KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.8603 TL
  • 6.5681 TL
  • 7.3457 TL
Kocaeli Zirve
İzmitli hemşerimiz şirketini Eczacıbaşı’na sattı
İzmitli hemşerimiz şirketini Eczacıbaşı’na sattı
Güncel
14 Kasım 2012 Çarşamba 19:40
  • 5284
  • 0

İzmitli hemşerimiz şirketini Eczacıbaşı’na sattı

Ülkemizin ıslak mendil kralı olarak ün yapan İzmitli hemşerimiz Ataman Özbay şirketini 56,3 milyon liraya Eczacıbaşı’na sattı.

Leyla Atakan`ın belediye başkanlığı döneminde İzmit Belediyesi`nde meclis üyesi olarak görev yapan ve Atakan ile birlikte trafik kazasında hayatını kaybeden Feridun Özbay`ın kardeşi olan Ataman Özbay, İzmit`te yıllarca abisiyle beraber matbaada çalışmıştı. Rahmetli Feridun Özbay ile birlikte Bizim Şehir Gazetesi`ni de çıkaran ve Birol Özbay`ın da amcası olan Ataman Özbay sıfırdan kurduğu şirketini Eczacıbaşı`na satarak bir anda ulusal medyaya da haber oldu.


Ataman Özbay`ın satış sonrası Hürriyet'te çıkan haberi de şöyle;
‘İzmit`in ‘fakir çocuğu`ydu, Hayrabolu`da Türkiye`nin Islak Mendil kralı oldu, şimdi şirketini 56.3 milyon liraya Eczacıbaşı`na sattı. Türkiye`nin ıslak mendil kralı olarak ünlenen Ataman İlaç Kozmetik Kimya Sanayi Ticaret Limited Şirketi`nin sahibi Ataman Özbay, Türkiye ve Doğu Avrupa`nın en büyüğü olan Beylikdüzü`ndeki üretim tesisiyle birlikte markalarını ve şirketini Eczacıbaşı Grubu`na sattı. Satışla Uni, Unibaby, Wogi, Woc, Comfort, Premax, Unimed, Mentholix, Şelale, Lemonni ve Türkiye pazarının lideri durumundaki Uni Wipes markaları, Eczacıbaşı`na geçti.
 
“TOP PENALTI NOKTASINDAYDI”
Özbay, “Sattım çünkü, top penaltı noktasındaydı ve vurduğumda gol olacaktı. Gönlüm rahat, bir yabancı gruba da satmamış oldum. Ayrıca iş hayatımda pes etmiş değilim. Bir icadım var ve onu hayata geçireceğim” dedi. Ataman Özbay, yeni icadının detaylarını vermedi ama özellikle alışveriş merkezlerinde halk sağlığı açısından çok kritik bir konu olan ‘hijyen problemini` çok ucuza ve çok pratik şekilde çözecek bir ürün olduğunu söyledi.
 
KİTAP YAZACAĞIM
Eşi Simten Hanım`ın vefatından sonra kendini hayır işlerine verdiğini, yakında bir de kitap yazacağını söyleyen Ataman Özbay, “Bir süredir üniversitelere, hapishanelere kadar gidip konferanslar veriyorum. İnsanımıza başarı motivasyonu aşılamak için kendi yaşadıklarımı anlatıyorum. Yakında hayatımı bir kitap haline getireceğim” dedi.
 
İKİ ÇOCUĞUM KAVGA ETMESİN
Şirketini satmasının bir nedenini de “İki çocuğum var. Allah korusun ikisinin miras, mal, mülk kavgası yaşamasını istemedim. Şirketimiz tam değerini buldu, sattım. Bu tabii ki artık işi gücü bırakıyoruz anlamına gelmez” şeklinde anlattı.
 
İZMİT`İN FAKİR ÇOCUĞU
İzmit`te yerel gazetede ve matbaada çalışarak okuyup eczacı olan Ataman Özbay, ilk girişimcilik öyküsünü şöyle anlatıyor: “İzmitliyim. Babam ben lise öğrencisiyken rahmetli oldu. Kendisi matbaada, gazetede çalışırdı. Ben de onunla matbaada ‘Bizim Gazete` adlı yerel gazetede çalışmaya başladım. Matbaada artık kâğıtlar olurdu, bu káğıtları toplar, lokantalar için zımbalı kartonlu not defteri yapıp satardım. Çok iyi para kazandım. Ondan sonra ustamla Cağaloğlu`na giyotin bileyletmeye gittikçe daha çok kağıt getirmeye başladım ve İzmit, Adapazarı, Gölcük esnafına satmak için eleman da çalıştırarak defter imalatı yaptım. Lise bitene kadar böyle çalıştım.”
 
ECZACI OL, İYİ PARA VAR
Çalıştığı matbaanın sahibinin oğlunun doktor olup geldiğini ve kendisinin de “Sence ben ne okuyayım” diye ona sorduğunu anlatan Ataman Özbay, “O da bana sen eczacılık oku, iyi para var” dediğini belirtiyor. Özbay, şöyle devam ediyor: “Lise bitene kadar 11 yıl matbaada çalıştım. Okuyacak param yoktu. İzmit`te çok hayırsever bir kadın olan Alime Tanju bana maddi destek verdi ve beni okuttu. Ayrıca ben de eczacılıkta okurken cumartesi pazar matbaalarda çalıştım. Üniversitede okurken evlendim. Eşim de eczacıdır.”
 
TESADÜFEN HAYRABOLU`YA
Özbay, eşiyle eczacılık yapmaya karar verince Hayrabolu`dan geçerken otobüs şoförünün söylediklerine uyup bu ilçeye yerleştiklerini ve eczane açtıkları söylüyor. Özbay, “Şans eseri Hayrabolu`ya yerleştik. Gelibolu`ya giderken orada indim ve otobüsçü bana bir dükkandan bahsetti. Ertesi gün gittim, o dükkânı tuttum. Sonra orada bir tane daha eczane açtık ve yerleştik” diyor.
 
ALLAH YÜRÜ YA KULUM DEDİ
Hayrabolu`da yerleştikten sonra işlerinin iyi gittiğini anlatan Özbay, “Allah `yürü ya kulum` dedi. İki eczanemiz oldu ama ben bir kere gazete ve matbaaya bulaşmışım ya duramadım ve Hayrabolu`da bir matbaa ve gazete kurdum. Hayrabolu`da yerel gazete çıkarmaya başladım. Bu yerel medya ile Trakya`da bayağı ses çıkardım” diye devam ediyor. Özbay, eczacılık ve yerel medya patronluğu sayesinde zengin olduklarını anlatıyor ve şöyle konuşuyor: “Para kazanınca durmadım ve yine Hayrabolu`da yağ işine ortak oldum. Önce çok para kazandım fakat sonra yürümedi. Eşimin de ısrarı ile bu defa İstanbul`a yerleşme kararı aldık. Hayrabolu`daki bütün işlerimi tasfiye ettim ve 1968`de gittiğim Hayrabolu`dan 1988`de ayrıldım.”
 
1995`TE ISLAK MENDİLE GİRDİM
Ataman Özbay ıslak mendil işine nasıl başladığını da şöyle anlatıyor: “En çok satan ürünün ithal ıslak mendil olduğunu görünce, 1995`te ıslak mendil üretmeye başladık. Birçok ıslak mendili hem dünyada hem de Türkiye`de ilk kez üreten firma olmayı başardık. Özbay, Ataman İlaç Kozmetik Kimya Sanayi Ticaret Limited Şirketi`nin Uni markalı ıslak mendillerinin, Rusya, Çin, Orta Doğu ve Türkiye`de taklit edildiğini belirtiyor ve bu nedenle davalar açtıklarını anlatıyor. Özbay, 8 ülkede pazar lideri olduklarını ifade ediyor.
 
FUARLARDA GECE NÖBETİ TUTTUM
Ataman Özbay, Uni ürünlerinin Çinli, Rus, Orta Doğu`lu ve Türk firmalar tarafından sürekli taklit edildiğini ve birebir aynı ambalajla Uni üreten firmalara karşı hukuk mücadelesi verdiklerini söylüyor. Özbay “En büyük sıkıntımız hem içeride hem de yurt dışında taklit edilmek. Çinliler gidiyor benim ürünümü ürettiklerini söylüyorlar ve sipariş alıyorlar. Aynı ambalajı yapmışlar ama ürün kalitesi çok kötü. Böyle çok taklit ve sahtecilik davaları açtık. Çinlilerle baş etmek çok zor. Türk firmaları da taklit üretim yapıyor ve onlarla da çok sıkıntıdayız. Rusya`dan bir firma da benim ürünlerin aynısını yapıp kataloğuna koymuş. Yılda 10 uluslararası fuara katılıyoruz ve her fuarda standımızın başında gece nöbeti tutuyoruz. Çünkü birileri mutlaka yeni ürünümüzü çalıyor.”
 
ATAMAN`IN İLKLERİ
UNI markasıyla ıslak mendil üreten Ataman, Türkiye`de ilk ıslak mentollü mendil, ilk çift taraflı yüz peeling diskleri, ilk kimyasal madde içermeyen yeni doğan bebek mendili, ilk buğu etkili mentollü kuru mendil, ilk meyve aromalı ıslak cep mendili, ilk suda eriyen ıslak tuvalet kağıdı gibi ürünler üretti. Firma; Bulgaristan, Ukrayna, Lübnan, Azerbaycan, Kazakistan, Gürcistan, Kosova ve Rusya`da pazar lideri.`
 
Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ