KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.8603 TL
  • 6.5681 TL
  • 7.3457 TL
Kocaeli Zirve
İzmitliler, devrim şehidi Kubilay’ı andı
İzmitliler, devrim şehidi Kubilay’ı andı
Güncel
24 Aralık 2010 Cuma 12:30
  • 1660
  • 8

İzmitliler, devrim şehidi Kubilay’ı andı

Tarihe kara bir leke olarak kazınan Menemen Olayı’nda irtica isteyenler tarafından şehit edilen Asteğmen Kubilay, ölümünün 80. yıl dönümünde anıldı

İzmir`in Menemen ilçesinde askerlik görevini yedek subay olarak yerine getirirken 23 Aralık 1930 yılında şeriat isteyenler tarafından şehit edilen Kubilay, tüm Türkiye`de olduğu gibi ilimizde de anıldı. 1925 yılında meydana gelen Şeyh Sait isyanından sonra tarihe ikinci önemli irtica olayı olarak geçen Menemen Olayı`nda şehit düşen Mustafa Fehmi Kubilay, bekçiler Şevki ve Hasan`ı ADD Kocaeli Gençlik Kolları öncülüğünde ölümünün 80. yıl dönümünde anan İzmitliler, Merkez Bankası önünden, Sabri Yalım Parkı`na kadar ellerinde meşaleler ve Türk bayraklarıyla yürüdü.
 

DEVRİMLERİN BEKÇİSİYİZ
Aralarında CHP İl Başkanı Ferhan Şensoy, CHP Kocaeli Milletvekili Hikmet Erenkaya, İzmit ilçe başkanı Ömer Hazer, DSP İl Başkanı Yakup Kalmuk, ADD Kocaeli Şube Başkanı Banu İlter, KYÖD Başkanı Hakan Tanta, UED, Eğitim-İş Sendikası temsilcilerinin de bulunduğu grup Merkez Bankası önünde bir araya gelerek, ellerinde meşaleler ve Türk bayraklarıyla “Tam bağımsız Türkiye”, “Dervrimlerin bekçisiyiz” şeklinde sloganlar atarak Sabri Yalım Parkı`na kadar yürüdü. İnsan Hakları Anıtı önüne gelen grup Atatürk ve devrim şehitleri için saygı duruşunda bulundu ve ardından İstiklal Marşı`nı okudu.
 

AYNI ZİHNİYET MEVCUT
Grup adına basın açıklamasını ADD Kocaeli Gençlik Kolları Başkanı Çağdaş Arslan yaptı. Arslan, “Tıpkı günümüzde olduğu gibi, o dönemde de din siyasete alet edilmiştir. İşin şaşırtıcı olan yanı da Kubilay`ı şehit eden zihniyetin halen mevcut olmasıdır. Bugün karşımıza belirli güç odağı olarak çıkanların söylemleri sizleri yanıltmasın. Bunların dinle ve imanla uzaktan yakından alakası yoktur. Tek amaçları; Atatürkçü düşünceyi yok etmektir. Cumhuriyet`in ulusal, laik ve üniter devlet yapısına kastedenler, Türk gençliğinin ve ulusunun kararlı duruşu sayesinde emellerine ulaşamayacaklar” dedi.

Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ