki gün kalmış olmasına rağmen esnafın hazırlıksızlığı ve vatandaşların heyecansız olması İzmit’te sanki yıl başı kutlanmayacakmış havası yaratıyor

Ne çam ağaçları, ne noel babalar, ne hediye çılgınlığı, ne de yılbaşı hazırlığı. Bu sene sanki İzmit`e yılbaşı uğramadı. Geçtiğimiz senelerde olduğu gibi esnaf bu yıl vitrinlerini süsleyip, yeni yıla özel indirimler yapmazken, vatandaşlar da krizin teğet geçmemesi nedeniyle hediye bile alamadı. Durum böyle olunca yanıbaşımızda bulunan İstanbul`daki yılbaşı hazırlıklarını görenler İzmit`e yeni yılın gelmeyeceği düşüncesine girdi.

HEVESLERİ KALMADI
İşlerinin azalması nedeniyle ekonomik sıkıntılar yaşayan esnaf, heveslerinin kalmadığını söylerken, İKM ve İzmit Belediyesi`ni yeni yıla özel etkinlikler yapmaması nedeniyle eleştirdi. Geçtiğimiz yıllara göre insanların alım gücünün düşmesi hediye satışlarını da azalttı. Esnaf büyük alışveriş merkezlerinin yılbaşı canlılığına engel olduğu düşünerek, eski yılbaşı kutlamalarını arıyor.

 

Esaf ne diyor?


Zerrin Aytar (Diva İç Giyim)

BAŞKANI GÖRMÜYORUZ
Eskiden yerli esnaf vardı. Artık insanlar görsele dikkat etmiyor, değer vermiyor. Bu yıl sadece bir iki mağaza vitrinlerini süsledi. Yanı başımızda özellikle Şişli Belediyesi güzel bir çalışma yapmış. Her taraf ışıl ışıl. Burada da müzik, noel baba ve çam ağacı gibi çalışmalar yapılabilirdi. Ama maalesef artık belediye başkanını bile hiç görmüyoruz. Akşam saatlerinde çarşı da el ayak çekiliyor. Mağazalar da erken kapanıyor. Oysa hareket eğlence olsa satışlarımız da artar. Artık insanlar hediye almadığı gibi daha bilinçli tüketici oluştu. Mesela sadece kırmızı iç çamaşırı değil, her zaman kullanacağı şeyleri tercih etmeye başladı.

 



Cenk Oktay (Roman-ABC-POLO-Fatoş Triko)

TİCARET BİTİYOR
1974 yılından beri bu kentte esnafız. Eskiden yılbaşında daha çok satış yapardık. Eskisi gibi canlılık yok. Belediyelerin esas görevi yılbaşı için etkinlik yapmak değil. Ama bence yapmalıydı. İnsanların zaten bir sürü sıkıntısı var. Kafa dağıtmak, eğlendirmek için bazı şeyler yapılabilirdi. Bu kentin halkı kaliteli olanı hak ediyor. Ama ne verirseniz onu alırsınız. Yürüyüş Yolu`nda bir tane dişe dokunur mağaza yok. İzmit`te ticari hayat yavaş yavaş bitiyor.

 


Aylin Çimen (Sedat Tüysüz Ayakkabı)
HEYECAN KALMADI
İnsanlarda da, esnaflarda da heves kalmadı. İnsanlarda neşe yok. Esnafın işleri durgun. Alım gücü kalmadığı için hediye alıp vermeler de olmuyor. Bayramda belediyenin Fethiye Caddesi`ni ışıklandırması güzel oldu. Yeni yıl için de bir şeyler yapabilirdi. Maalesef geçmiş yıllarda olduğu gibi bu sene ne esnafta ne de müşteriler de yeni yıl heyecanı kalmadı.


 


Süreyya Erol (STOM)
VİTRİNİMİ SÜSLEMEDİM

30 yıldır esnafım. Eskiden sokağa çıkınca yeni yıl geldiği belli olurdu. İnsanlar hevesle birbirlerine hediye alıyordu. Ama bu düşünce son yıllarda kayboldu. İnsanların alım gücü yok. Ben de vitrinimi süslemedim. Biz esnaflar sürekli yenilik yapmak zorundayız. İşlerimiz kötü diye mesleğimize küsemeyiz. İstiklal Caddesi, Şişli ve Nişantaşı`nda belediye çam ağaçları koymuş, her yer ışıklandırılmış, aktiviteler yapılmış. Ama maalesef İzmit`te hiçbir şey yok.


Burak Toksipahi (Hamit Kumaş-Taç)
ALIŞKANLIKLAR DEĞİŞTİ

İnsanlardaki tüketim alışkanlığı değişti. İnsanların heyecanının kalmadığı noktadayız. Teknolojinin hızlı gelişmesi diğer sektörleri etkiledi. Bizler üstesinden gelemiyoruz. İnsanların birbirine hediye alıp vermesi alışkanlığı da kalmadı. İnsanlar evlerini yaşam alanı değil akşam otel olarak kullanmaya başladıkları için ev için hediye ya da kendilerine bir şeyler alma alışkanlıkları bitti. Artık kadınlar da çalışıyor. Çocuklar okula gidiyor. İnsanlar sadece akşam olunca eve gidebiliyor. Aile kavramı da eskisi gibi değil. İnsanlar birbirinin evine gitmek yerine facebookta görüşüyor.

 



 

Vatandaş ne diyor?


Cengiz Sarıbay (Avukat)
SOKAKLAR SÜSLENMELİ

Yeni yıla Hristiyan geleneği olarak bakmamak lazım. Yeni bir yıla başlamak, yeni hayaller yeni umutlar demek. Bu nedenle esnafı hareketlendirmek gerekiyor. Maalesef İzmit`te yeni yıl için bir şey göremiyoruz. Kadıköy ve Şişli Belediyeleri yeni yıl etkinlikler yaptı. Sanırım sosyal demokrat belediyecilik anlayışından dolayı. Yeni yılın noelle ya da dinle alakası yok. Belediyeler caddeleri sokakları süsleyip, müzik dinletileri verebilirlerdi. Benim elimde olsa sokakları süslerdim. Esnafı da teşvik ederdim.

 


Funda Doğan (Doktor)
KÜLTÜR MESELESİ

Belediyenin yapacağı bir şey yok. İnsanların alım gücü düştü. Eskiden 150 TL`ye hasta muayene ederken, şimdi 15 TL`ye muayene ediyoruz. Hediye almak bir tarafa ancak günlük ihtiyaçlarımızı karşılayabiliyoruz. İnsanların alım güçlerinde ciddi azalma oldu. Yılbaşı bir kültür meselesi. Dinsel düşünmemek lazım.

 


 


Şefik Postalcıoğlu (Doktor)
İNSANLAR RAHAT DEĞİL

Bu sene yeni yıl yokmuş gibi olmasının çeşitli faktörleri var. Birinci etken ekonomik. İnsanlar rahat değil. Bir çok esnaf dükkanını kapatmamak için direniyor. Yeni yıla ‘christmas` algısıyla bakmamak lazım. Belediyeler en azından yeni yılın geldiğini gösteren bir şeyler yapıp canlılık yaratabilirlerdi. Çünkü 2010 yılı bitiyor, yeni bir yıla yeni umutlara giriyoruz. Hatta ben olsam konser ya da konferans gibi kültürel etkinlikler yapardım.

 



Nuri Güney (Marina Kafe)
KAR YAĞMADIĞI İÇİN

Kar yağmadığı için sanırım insanlar yılbaşını hala algılayamadı. Esnaf derneklerinin yeni yıl için organize olmaları lazımdı, ama sanırım eskisi gibi değil. Ben insanların alım gücünün düştüğüne inanmıyorum. Eğer öyle olsaydı insanlar eğlenmek için mekanlara gitmezlerdi. Ben alkolsüz bir mekan işletiyorum ve yılbaşı için doldu. Sadece insanların alışkanlıkları değişti. Esnaflar da toplumun alışkanlıklarına yetişemiyor. Biz hizmet sektöründe olduğumuz için mekanımızı süslemeye başladık.


 

 

Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ