KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 6.0857 TL
  • 6.8088 TL
  • 7.7202 TL
Kocaeli Zirve
Kadınlar şiddete karşı yürüdü
Kadınlar şiddete karşı yürüdü
Güncel
11 Kasım 2010 Perşembe 13:55
  • 740
  • 0

Kadınlar şiddete karşı yürüdü

Kadına yönelik şiddeti protesto etmek amacıyla İstanbul’dan Ankara’ya giden kadınlar, İzmit’e de uğrayarak tepkilerini dile getirdi

KESK, İnsan Hakları Derneği ve Barış İçin Kadın Girişimcisi tarafından organize edilen “Emeğime, Kimliğime, Bedenime Dokunma” yürüyüşü önceki akşam ilimizde gerçekleştirildi. Ankara`ya ulaşmak için aynı anda Hatay`dan ve İstanbul`dan yürüyüşe başlayan kadınlar şiddeti protesto etti. İstanbul`dan hareket eden grubun ilk durağı olan İzmit`teki yürüyüş Merkez Bankası`ndan başladı. Kadınlar, ellerinde pankartlarla ‘Cinsel, sınıfsal, ulusal sömürüye son`, ‘Kadınlar artık susmayacak`, ‘Kadına yönelik şiddete hayır` sloganlarıyla Sabri Yalım Parkı`na yürüdü.
 

BARINMA HAKLARI
Kadınlar adına basın açıklamasını yapan SES Genel Başkanı Bedriye Yorgun “Bize biçilen rolü oynamayacağız. Kendi kaderimizi kendimiz çizeceğiz. O içinde pek rahat ettiğiniz erkek egemen düzeni başınıza yıkacağız. İşyerlerinde kadınların baskıya, hakarete, tacize maruz kalması gündelik vakalar halini alıyor. ‘Kadınlar iş arıyor, işsizlik o yüzden artıyor` diyen bakanlarımız bile var. Bugün Kocaeli`de deprem konutlarında yaşayan kadınlar bir başka şiddetle yüz yüze. En temel hakları olan barınma olan hakları ellerinden alınmak isteniyor” dedi.
 

MÜCADELEYE DEVAM
Yorgun açıklamalarına şöyle devam etti; “Ekim ayında 23 kadın öldürüldü, 16 kadın da yaralandı. Cinayetlerden 4`ü namus gerekçesiyle işlendi. Adalet Bakanlığı`nın verilerine göre kadın cinayetleri 2003`ten bugüne yüzde bin 400 arttı. 2003`te 164, 2005`te 317, 2006`da 663, 2007`de bin 11ve 2008`de 806 kadın cinayete uğradı. Kadın cinayetleri, tacizler, tecavüzler son bulana kadar mücadelemize devam edeceğiz.” Şiddete tepki gösteren kadınlar açıklamanın ardından olaysız bir şekilde dağıldı.
 

Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ