KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.7633 TL
  • 6.5625 TL
  • 7.3458 TL
Kocaeli Zirve
İzmitliler yılbaşını evde geçirecek
İzmitliler yılbaşını evde geçirecek
Güncel
23 Aralık 2012 Pazar 09:38
  • 2180
  • 5

İzmitliler yılbaşını evde geçirecek

Yılbaşı yaklaştıkça tüm dünyayı her ne kadar yeni yıl heyecanı sarsa da İzmit halkı maddi yetersizlikler ve dini inançlar gibi sebeplerden ötürü bu heyecanın dışında kalarak 2013’ü evinde karşılayacak
‘21 Aralık`ta kıyamet kopacak, dünyanın sonu gelecek` korkusunu atlattıktan sonra şimdi de tüm Türkiye`yi yılbaşı heyecanı sardı. Ancak bu heyecan ilimizi çok fazla etkilemedi. Kocaeli`deki bazı oteller büyük kampanyalar yaparak ünlü sanatçıları ayağımıza kadar getirse de ilimizdeki vatandaşlar bu yıl bu eğlencelere çok fazla katılacak gibi görünmüyor. Bunun sebebini sorduğumuzda; kimisi durumu maddiyat yönünde değerlendirirken kimisi ise dini kurallar çerçevesinde yorumlar yaparak yeni yılı kutlamayacağını söyledi. 
 
EKONOMİK NEDENLER...
Ülkemizin son dönemlerde yaşadığı ekonomik sıkıntılar, maddi yetersizlikler ve vergi-fatura-aidat-zam üstüne zam derken vatandaşın bırakın yeni yılı kutlamayı normal günde bile dışarıya çıkıp efkar dağıtacak hali kalmadı. Kalmadı ama bunun tam tersine yılbaşını en gözde ve pahalı mekanlarda geçirecek olanlar da var. Bugün bir yılbaşı eğlencesinin özel bir mekanda kişi başına en aşağı 200-500 liraya kutlandığını düşünürsek bunu evde aile arasında gerçekleştirmenin bedelinin aşağı yukarı 150-200 TL`ye mal olduğu gerçeğinden yola çıktığımızda vatandaşımızın ikinci ihtimali yani yeni yılı evde karşılamasının daha olasılık dahilinde olduğunu görürüz. Hal böyle olunca bakalım “Yılbaşını nasıl geçireceksiniz?” sorusunu yönelttiğimiz İzmit halkı bize ne cevap vermiş görelim. nBurçin SAĞLAM
 

HUZUR İÇİNDE YENİ YIL

Arif Ak ( 27 yaşında)
Yılbaşı gecesini büyük bir olasılıkla ailemle geçireceğim. Benim için sevdiklerimle birlikte yeni bir yıla girmek daha güzel ve anlamlı olacak. Diğer yerlerde eğlenmek artık doyum getirmiyor. Bu yüzden yeni yıla nasıl girersek öyle gidermiş mantığıyla bende 2013`ü ailemle huzur içinde karşılamak istiyorum.
 
 
 

FİYATLAR YÜKSEK!

İsmail Ceylan (35-öğretmen)
Kocaeli`de birçok yerde kampanyaların olduğu görüyoruz. Ancak buralarda eğlenmek istemiyoruz. Çünkü bu mekanlarda fiyatlar çok yüksek ve bütçemizi baya zorlar. Bu yüzden biz yılbaşını aile sıcaklığında daha güzel bir ortamda geçirmeyi istiyoruz. Klasik bir yılbaşı olacak benim için ama yine de yeni yılda tek dileğim herkese sağlık ve huzur getirmesi olacak.
 
 
 

HER YIL OLDUĞU GİBİ AİLEMLE

Mahmut Karahan (43-öğretmen)
Yeni yıl için şuan bir planım yok. Ama büyük ihtimalle her yıl olduğu gibi ailem ve arkadaşlarımla geçireceğim yani yeni yıla sevdiğim insanlarla birlikte gireceğim. Hem Her zaman klasik olan belki tombalamız bile olur. Televizyonu açar eğlence programlarına bakar müzik dinleriz ailecek. Yeni yıldan herkes için huzur, başarı ve sağlık diliyorum.
 
 
 

FAZLA EĞLENEMEYECEĞİZ

Ferdi Ölmez (19-öğrenci)
Yılbaşında arkadaşlarla toplanırız. Gönlümüzce eğleniriz. Ama tabi eğlenirken öğrenci olduğumuz için fazla kopamayacağız. Maddi konuda sıkıntı yaşayacağımız için ancak makul seviyelerde bir yerlere gideceğiz. Yeni yılda herkese bol para ve zeka diliyorum.
 
 
 

HİÇBİR ŞEY DEĞİŞMEYECEK!

Hasan Kumsar (21-terzi)
Her yılbaşında yaptığım gibi bu yılı da ailemle birlikte geçireceğim. Aslında hiçbir şey değişmeyecek. Sıradan bir gün gibi olacak ama sadece yeni bir yıla gireceğiz. Yeni yıldan herkese sağlık ve mutluluk diliyorum. Özellikle dünyada savaşların son bulmasını istiyorum. Herkes barış ve sevgi içinde yaşasın.
 
 
 

EVDE OLACAĞIM

Kubilay Taşkınar (47-mağazacı)
Yeni yılda yine çalışacağımız için burada olacağız. İş yerimizi kapattıktan sonra da farklı bir gün olmayacağı için 2013`ü ailemle birlikte karşılayacağım. Genellikle her sene arkadaşlarımla birlikte olurduk ama bu yıla ailemle birlikte girmek istedim. Yeni yıl umarım işimizde biraz daha canlılık olur ve herkese bol şans, sağlık ve de mutluluk getirir.
 
 
 

HER GÜN GİBİ OLACAK

Ceyhun Küçükyıldız (21-mağazacı)
Televizyonlarda gördüğümüz gibi eğlenceli bir yılbaşı geçirmeyeceğiz. Her akşam nasıl oluyorsa o gün de öyle olacak. Bekli biraz daha eğlenceli ve huzur dilekleriyle birlikte geçer. O gün ailemle birlikte olmayı planlıyorum. Yeni yılda herkese sağlık, huzur, mutluluk ve bol para diliyorum.
 
 
 

ÇOCUKLARLA, TORUNLARLA... 

Ali Kumcu (52-emekli)
Emekli olduğum için her günümü nasıl bir geçiyorsam benim için yine öyle olacak. Yani yeni yıla evimde çocuklarımla, torunlarımla ve sevdiğim dostlarımla sohbet ederek gireceğim. Yeni yıldan herkese bol bol sağlık diliyorum. Sağlık olmayınca ne yılbaşının önemi kalır ne de yeni bir yılın. Bu yüzden herkes için sağlıklı bir yıl olsun.
 
 
 

HENÜZ PLANIM YOK!

Özkan Yılmaz (30-tamirci)
Yeni yılı nasıl geçireceğim konusunda henüz büyük bir planım yok. Bu yüzden o günüm daha net değil. Ancak büyük olasılıkla arkadaşlarımla dışarıda oluruz ya da havanın durumuna göre evde ailemle birlikte vakit geçiririm. Yeni yıldan en büyük dileyim bana ve sevdiklerime mutluluk ve huzur huzur getirmesi.
 

HERKESE SAĞLIK

Yeliz Aslan (25-terzi)
Yeni yılda ailem ve arkadaşlarımla olacağım. Büyük bir planım yok. Yeni yıla nasıl girersek öyle gidermiş. Bende bu yüzden sevdiklerimle birlikte olmak istiyorum. Yeni yılda Allah`tan herkese sağlık, huzur ve mutluluk diliyorum. Umarım karşılaşılan sorunları aşmamızda yeni yıl iyi bir vesile olur.
 

AİLEMLE OLACAĞIM

Filiz Aslan (38-terzi)
Kocaeli çok zengin bir il gibi görünüyor ama bunlar görünenler. Birde geride kalan esnaf var. Biz esnaflar her halde genel olarak yılbaşını evde geçiriyoruz. Ben de esnaf olduğum için büyük bir ihtimalle evimde olacağım. Ailemle birlikte keyifli bir akşam geçireceğim. Yeni yılda herkese bol şans ve para diliyorum.
 
 
 

PLAN TUTMAZSA

Eray Ertekin (20-öğrenci)
Yeni yılda arkadaşlarımla olacağım. Belki onlarla güzel bir yere gider eğleniriz. Belki de bu plan tutmazsa ailemle birlikte olurum. Yeni yılda umarım isteklerimiz ve dileklerimiz kabul olur. Ben yeni yılda herkesin mutlu olmasını ve dilediği yere gelmesini istiyorum.
 
 
 

ÖĞRENCİ EVİNDE OLURUZ

Bahadır Acar (18-öğrenci)
 
Biz öğrenci olduğumuz için yılbaşı için büyük planlarımız yok. Büyük olasılıkla bir öğrenci evinde, dışarıda ya da ailemle olacağım. Yeni yılda bilet aldık onun heyecanını yaşıyoruz. Umarım ikramiye bize çıkar. Yeni yılda herkese mutluluk ve para diliyorum.
 
 
 

TOMBALASIZ OLMAZ!

Eray Nalbant (18-öğrenci)
Yılbaşı için henüz belirlediğim bir planım yok ama genellikle her yıl olduğu gibi bu yılımı da ailemle birlikte geçireceğim. Mandalina, kuruyemiş ve içeceklerle kendimize eğlencelik bir ziyafet çekeriz. Elbette bunların yanında tombala da olmalı onsuz bir yılbaşı düşünülemez. Yeni yılın herkese huzur getirmesini istiyorum.
 
 
 

EVDE GİRECEĞİM

Abdullah Yabacı (21-berber)
Yılbaşında yine çalışacağız. Akşam geç saatte eve gidip ailemle birlikte yeni yıla gireceğim. Yeni yılın dünyadaki savaşları bitirmesini, açlık ve yoksulluğu ortadan kaldırmasını istiyorum. Umarım yeni yılda biz de daha mutlu günlere uyanırız.

 

Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ