KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 6.0857 TL
  • 6.8088 TL
  • 7.7202 TL
Kocaeli Zirve
Kafe, art niyetliler yüzünden yıkıldı
Kafe, art niyetliler yüzünden yıkıldı
Güncel
25 Aralık 2011 Pazar 12:54
  • 2145
  • 3

Kafe, art niyetliler yüzünden yıkıldı

Kandıra Belediyesi’nin çay bahçesinin yıkılmasıyla ilgili açıklama yapan belediye başkanı Cengiz Kan, kısa bir süreliğine ruhsatsız yapımına izin verilen kafeteryanın, art niyetli kişiler yüzünden yıkıldığını ileri sürdü

asım ayında ihalesi yapılan ve 4 bin TL aylık kira bedeliyle Fatma Kesikbaş`a kiralanan Kandıra Belediyesi Aile Çay Bahçesi geçtiğimiz günlerde boşaltıldı. Yaz aylarında Kandıralılar`ın en uğrak yeri olan ve ailelerin güvenle oturup çayını yudumlayabildiği çay bahçesindeki kafeterya vatandaşların gözdesi olmuştu. Yaklaşık bir yıldır İsmail Durak`ın 350 TL aylık bedelle işletmeciliğini yaptığı kafeteryanın kasım ayında yapılan ihalesini aylık 4 bin TL`lik bedelle Fatma Kesikbaş almıştı. Ancak, yeni işletmeci Kesikbaş ihale teminatını yakarak kafeteryayı teslim alamdı ve ihale belediye tarafından fes edildi.
 

İHALE FESH EDİLDİ
Bin 119 metrekarelik alana sahip olan belediye çay bahçesinin 81 metrekaresini kapsayan kafeteryanın ruhsatsız olduğu tespit edilmişti. Ruhsatsız yapılan kafeterya, belediye başkanı Cengiz Kan`ın yargılanmasına sebep olan denetim komisyon raporunda geçen maddeler arasında ‘Ruhsatsız bina yapılması` şeklinde yer alıyordu. İhale şartnamesinde belediye mülkü olarak gösterilen 81 metrekarelik kafeteryanın, yapı malzemesinin İsmail Durak`a ait olduğu iddia ediliyor. Ve şu günlerde eski işletmeci İsmail Durak tarafından çatısı sökülmeye başlandı.
 

2 KAT BÜYÜK RUHSATSIZ YAPI
Kandıra Belediye Başkanı Cengiz Kan, ihale şartnamesinde belediye mülkü olarak geçen ve yapı sahibinin İsmail Durak olduğu iddialarına açıklık getirdi. Kan, “Çay bahçesinin bulunduğu alanda, benim başkanlığım öncesinde şu anki yapının 2 katı kadar bir yerde yine ruhsatsız bir kafeterya vardı. Görevi devralmadan 2 gün önce eski belediye başkanı, işletmeci Özcan Karagöz`le 3 yıl daha kontrat yapmış. Kontrat için yeni bir işlem yapmadık ama, işletmeci Özcan Karagöz, bir yıl belediyeye kirasını ödemedi” dedi.
 

HALK TEPKİ VERDİ
Kan, “Kirayı ödemeyince belediye olarak tahliye davası açtık ve davayı kazandık. Karagöz, belediyeye olan borcuna karşılık yaptığı yapıyı teklif etti. Fakat yapı işe yaramaz bir haldeydi. Ardından yapısını söküp gitti. Bu olaydan sonra Ramazan ayına girerken halk tarafından çay bahçesinin kaldırılmasına tepki gösterdi. Kışın üzerinde hiç yapı olmayan çay bahçesini İsmail Durak`a 350 TL`ye kiraladık. 6 ay boyunca işletmeciler sokakta çay yapıp, sokakta bardak yıkıyordu. Bizde halka daha sağlıklı bir ortam sunmak için, kısa bir süre için yapı yapılmasına izin verdik, hatta WC de yaptırdık.
 

KANDIRALILAR MEMNUNDU
Bu bölge kent meydan projesini kapsayan bir bölge. Ve bu sebeple belediye başkanı olarak halkın sağlığı ve huzuru için izni ben verdim. Bu yetkimi kullandım. Yapıyı ise kiracı İsmail Durak`ın kendisi yaptı. Aradan geçen bir yıllık süre içinde Kandıra halkı hem hizmetinden memnundu hem de yalnızca yaz aylarında değil kış aylarında da oturup çay içiyor, muhabbetini ediyordu. Yeniden ihale yapmayacağız. Daha önceki belediye başkanları nasıl bir yol çizdiyse, bu belediye aynı yolda doğru ya da yanlış gitmeye mahkum kalmış.
 

ÜZERİMDE HUKUKİ YÜK VAR
Biz hizmet yapmaya çalıştıkça, art niyetli kişiler buna engel olmaya çalışıyor. Vatandaşımın daha iyi şartlarda hizmet alması için uğraşıyoruz. Personel eksikliğimiz ve bazı konulardaki tecrübesizliğimiz sıkıntılara neden olabiliyor. Hukuka ve kanunlara saygımız var. Benim üzerinde zaten hukuki bir yük varken neden daha fazla sorun çıkmasına izin vereyim. Halkın isteklerini karşılıyorken şimdi şikayet gelmeyecek mi sanıyorlar anlamıyorum” şeklinde açıklamalarda bulundu.

Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ