KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.7821 TL
  • 6.5692 TL
  • 7.3319 TL
Kocaeli Zirve
İzmit’te ‘Maya’ tutmadı
İzmit’te ‘Maya’ tutmadı
Güncel
11 Aralık 2012 Salı 09:30
  • 5762
  • 10

İzmit’te ‘Maya’ tutmadı

Maya takvimine göre 21 Aralık 2012’de kıyamet kopacak! Birçok ülkede insanların gündemi kıyamet. İzmitliler ise kıyamet söylentilerine aldırış etmiyor
İddia bu ya Maya takvimine göre dünyanın sonuna gelmişiz! 21 Aralık 2012`de, yani bundan 10 gün sonra kıyamet kopacak. Dünya karanlığa gömülecek, elektrikler günlerce gelmeyecek, yanardağlar patlayacak, yer yarılacak, dünyaya bir gezegen çarpacak, pekçok kişi aklını kaçıracak, her şeyin normale dönmesi çok ama çok uzun zaman alacak. Felaket senaryolarının sonu gelmiyor. 
 
İZMİTLİLER NE DİYOR?
Mayalara göre Fransa`nın Bugarach Köyü ile İzmir`in Şirince Köyü`ndekiler kıyametten etkilenmeyecek. 70 hanelik Şirince Köyü şimdiden 2 bin nüfusa ulaşmış durumda. 21 Aralık günü ise köyün nüfusunun 100 binleri bulması bekleniyor. Kimileri inanmıyor ama kimileri şimdiden gıda ve mum stoğu yapmaya başlamış bile. Dünya bu kıyamet senaryosuyla çalkalanırken İzmitliler bu konuda ne düşünüyor merak ettik. Görünen o ki İzmit`te ‘Maya` tutmamış. 

KİYAMET GÜNÜ İÇİN KİM NE DEDİ?

KURANDA KIYAMET YOK

Mehmet Sönmezoğlu (Kocaeli İl Müftüsü)
 “Maya takvimine göre kıyamet gününü işaret eden 21 Aralık tarihine itibar edilmesin. Batıl, sahte, hurafe kıyamet senaryolarına itibar etmeyelim. Ebedi aleme hazırlıklarımıza bakalım. ‘Rabbimiz, bize dünyada da ahirette de güzellikler ver` diye dua edelim. Kur`anda ve hadislerimizin hiç bir yerinde bu kıyamete işaret edecek bir ibare yoktur. Halkımızı bu konuda tedirgin edecek söz, düşün ve ve davranışlardan kaçınalım. 21 Aralık günü bugünkü günümüz gibi olacaktır.”  
 

SAFSATALARA İNANMAM

Av. Cengiz Sarıbay (Baro Eski Başkanı)
 
“Maya takviminin biteceği son gün olan 21 Aralık`ta kıyametin kopacağı söylentilerine inanmıyorum. Dünya bir günde kurulmadı ki, bir günde kıyamet koparak yok olsun. Bu tür söylentiler safsatadan öte bir şey değildir. Ben ve ailem 20 Aralık`taki yaşantımız nasılsa, 21 Aralık`ta ve 22 Aralık`ta da aynı olacaktır. Günlük yaşantımız sürecektir. Hiç bir yere gitmiyorum, erzak stoklama gibi bir durum söz konusu değildir.”
 
 

İLGİ ALANIMA GİRMİYOR

Prof. Dr. Sezer Komsuoğlu (KOÜ Rektörü)
“ Maya takvimine göre 21 Aralık gününde kıyametin kopacağı yönündeki iddialar ve söylentiler beni hiç rahatsız etmiyor. Çünkü ilgi alanıma girmiyor. Ben bilim kadınıyım, bu tür söylentilere yabancı biriyim. İnanmadığım bir şey için hazırlık falan da yapmam. Bugün nasıl yaşıyorsam 21 Aralık günü de aynısı olacaktır.”
 

BATIL İNANÇLAR BUNLAR

Sefa Sirmen (Eski Milletvekili)
“21 Aralık`ta kıyamet kopacak söylentilerine inanmıyorum. Böyle bir şey mümkün mü Allah aşkına. Ben ve ailem bu gün yaşantımız nasıl ise 
21 Aralık günü de öyle olacak. Güvenli bir yere gitmek, erzak stoklamak gibi bir hazırlığım yok, olmayacak. İnanmadığım bir şey hakkında da fazla konuşmanın bir manası yoktur.”
 
 

ŞİRİNCE`DE DAİRE SATIN ALDIM

Metin Alan(Mimar)
“21 Aralık`ta kıyamet kopacak, felaket yaşanacak söylentileri beni etkiledi. Kıyamet kopacak, dünya alt üst olurken İzmir`in Şirince köyü ayakta kalacak deniyor. Dünyada tek güvenli yer Şirince olduğu için ben de kendine burada bir daire satın aldım. 21 Aralık günü ailem ve çocuklarımla birlikte Şirince`ye gideceğim. Yahu bu tür safsata söylentilere inanacak bir kültüre sahip değilim. Yukarıda sadece iddialarla ilgili espiri yaptım. Batıl inançlardır bunlar, inanılması gerekmeyen düşünce ürünleridir. İnanmadığım bir şeye hazırlık yapmam. ‘Şirince`de ev satın aldım` sözlerimi şaka olsun diye söyledim. Buna sadece gülüp geçiyorum”
 
 
 

KELİME-İ ŞAHADET GETİRİRİM

Süleyman Şen (Muhtar)
“2002 yılında AKP`nin tekbaşına iktidara gelmesiyle zaten ülkemizde kıyamet kopmuştur. Bundan dahi iyi kıyamet daha ne olabilir ki? 21 Aralık`ta kıyamet kopacağı söylentilerine inanmıyorum. Böyle bir şey mümkün değildir. Varsayalım ki kıyamet kopacak, dünya alt üst olacak, insanlar ölecek, her taraf yıkılacak. Kıyametin üzerime geleceğini gördüğümde sadece Kelime-i şahadet getiririm, benim için yeterlidir. İnanmadığım ve düşünmediğim bir şey içinde hazırlık yapmam, yaşantımda değişiklik olmaz.”
 
 

ZEBANİLERDEN YER İSTERİM

Ahmet Uzun (İl Genel Meclisi Üyesi)
“Bir kere ‘kıyamet kopacak` söylentisi tam bir safsata ve kandırmaca. Şöyle ki; kıyamet kopacak, dünya alt üst olacak ama İzmir`in Şirince Köyü kıyametten etkilenmeyecek. Var mı böyle bir bir kandırmaca. Kıyamet koparsa dünya ters düz olur. Kıyamet koparsa zaten cennetin yarısını garantiledim, diğer yarısınıda öbür dünyadaki zebanilerden isterim. Yer verirler mi bilmiyorum. Bu tür şeylere inanmadım, inanmıyorum. İnanmadığım şeyler içinde hazırlıklar yapmam.”
 
 

ÖLENİN KIYAMETİ KOPMUŞTUR

İdris Ersoy (Sendikacı)
“Bir ata sözünde şöyle der; ‘ölenin kıyameti kopmuştur.` İnsanlar için kıyametin kopuşu ölmesidir. Dünya nasıl oluştuysa bir günde kopacaktır, bu inancım vardır. Ancak 21 Aralık`ta kıyametin kopacağına inanmıyorum. Bu tamamen bir söylentidir. Amerika`da bir tarikatın ortaya attığı bu iddia dünyada dalga dalga yayıldı. Bu tür kıyamet senoryoları insanları sadece rahatsız, tedirgin eder. İnanmadığım bir şey için hazırlığım olmayacaktır. Ben 21 Aralık`ta sendikal çalışmalarımı yapmış olacağım.”
 
 

İNANMAK ANLAMLI GELMİYOR

Fatma Hürriyet Kaplan (Avukat)
“21 Aralık`ta kıyamet kopacak söylentileri halk arasında artık bir ‘gırgır` haline geldi. Böyle bir şeye inanmak ne kadar anlamlı ve doğru olabilir bilmiyorum ama ben hiç inanmam. Ne Şirince`ye gideceğim, ne de başka bir hazırlık içinde olacağım. Hayatta her şey olabilir ancak 21 Aralık`ta dünyada kıyamet kopacakmış gibi bir kıyameti önceden bilmek inandırıcı değildir. Aslı astarı olmayan söylentiler bunlar. Halk gibi ben de işi gırgıra vurup eğleniyoruz. Gerçek olan şu ki yarının ne olacağı belli değil.   
 
 

HAZIRLIK YAPMADIM

Tuğçe Aygen (19 yaşında, çalışan)
21 Aralık`taki kıyametin kopacağına inanmıyorum. Zaten Müslüman bir toplum olduğumuz için kıyametin kopacağını sadece Allah bilir, gerisi sadece tahmindir. Bu yüzden kesinlikle inanmıyor, normal hayatıma devam ediyorum. İnanmadığım için hiçbir hazırlık filan yapmadım, gerek yok.
 
 
 

TAHMİNLERLE YOLA ÇIKILMAZ

Eda Bayrak (21 yaşında, çalışan)
Müslüman olan hiç kimse bu hurafelere inanmaz ki. İnanan da zaten ‘Müslümanım` demesin. Kıyameti sadece Allah bilir. Onun dışında yarın ne olacağını bilemez. Bunlar inanmayan insanların tahminleridir. Tahminlerle de yola çıkılmaz. Ben kıyametin kopacağına inanmadığım için hiçbir hazırlık ya da plan yapmadan işime devam ediyorum.
 
 
 

SADECE YAZILIYOR ÇİZİLİYOR

Ümit Dinç (55 yaşında, esnaf)
Bu yaşıma geldim yıllardır sürekli kıymetin kopacağını söylüyorlar. Kesinlikle bunlara inanmıyorum. Evet gündemde sürekli Maya Takvimi`nin 21 Aralık`ta sona ereceği ve kıyametin kopacağı yazıyor ama sadece bunlar yazılıyor çiziliyor. Bunların gerçek olmasına imkan yok. Kıyameti sadece yaradan bilir biz kullar ise tahmin bile edemeyiz. Hiç inanmadığım için ne bir plan yaptım ne de bir başka bir şey.
 

KUR`AN`DA YAZMIYOR

Yusuf Canbaksı (36 yaşında, esnaf)
Kıyametin kopacağını Allah dışında kim bilebilir ki. Zaten bu Maya Takvimi gündemden hiç düşmüyor ki. Kur`an-ı Kerim`de bunlardan hiç söz etmiyor. Bizim kitabımızda yazmayan hiçbir şeye inanmıyorum. İnanmadığım için de küçük bir hazırlık yapmadım. Her gün nasıl sabah kalkıp işime geliyorsam bundan sonrada geleceğim.
 
 
 

HİÇ KİMSE BİLEMEZ

Serkan Sakin (33 yaşında, esnaf)
Kıyametin kopacağını kimse bilemez. Eğer biliyorum diyorsa da o zaman Allah`a şirk koşmuş demektir. Bunların ötesinde kitabımızda okuduğumuz üzere kıyametin bir çok alameti var. Bun alametlerden daha söylenenler gerçekleşmedi. Bu yüzden bunlar sadece söylentiden ibaret. Kıyametin kopacağına inanmadığım için hiçbir hazırlık yapmadım, her zamanki gibi ailemle normal hayatımıza devam edeceğiz.
 
 
 

ÇOK SAÇMA BULUYORUM

Ayhan İlhan (35 yaşında, öğretmen)
Hangi devirde yaşıyoruz. Bu söylentilere kaldıysak yaşamayalım. Bunlar sadece herkesin kendince uydurduğu sözler. Şimdi dünyada insanlar kıyametin kopmayacağı bazı yerere gidiyorlar. Bunlar çok saçma. Hiçbir hazırlık yapmadım inanmıyorum, bu yüzden kendimi kasmama gerek yok. 
 
 
 

BELKİ GÜNEŞ TUTULUR

Cemil Öztap (30 yaşında, öğretmen)
Müslüman olmayan insanların söylediği saçma sapan söylemler. Bütün dünya sanki her şeyi bırakmış buna kitlenmiş. Çok sapma bulduğum için inanmıyorum. Evet belki o gün güneş tutulması ya da bir felaket yaşanabilir ama dünyanın kıyametinin olacağını düşünmüyorum. Bu duruma inanmadığım için de hiçbir hazırlık yapmadım. 
 
 
 

SADECE ALLAH BİLİR

Faruk Selişter (40 yaşında, terzi)
Uydurma laflarla hayatımızı yönlendirseydik yanmıştık. Bu da diğer hurafeler gibi bir yalan. Herkesin kıyameti kendisine kopar. Bu yüzden 21 Aralık`ta bütün dünyanın yok olacağına kesinlikle inanmıyorum. Hepsini bir yere koyarsak dinimizin kitabında da bunların hiçbiri yazmıyor. Bir dakika sonra ne olacağını sadece Allah bilir, kitabımız ise hayatta ne olacağına dair sadece bizi bilgilendirir. Bu yalanlara inanmadığım için plan yapmadım ve sıradan hayatıma devam ediyorum.
 
 
 

FİKİRLERİ KARIŞTIRMAK İÇİN

Arif Özkan ( 47 yaşında, kasap)
Kıyametin 21 Aralık`ta olacağını Allah ne kitabımızda ne de başka yollarla bildirmemiş. Bence bu yalanlar dünyada bir hareket olsun diye ortaya atılmıştır. Milletin fikirlerini karıştırmak dünyadaki savaşları, açlığını unutturmak için yapılıyor. Şimdi herkes kıyametin kopmayacağı yer olan Şirince`ye gidiyorl. Bence biz 21 Aralık`ta yaşayacağız ama onların 21 Aralık`ta bir kıyameti kopar galiba. Hiçbir şekilde bu yalana inanmadığım için ne bir hazırlığım oldu ne de bir telaşım. Ben gayet mutlu devam ediyorum.
 
 
 

BİR KAOS OLUYOR

Osman Kuyu (50 yaşında, lokantacı)
Cenabı Allah`tan başka kıyametin kopacağı tarihi bilemez. Bu yüzden inanmayan insanların söyledikleri ve ortalığı karıştıran bir söylenti. Herkes bilir ki Allah`ın dediği olur. Allah eğer 21 Aralık`ta kıyamet kopacak demişse ki bu kitabımızda yazmıyor. Bazı insanların, hele ki bilim adamların araştırmalarıyla söylenen şeyler sadece bir kaos oluşturuyor. 
 
 
 

22 ARLIK`TA YENİ BİR GÜN

Hikmet Şarlı (54 yaşında, emekli)
Ben bu kıyamet kopmasına inanmıyorum. Ama bu bizim işimize yaradı. Şirince`de bir ekonomi patlaması yaşandı. Ne güzel herkes oradan arsalar, evler alıyor. Şirince adını Türkiye ile birlikte dünyaya duyurdu. İnsanlar 22 Aralık`ta gözlerini yeni bir güne açtığında anlayacaklar ne kadar boş söylemler olduğunu. Ben inanmadığım için ne evimde ne iş yerimde hazırlık yapmadım. Eğer kopacaksa ki bu bazı insanların demesi ile olmaz, zaten öbür dünyaya gideceğiz. 
 
 
 

OYALAMAK İÇİN YAPILIYOR

İsmail Büyükatar (29 yaşında, garson)
Mayaların yapacağı tek şey takvim yaparak kıyamet gününü mü belirlemekmiş. Bunlar sadece oyalamak için ortaya atılan şeyler. Kıyametin kopacağına dair hiçbir alamet olmadı. Ne Hz. İsa geldi ne de başka bir şey. Bu yüzden konuşulanlar boştur. Ben dinim gereği kesinlikle inanmadığım için normal hayatıma devam ediyorum. Telaşlanan insanlar gibi ne bir yere kaçıyorum ne de başka bir şey.

 

Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ