KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.7372 TL
  • 6.3027 TL
  • 7.1361 TL
Kocaeli Zirve
Kaçırılan Kartepe gemisi satıldı
Kaçırılan Kartepe gemisi satıldı
Güncel
28 Aralık 2011 Çarşamba 13:20
  • 7063
  • 28

Kaçırılan Kartepe gemisi satıldı

Geçtiğimiz ay PKK’lı bir terörist tarafından kaçırılan Kartepe ve Akçakoca isimli deniz otobüslerinin satılması için ihaleye çıkıldı. 2 milyon 450 bin dolar vererek ihaleyi kazanan Tugay Turizm, deniz otobüslerinin sahibi oldu

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, bünyesindeki Altınnal Turizm Şirketi üzerine kayıtlı İzmit Körfezi`nde yolcu taşımacılığında kullanılan iki deniz otobüsünü satışa çıkarttı. 2006 yılında alınan ancak geçtiğimiz ay PKK`lı bir terörist tarafından içerisinde 18 yolcusuyla birlikte kaçırılarak Türkiye`nin gündemine oturan Kartepe deniz otobüsünün satışa çıkarılması şaşkınlık yarattı. Kartepe ile birlikte Akçakoca isimli deniz otobüsü de satışa çıkarıldı. Sekapark Otel'de gerçekleşen ihalenin komisyon başkanlığını Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Mustafa Çöpoğlu yaparken, ihale kapalı zarf açık artırım usulüyle yapıldı.


2 FİRMA KATILDI
İhaleye; Tugay Turizm Yat İşletmesi ve Musa Kazım Yılmaz Yat İşletmesi katıldı. İki deniz otobüsü için toplam 2 milyon 435 bin dolar teklif veren Tugay Turizm Yat İşletmesi ihaleyi kazandı. İhale işlemleri tamamlandıktan sonra teslimatın gerçekleşeceğini ve peşin ödeme yapılacağını ifade eden Çöpoğlu, muhammen bedeli Akçakoca için 1 milyon 200 bin, Kartepe için ise 1 milyon 100 bin dolar olarak açıkladı. Bunun üzerine Tugay Turizm Yat İşletmesi, Kartepe için 1 milyon 115 bin, Akçakoca için ise 1 milyon 205 bin dolar açılış teklifi verdi. Musa Kazım Yılmaz Yat İşletmesi ise; Kartepe için 1 milyon 110 bin, Akçakoca için 1 milyon 205 bin dolar teklif sundu.
 

2 MİLYON 450 BİN DOLAR
İlk turda, Tugay Turizm Yat İşletmesi Kartepe'de 60 bin, Akçakoca'da da 55 bin dolar artırım yaptı. Diğer firmanın teklifinden sonra Musa Kazım Yat İşletmesi ihaleden çekildi. Çöpoğlu, iki deniz otobüsü için toplam 2 milyon 435 bin dolar fiyat veren Tugay Turizm Yat İşletmesi'nden bu miktarı 2 milyon 450 bin dolara tamamlamasını istedi, firma da bu teklifi kabul etti. İhaleyi kazanan Tugay Turizm Yat İşletmesi Yönetim Kurulu Başkanı Ali Doğan Tugay, “Satın aldığımız deniz otobüsleriyle bünyemizi genişlettik. Daha önce 3 deniz otobüsümüz mevcuttu. Şimdi ise 5 deniz otobüsüyle çalışmalarımızı sürdüreceğiz” dedi.
 

MARMARİS SULARINDA
Kartepe ve Akçakoca isimlerinin değişmeyeceğini vurgulayan Tugay, deniz otobüslerinin Muğla'nın Marmaris ilçesiyle Yunanistan'ın Rodos Adası arasında sefer yapacağını söyledi. Tugay, deniz otobüsün yapılan tadilat sonrası sefere çıkacağını da ifade etti. Büyükşehir Belediyesi Deniz Ulaşım Müdürlüğü yetkilileri, Akçakoca ve Kartepe isimli teknelerin satılmasının İzmit-Gölcük-Değirmendere hattındaki yolcu taşımacılığını etkilemeyeceğini kaydetti. Bu hatta yazın 250, kışın 160 yolcu kapasiteli, az yakıt tüketen 25 metrelik tekneler çalıştırılacak.
 

SICAK PARA MI GEREKTİ?
Norveç yapımı Kartepe 430, Hong Kong yapımı Akçakoca ise 325 yolcu kapasitesine sahip. İzmit, Gölcük ve Değirmendere arasında hizmet veren iki deniz otobüsünün yerine Büyükşehir Belediyesi, yazın 25 metrelik 250 kişi kapasiteli, kışın 1ise 80 yolcu kapasiteli deniz motorunu devreye koyacak. Deniz otobüslerinin kaldırıldığı hatta sadece bir motor hizmet verecek. Deniz taşımacılığında ileri bir hamle yapılması gerekirken deniz otobüslerinin satılması, Büyükşehir Belediyesi`nin acilen sıcak paraya ihtiyacı olduğunun kanıtı olarak algılandı.

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ