KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.5959 TL
  • 6.2126 TL
  • 6.7892 TL
Kocaeli Zirve
Lastikte arabulucu tarafları dinledi
Lastikte arabulucu tarafları dinledi
Güncel
15 Nisan 2010 Perşembe 17:48
  • 1431
  • 1

Lastikte arabulucu tarafları dinledi

Lastik-İş Sendikası ve lastik işvereni arasında başlayan Toplu İş Sözleşmesi görüşmesinin yasal süreci dahilinde atanan tarafsız arabulucu tarafları dinledi

Lastik-İş Sendikası ve Brisa, Türk Pirelli, Goodyear işvereni arabulucu nezaretinde ilk görüşmesini gerçekleştirdi. Kocaeli Üniversetisi Derbent Uygulama Oteli`nde yapılan toplantıda arabulucu Prof. Dr. Fevzi Şahlanan önce işçi temsilcilerini sonra ise işveren temsilcilerini ayrı ayrı dinledi. Lastik-İş Sendikası, 2 ay boyunca yaptığı 4 görüşmede 59 maddelik TİS taslağının 38`inde işverenle anlaşma sağlamıştı. Taraflar parasal maddeleri hiç görüşmeyerek uyuşmazlığa gitmişti. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı`nın İstanbul Üniversitesi`nden atadığı arabulucu Prof. Dr. Fevzi Şahlanan işçi ve işveren taraflarını dinledi.

DEĞERLENDİRME YAPILDI
TİS taslağı ve şuana kadar yapılan görüşmelerden çıkan sonuçların değerlendirildiği toplantı hakkında bilgi veren Lastik-İş Sendikası Kocaeli Şube Başkanı İsmail Kandaz, “Uyuşmazlık tutulan 21 madde üzerinde hiçbir görüşme yapılmadı. Arabulucu sadece tarafları dinledi. Görüşlerimizi aktardık ve TİS üzerinde genel bir değerlendirme yaptık. Arabulucu nezaretinde yapılan görüşmeler çerçevesinde gelecek hafta son kez masaya oturacağız. Tarih belirlemedik henüz”dedi.

YASAL SÜREÇ İŞLEYECEK
Kandaz, arabulucu görüşmelerinden umutlu olduklarını ancak sonuç çıkmazsa  yasal sürecin işleyeceğini belirterek, “Son görüşmeden de sonuç çıkmazsa raporlar hazırlanarak bakanlığa iletilecek. Yasal sürenin ardından grev dahil tüm yasal süreçler devam edecek” açıklamasında bulundu. TİS taslağında ekonomik ve sosyal hakları içeren 21 madde de anlaşma sağlanamamıştı. İşeverenin eşit işe eşit ücret maddelerinden biri olan işe ilk giriş ücretini belirleyen maddeyi istediği öğrenildi.

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ