KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.7372 TL
  • 6.3027 TL
  • 7.1361 TL
Kocaeli Zirve
Jeoloji mühendisleri detaylı harita istedi
Jeoloji mühendisleri detaylı harita istedi
Güncel
05 Aralık 2011 Pazartesi 15:56
  • 1007
  • 0

Jeoloji mühendisleri detaylı harita istedi

Jeoloji Mühendisleri Odası İl Temsilciliği Van’da yapılan incelemeleri kamuoyuyla paylaştı. Jeoloji mühendisleri, depremle ilgili detaylı harita çalışması yapılmasını istedi

Jeoloji Mühendisleri Odası İl Temsilciliği, Van depreminin ardından yapılan incelemeyle ilgili olarak Makine Mühendisleri Odası Eğitim Salonu`nda basın açıklaması düzenledi. Van`da meydana gelen ve 604 kişinin yaşamını yitirdiği depremin ardından bölgeye giden il temsilcisi Yrd. Doç. Dr. Ahmet Karakaş, Dr. Bülent Doğan ve Yrd. Doç. Dr. Özkan Coruk, izlemlerini ve Kocaeli`nin geleceği hakkındaki görüşlerini aktardı. Açıklamaya, oda üyeleri ilgi göstermedi.
 

AYRINTILI ÖLÇEK YOK
Basın açıklamasını okuyan Coruk, “Van depremi, ülkemizin aktif faylar yönünden önem arz eden bir coğrafyada bulunduğunu bir kez daha hatırlatmıştır. Kentimizde depremi oluşturan kaynaklara dönük yeterli türde ve ölçekte veri üretilememiştir. Türkiye`nin geneli için yapılan küçük ölçekte ve detaydaki aktif fay haritaları, ilimiz için büyük ölçekli olarak düşünülmüş ve ele alınmıştır” dedi.
 

BİLGİLENDİRME ÇALIŞTAYI
Oda adına önerilerde bulunan Coruk, “Afet koordinasyonunu sağlamak ve yer bilimlerinin nasıl uygulanacağını belirlemek amacıyla kentimizde bir yer bilimleri danışma kurulu oluşturulmalıdır. Valilik, belediye, milletvekilleri ve meclis üyelerinin katılımıyla bir günlük bilgilendirme çalıştayı yapılmalıdır. Yeni yerleşim alanlarının seçiminde jeolojik araştırmalar ayrıntılı bir şekilde yapılmalıdır” diye konuştu.
 

EKSİKLİKLERİ BİLİYORUZ
Van`da çekilen fotoğraflarla sunum yapan Doğan “Yer bilimcileri olarak ilimizde oldukça sıkıntılıyız. Bizler potansiyele sahip olmamıza rağmen kinetik enerji için destek alamıyoruz. İlimizdeki eksiklikleri biliyoruz, nasıl çözeceğimizi de biliyoruz. Fakat 1999 Marmara Depremi`nden bu yana yapılanlar incelendiğinde detay bilgiler ortaya çıkmıyor. Bu, havanda su dövmeye karşılık geliyor. İlimizde yapılan projeler global çapta değildir. Bu nedenle ilimizde detaylı harita çalışması yapılmalıdır” şeklinde konuştu.

 

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ