KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.8496 TL
  • 6.5184 TL
  • 7.5742 TL
Kocaeli Zirve
İzmit’in kuruluşunu anlattılar
İzmit’in kuruluşunu anlattılar
Güncel
06 Aralık 2012 Perşembe 10:58
  • 1236
  • 1

İzmit’in kuruluşunu anlattılar

Kocaeli halkının yaşadığı kentle ilgili bilgi sahibi olmasını amaçlayan Art Nicomedia Derneği, İzmit’in tarihini anlattı

İzmit`in tarihi köklerini ortaya çıkarmak ve tanıtmak amacıyla kurulan Art Nicomedia Derneği, İzmit`in tarihiyle ilgili bilgilendirme toplantılarını sürdürüyor. İzmit`in tarihinin anlatıldığı toplantıların 3.`sü, Cumhuriyet Parkı`nda bulunan İzmit Sanat Merkezi`nde yapıldı. Toplantı Art Nicomedia Derneği Başkanı Akın Ülkü Sevinç başkanlığında gerçekleştirildi. 

 
İZMİT TARİHİ ANLATILDI
Nicomedia tarih sunumu programının 3.`süne dernek üyeleri, Kocaeli Üniversitesi Tarih ve Arkeoloji bölümü öğrencileri ile CHP`li Hüseyin Erol ve çok sayıda davetli katıldı. Art Nicomedia Derneği yöneticilerinden ve aynı zamanda tarihçi olan Onur Şahnaz, davetlilere İzmit`in kuruluşu ve tarihi geçmişi hakkında bilgi verdi.
 
EN ÖNEMLİ 10 ŞEHİRDEN BİRİ 
Tarihin en önemli 10 şehrinden biri olarak kabul edilen İzmit`in eski adı Nicomedia ile anıldığını belirten Şahnaz, Roma döneminin başlaması, gelişimi ve yükselişi ile bu dönemin sona ermesine kadar olan dönemi anlattı. İzmit`in sahibi olduğu tarihi mirası ortaya çıkarmak amacıyla planlı bir kazı yapılmadığını aktaran Şahnaz, yapılan kazıların inşaatlar sırasındaortaya çıkan eserleri kurtarmak için yapılan çalışmalarla sınırlı olduğunu belirtti.   
 

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ