KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 6.1454 TL
  • 6.8452 TL
  • 7.7628 TL
Kocaeli Zirve
Kamulaştırma 6 ay içinde tamamlanacak
Kamulaştırma 6 ay içinde tamamlanacak
Güncel
09 Kasım 2010 Salı 17:35
  • 2344
  • 12

Kamulaştırma 6 ay içinde tamamlanacak

200 hektarlık alana yapılacak olan Kandıra GİOSB için Kocakaymaz ve Goncaaydın Köyü’nde yapılmakta olan kamulaştırma çalışması en erken 6 ay en geç 1 yıl içinde tamamlanacak

Kocaeli Sanayi Odası (KSO) Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, Kandıra GİOSB Bölge Müdürü Hamit Eroğlu ve KSO Uluslararası İlişkiler ve Projeler Servis Şefi Egemen Mert, ilk etabında 62 firmanın, ikinci etabında ise 22 firmanın  üretim yapacağı Kandıra Gıda İhtisas Organize Sanayi Bölgesi (GİOSB) ile ilgili uzun süredir kamuoyunu meşgul eden iddialara cevap vermek için KSO`da bir toplantı düzenledi. Toplantıda konuşan KSO Başkanı Zeytinoğlu, geçtiğimiz günlerde  bir araya gelen Kandıra GİOSB Müteşebbis Heyeti`nin toplantısında kamulaştırma bedellerinde iyileştirme yapılabileceğini söyleyen vali Ercan Topaca`nın müjdesinin ardından sevinen köylülere üzücü haberi verdi.
 

4 TL - 9 TL ARASINDA
Zeytinoğlu, 1970 dönüm arazide kamulaştırma yapıldığını, kamulaştırma bedelinin metrekare başına 4 TL ile 9 TL arasında  belirlendiğini ve değişmeyeceğini söyleyerek, “2009 yılında buradaki arazi sahipleri içinde arazisi 25 kuruştan işlem görenler var. Kıymet takdir komisyonun yaptığı çalışma sonucu arazilere bir değer biçildi. Bu değerin dışına çıkmak mümkün değil. Şu ana kadar  50 kişi arazisini sattı ve parasını nakit aldı. Buradan 850 bin ton hammadde işlenecek ve satılacak” dedi. Zeytinoğlu, Kandıralı köylülerin yaptığı eylemlerin siyasi olduğunu,  eylemlere katılan ancak sonra kendileri ile uzlaşan çok fazla köylü olduğunu söyledi ve GİOSB için 28 kuruluşun imza verdiğini hatırlattı.
 

30 BİN TL ÖDENDİ
Kandıra GİOSB Bölge Müdürü Hamit Eroğlu ise köylülerin kamulaştırmaya değil, sadece kamulaştırma bedeline itiraz edebileceklerini ve mahkemenin verdiği karar doğrultusunda arazilerini satmak zorunda olduklarını belirterek, “Oradaki araziler 4. sınıf arazi. Kamulaştırma çalışmalarını en erken 6 ay en geç 1 yıl içinde bitireceğiz. Tebligatlarımıza 25 gün önce başladık. Şu ana kadar 50 işlem yaptık ve 30 bin TL para ödedik. Henüz açılan bir dava söz konusu değil” dedi. Eroğlu, bölgede yapılan araştırmalarda yeraltı suyuna rastlanmadığını da söyledi.  
 

Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ