KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.6502 TL
  • 6.3550 TL
  • 7.0801 TL
Kocaeli Zirve
Kan, her yerde seli anlatıyor
Kan, her yerde seli anlatıyor
Güncel
07 Kasım 2010 Pazar 14:14
  • 1000
  • 1

Kan, her yerde seli anlatıyor

Selden zarar gören Tasvire Hurşit Güneş ilköğretim Okulu’nu ziyaret eden Cengiz Kan, her yerde olduğu gibi konuyu yine sele getirerek, hakkındaki iddiaları yalanladı

Namazgah Deresi`nin taşması sonucu zemin katını su basan Tasvire Hurşit Güneş İlköğretim Okulu`nu ziyaret eden Kandıra Belediye Başkanı Cengiz Kan, okul müdürü Necati Duyar, eski müdür Halil Olgaç ve öğretmenler ile görüşerek geçmiş olsun dileklerinde bulundu. Kan, ziyaret sırasında her gittiği yerde olduğu gibi sözü yine sel baskınına getirerek, kendisini savundu. Kan, “Sel baskını nedeniyle beni sorumlu tutanları Allah`a havale ediyorum. Tespit davası açtık, bir ihmal varsa hesabını soracağız” dedi.
 

NAMAZGAH TAŞMIŞTI
Kandıra`da Namazgah Deresi`nin taşması sonucu birçok ev ve işyeri sular altında kalmış ve taşkından Cengiz Kan sorumlu tutulmuştu. İddialara göre; yetkililerin uyarısına rağmen Kan, dere kapaklarının üzerine reklam tabelası yaptırmış ve bu nedenşe kapaklar açılamayınca su taşkını meydana gelmişti. Kan, bu iddiaları daha önce hem belediye meclis toplantısında, hem esnaf ziyaretlerinde hem de yaptığı basın açıklamasıyla yalanlamıştı.
 

KONU YİNE SELE GELDİ
Başkan Kan, Tasvire Hurşit Güneş İlköğretim Okulu`nu ziyaretinde de konuyu gündeme getirerek, hakkındaki iddiaları yalanladı. Namazgâh Deresi`nde bulunan 6 kapaktan 4`ünün sabahın erken saatlerinde elektrikli sistem ile sonuna kadar açıldığını, iki kapağın ise yarım açılabildiğini belirten Cengiz Kan, sözlerini şöyle sürdürdü: “Sel baskını olduğu  gün izinli olmama rağmen başkan vekili Vedat Yiğitoğlu ile birlikte su baskınından etkilenecek bölgeleri kontrol ettik.
 

ALLAH`A HAVALE ETTİ
Namazgâh Deresi`ndeki kapakların açık olduğunu, suyun dere yatağından aktığını, ilerleyen saatlerde ise yağmurun etkisini artırması ve yüzeysel suların dereye toplanması ile derenin yan tarafında bulunan tahliye kanalına kadar suyun çıktığını, gece geç saatlerde ise daha da hızlandığını gördük. Siyasi rant elde etmek için ‘kapaklar açık değildi` diye konuşanları ve bizlere iftira atanları Allah`a havale ediyorum.
 

İSU MÜDÜRÜNÜ SUÇLADI
Derenin ıslahı ve kapak yapısının projesiyle ilgilenen İSU Genel Müdür Yardımcısı o akşam oradaydı. Saat 21.30 civarlarında son noktasına kadar açık olan kapağı kırdırdı. Yarım açık olan diğer kapağı ise yukarıya kadar çektirerek halkta, ‘tabela kapakların açılmasını engeliyor` izlenimi bıraktı. Altı kapaktan dördü son noktasına kadar açılmıştır.
Sadece iki kapak elektrikli sitem açmadığı için yarım açılmıştır.
 

TESPİT DAVASI AÇTIK
Bizlerin de cevap beklediğimiz bazı sorular var. Kandıra Belediyesi olarak tespit davası açtık ve herhangi bir aksaklık ya da başka bir ihmal varsa, bunları tespit ederek hesap soracağız.” Belediye başkanı Cengiz Kan, konuşmasının ardından okul ve çevresinde incelemelerde bulundu. Kan, okula gelen suyu önlemek için bazı çalışmaların yapılması gerektiğini belirtti. Okul müdürü Necati duyar ve öğretmenler ziyaretinden dolayı Cengiz Kan`a teşekkür ederek, kendisini uğurladı.
 

 

Murat YILDIRIM

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ