KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.9021 TL
  • 6.6535 TL
  • 7.4709 TL
Kocaeli Zirve
Belde A.Ş davası 26 Mayıs'a ertelendi
Belde A.Ş davası 26 Mayıs'a ertelendi
Güncel
08 Nisan 2010 Perşembe 00:09
  • 6595
  • 15

Belde A.Ş davası 26 Mayıs'a ertelendi

Belde A.Ş davası başladı. Aralarında Van Valisi Münir Karaloğlu’nun da bulunduğu 24 kişi ile 3 kuruluşun yöneticileri ‘İştirak halinde ihaleye fesat karıştırmak’ suçundan Kocaeli 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde hakim karşısına çıktı.

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi`nin dört yıl önce açtığı ve yan kuruluşlarından biri olan Belde A.Ş.`nin kazandığı ‘Merkez parklarının bakımı` ihalesinde kamuyu 37 milyon TL zarara uğratmak suçundan Büyükşehir Belediyesi`nin üst düzey bürokratları 1. Ağır Ceza Mahkemesi`nde hakim karşısına çıktı. İlk celsenin görüleceği davada mahkemeye çıkacak olan 24 kişi arasından ilk olarak sabah 08.30 sıralarında Belde A.Ş. eski genel müdürü Gültekin Görüm geldi. Yaklaşık bir saat sonra da Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Ersin Yazıcı, eski park ve bahçeler müdürü Ahmet Özkaraaslan, Gökmen Mengüç ile birkaç kişi daha geldi. Davanın 11.30`da başlanacağının söylenmesi üzerine gelenler adliyeden ayrıldı. Sanıklar daha sonra 11.45 sıralarında adliyeye geri geldi. Davaya 12.00`de ancak başlayabildi.
 

DAVAYA KATILANLAR
Davaya, tutuksuz olarak yargılan Büyükşehir Belediyesi Belde A.Ş. eski genel müdürü Gültekin Görüm, Büyükşehir Belediyesi Protokolden Sorumlu Müdür Yüksel Özdemir, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Ersin Yazıcı, eski genel sekreteri Mustafa Soydabaş, hesap işleri daire müdürü Seyit Battal Bulduk, emlak ve şehircilik daire başkanı Gökmen Mengüç, eski park ve bahçeler müdürü Ahmet Özkaraaslan, park ve bahçeler müdürlüğünde inşaat teknikeri Hasan Çiftlik, özel bir firmada çalışan Erol Köse, Çevre İnşaat Firması`nın ortaklarından Osman Köse, Büyükşehir Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürü Cenan Turan, park ve bahçeler müdürlüğünde; orman mühendisi Ali Bilgi, inşaat teknikeri Şeyda Topçu, park peyzaj mühendisi Şenay Cansever katıldı.
 

AVUKATLAR VE KATILMAYANLAR
Tutuksuz yargılananların yanı sıra dava da avukatları; Raif Kandemir, Erol Şahin, Ömer Güntay, Uğur Dökmetaş, Ahmet Tabak, salim Balcıoğlu, Adnan Duman, Muhsin Demir ile Hayriye Şirin Ünsel ve müşteki olarak Ali Haymanalı, Mehmet Tekdemir, Başar Değer ile Muhsin Emrah Toker hazır bulundu. Tutuksuz olarak yargılanan sanıklar arasında eski genel sekreter ve mevcut Van Valisi Münir Karaloğlu, eski genel sekreter Gülser Ustaoğlu, Mehmet Çelikel, Nemci Kahraman, Mehmet Kuşçu, İzzet Topal, Hasan Topaloğlu, Şahmeddin Erdağ, Yaşar Alkan, Serdar Çatar katılmadı.
 

AVUKATLAR SALONDAN ÇIKARILSIN
Davada ilk olarak katılan sanıklar tek tek kendilerini tanıttı. Daha sonra, bir kısım sanıkların müdafisi olan İstanbul Barosu`na kayıtlı Av. Erol Köse, ihbarda bulunanların müşteki avukat olamayacağını belirterek, bu kişilerin salondan dışarıya çıkarılmalarını istedi. Köse, “İhbarda bulunan kişi dosyada henüz taraf değildir. Bu nedenle vekaletname sunularak vekilliklerine karar verilmesi doğru değildir. Huzurda bulunan ve ihbar eden vekillerin salondan dışarıya çıkarılmasını istiyoruz” dedi. Bunun üzerine müşteki avukatı olan Mehmet Tekdemir savunma yaparak “Bizim adımız dosyada ihbar eden değil, müşteki olarak geçmektedir. Bizim müvekkilimiz de ihbar eden değil, müştekidir. Çünkü kendisi halkın oylarıyla seçilmiş bir belediye meclis üyesidir. Kendisinin görevleri arasında da belediyeyi denetleme görevi de bulunmaktadır” cevap verdi.
 

MÜŞTEKİ Mİ İHBAR EDEN Mİ?
Bir kısım sanıkların müdafisi olan Av. Raif Kandemir de bu konuyla ilgili olarak, “Halkın oyuyla seçilmiş bir belediye meclis üyesi olması böyle bir ihbarda bulunması için yetmiyor. Çünkü böyle bir şikayette bulunması için yetkili bir kurum olması gerekiyor. O nedenledir ki kendisinin herhangi bir yetkisi bulunmamaktadır. Bu nedenle de dava zaptına geçerken diğer tarafından müşteki olarak değil ihbar eden olarak geçmesi gerekmektedir” demesi tartışmayı büyüttü. Avukatların müşteki kavgasına son noktayı ise savcı koyarak “Henüz taraflar savunma yapmadı. Karşı tarafından da vekilleri aracılığıyla temsil hakkı bulunduğundan, şuan salondan çıkarılmalarına gerek yok” dedi. Bu tartışmanın ardından sanıkların savunmaları alınmaya başlandı.
 

YAZILI SAVUNMA VERDİLER
Davada ilk olarak Yüksel Özdemir savunmasını yazılı olarak yapacağını söyleyerek mahkemeye yazılı beyanlarını sundu. Özdemir`in açıklamasında “Ben Belde A.Ş.`nin sadece yönetim kurulu üyesiyim. O ihalede de herhangi bir imzam yoktur. İhaleye fesat karıştırmam söz konusu değildir” yazdı. Büyükşehir Belediyesi genel sekreteri Ersin Yazıcı da yazılı savunma verirken, açıklamasında “İhaleyle ilgili yetki imza genel sekreterlere aittir. Ben o dönemde genel sekreter yardımcısıydım. Genel sekreter bulunamamış olacak ki o gün o ihale bana getirildi. Ben de hizmetin aksamaması için imzaladım. Ancak üzerinden bu kadar uzun zaman geçtiği için bunun detaylarını hatırlamam mümkün değil. Atılı suçlamaları kabul etmiyorum” ifadeleri yer aldı. Eski genel sekreter Mustafa Soydabaş ve diğer sanıklar Seyit Battal Bulduk, Şeyda Topçu, Şenay Cansever, Osman Köse, Ali Bilgi, Cenan Turan ve Erkan Köse de savunmalarını yazılı olarak yaptı.
 

GÖRÜM KENDİSİNİ SAVUNDU
Belde A.Ş. eski genel müdürü Gültekin Görüm yazılı olarak yaptığı savunmasının dışında sözlü olarak da “27 yıl boyunca kamuda çalıştım. Genel müdür danışmalığından ayrılarak 2004 yılında Belde A.Ş. Genel Müdürü olarak göreve başladım. Belde A.Ş., 31 yıllık bir şirket. Ben gelmeden önce 447 milyar zarar eden bir şirketi ben 300 milyarlık kar eden bir şirket haline getirdim. Personel maaşı, SGK pirimleri bir gün bile gecikmedi. Kocaeli gibi bir sanayi kentinde kurumlar vergisinde ilk 100`e girdik. Biz bu şirketi farklı bir yerden aldık, farklı bir yere getirdik. Ben hayatım boyunca ilk kez mahkemeye geliyorum ve sizlere ifade veriyorum. Şuana kadar küçücük suça bile karışmadım. Bunu sadece bir kişi iddia ediyor. Ancak o işten 17 taşeron firma suç duyurusunda bulunmuyor. Bunu anlamak mümkün değil” diyerek kendisini savundu.
 

HAYMANALI; ŞİKAYETÇİYİM
Müşteki mi ihbar eden mi bir türlü kesinleşmeyen CHP`li meclis üyesi Ali Haymanalı yaptığı savunmasında “Büyükşehir Belediyesi`nde meclis üyesiyim. Bu sıfatla belediye ihalelerinde kamuya yararlı işler yapılmasını denetleme görevim var. Suça konu ihalede kamu zararı bulunduğunu düşünüyor ve tüm sanıklardan şikayetçi olduğumu belirtiyorum” şeklinde konuştu. Müşteki avukatları da müvekkillerini doğrulayarak “Müvekkilimizin yapılan işlerin kamuya yararlı olup olmadığını denetleme ve onunla ilgili açılan davaya katılma hakkı var” dedi. Ancak bunun üzerine sanık avukatları müştekilerin avukatlarının mahkemeye katılmaması gerektiğini ifade eden açıklamalarda bulundu.
 

AVUKATLAR YİNE KAPIŞTI
Sanık avukatlarından Raif Kandemir söz alarak “İhbar edenin kamu zararı oluşturacak bir eylemle ilgili ihbarda bulunma hakkı varsa da ceza mevzuatı uyarınca davaya katılan olarak yer alma hakkı yok. Nitekim Yargıtay Ceza Genel Kurulu`nun bir kararında ihbar edenle aynı konumda bulunan bir kişinin belediye ihalesindeki iddialara karşı doğrudan doğruya suçtan zarar gördüğü kabul edilerek katılan olarak yer alması doğru bulunamamış ve karar bozulmuştur” dedi. Bir kısım sanık avukatlarından olan Ömer Güntay da bu durumun doğru olmadığını söyleyerek “İhbar eden kişiye seçimle böyle bir sorumluluk yüklense bile belediyenin yetkisini mahkemeye taşıması mümkün değil. Katılma talebi bu nedenle yasal dayanaktan yoksun” derken diğer avukat Erol Şahin de “Denetim yetkisi meclis üyesinin değil, yönetimindir. O da sadece belediyededir. Belediyeyi temsil noktasındaki tek kişi belediye başkanıdır” diye konuştu.
 

SANIKLARIN GETİRİLMESİ İSTENDİ
Mahkeme savcısı da, sanık avukatlarına katılarak somut olayda davanın mağduru Kocaeli Büyükşehir Belediyesi olup, ihbarda bulunan müştekinin suçtan doğrudan zarar görmesi söz konusu olmadığından katılma talebinin reddini istedi. Mahkeme heyeti davaya müştekinin davaya katılıp katılmaması ve davaya karar vermek için davaya 5 dakika ara verdi. Aranın ardından heyet kararını açıkladı. Mahkeme heyeti; mahkemeye gelmeyen tüm sanıkların hepsinin mahkemeye getirilmelerine, katılma talebinin diğer celse de karara bağlanmasına ve her iki tarafının da avukatlarının savunmaları için ek süre verilmesine karar verildi. Mahkeme 26 Mayıs Çarşamba günü 14.30`a ertelendi. Sanıkların hiçbiri mahkeme çıkışında açıklama yapmazken, Ali Haymanalı ise yaptığı kısa açıklamada “Bu bir hukuki süreç. Biz bunun takipçisi olacağız” dedi.

 


KOCAELİ BASININDA BİR İLK

Bizim Kocaeli Gazetesi yine bir ilke imza attı. Bu kent için en önemli davalardan biri olan, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi`nin çok sayıda üst düzey yöneticisinin yargılandığı davayı resmetti. Bilindiği gibi adliye salonlarında artık fotoğraf çekmek yasak. Bizim Kocaeli Gazetesi`nin isteği üzerine Kocaeli Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümü`nde doktora yapan Serap Akbaş duruşmayı izledi ve sizin için resmetti.

Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ