KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.8898 TL
  • 6.6063 TL
  • 7.4152 TL
Kocaeli Zirve
Kan ve Bayram, Ergün’ün gözü önünde tartıştı
Kan ve Bayram, Ergün’ün gözü önünde tartıştı
Güncel
16 Kasım 2010 Salı 16:27
  • 2081
  • 0

Kan ve Bayram, Ergün’ün gözü önünde tartıştı

Bakan Nihat Ergün’ün Kandıra’da inceleme yaptığı sırada belediye başkanı Cengiz Kan ile İSU Genel Müdürü İlhan Bayram tartıştı. Tartışmanın sebebi ise ‘kapak’ oldu

Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün, vali Ercan Topaca ve Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu ile birlikte Kandıra`da selden zarar gören sanayi esnafını ziyaret etti, incelemelerde bulundu. Bilindiği üzere aşırı yağışlarla Namazgah Deresi taşmış, birçok ev ve işyeri sular altında kalmıştı. Yaşanan felaketin ardından herkes birbirini suçlamaya başlamış, İSU yetkilileri selden Kandıra Belediye Başkanı Cengiz Kan`ı, başkan Kan ise İSU`yu sorumlu tutmuştu. Bakan Ergün`ün incelemeleri sırasında İSU Genel Müdürü İlhan Bayram ve Cengiz Kan yine atıştı. Bakan Ergün`ün gözleri önünde meydana gelen olayda, Kan derenin tahliye kapaklarının tamamının açık olduğunu söyleyince, İlhan Bayram itiraz ederek, 2 kapağın açılmadığını dile getirdi.
 

NE GEREKİYORSA YAPILACAK
Kandıra Kaymakamı Hamza Erkal, belediye başkanı Cengiz Kan, İSU Genel Müdürü İlhan Bayram, AKP ilçe başkanı Erdinç Şentürk, İl Genel Meclis Üyesi Haluk Şen, belediye meclis üyeleri Rüştü Uygur, Erkan İşler, Vedat Yiğitoğlu ve Ersin Cici tarafından Kandıra girişinde karşılanan Bakan Ergün`ün ilk durağı selden en fazla zararı gören küçük sanayi oldu. Sanayi esnafının sel nedeniyle yaşadığı sıkıntıları dinleyen ve notlar alan Ergün, Namazgah`ın projesinin yetkili kişiler tarafından incelemeye alındığını belirterek, “Gerekirse kapak yapısını değiştireceğiz, projeyi  uzatacağız. Ne gerekiyorsa yapılacak merak etmeyin” dedi. Yaptıkları tespitlere göre Karamürsel, Gölcük ve Kandıra`da ileride sorun oluşturacak birçok bölge olduğunu dile getiren Ergün, sözlerini şöyle sürdürdü:
 

HER ŞEYİ DEVLETTEN BEKLEMEYİN
“Bu bölgelerde Büyükşehir çalışmalara başladı, gereken neyse yapılacak. Problemlerin hepsi giderilecek, tedbirleri alınacak. Allah`tan can kaybı olmadı. Zarar bir şekilde karşılanır. Başlangıç olarak küçük yardımlar yaptık. Zararlarınızın telafisi için çalışıyoruz. Tüm zararın karşılanmasını devletten beklemeyin. Esnafımıza yönelik destekler var. KOSGEB vasıtasıyla 100 bin TL ye kadar verilen 24 ay vadeli faizsiz teşviklerimiz var. Yararlanmak isteyen arkadaşlarımız bayramdan sonra müracaatlarını yapsınlar. Yardımlarla bunu destekler, bu işin altından elbirliğiyle kalkarız. Kandıra 200 senedir almadığı yatırımları alıyor şu an.  Hatayı görmeyelim mi elbette görelim, evet hata varsa tabiî ki düzeltilmeli.
 

İYİ ŞEYLERİ DE GÖRMEK LAZIM
Başımıza bir şey geldiğinde başka bir şeyi gözümüz görmüyor. Dişimiz, kafamız ağrısa ne kadar sağlıklı olursak olalım, diğer organlarımız da etkilenir. Gözümüz hiçbir şeyi görmez. Bu mesele de böyledir. İyi şeylere de bakmak lazım, yaralar mutlaka sarılır. Herkes zararını olduğu gibi söylesin, abartma olmasın. Fatura girdisi üzerinden yardım yapalım, tek tek bakarak zarar tesbiti yapalım, esnafımıza destek olalım niyetindeyiz. Fakat zararın tamamının telafisi maalesef imkanımız.” Ergün`ün ardından söz alan Kandıra Belediye Başkanı Cengiz Kan ise yaşanan felaketin bir afet olduğunu belirterek, sözlerine şöyle devam etti: “Gece ikiden sonra Sarnıçlar Barajı`ndan gelen ve 22 kilometrelik alanı kaplayan suyun Kandıra`da toplanması sonucunda bu sel meydana geldi.
 

KARAOSMANOĞLU`NA TEPKİ
Doğudan batıya Kandıra`yı yarıp geçen Melen Projesi`nin dereyi dikey geçen bölümleri mevcut. Dere yatağındaki bu donatılar dolayısıyla akamayan dere dolunca geriye doğru taştı. Dere yataklarındaki ağaçlar Milli Emlak`a ait. İzin alamadığımız için bazı bölgelerde çalışma yaparak dere kanallarını genişletemedik, ıslah mümkün olmadı.” Esnaf da bu selin kendilerini 10 yıl geri götürdüğünü ve 13 esnafın olayı yargıya taşıdığını belirterek, gerekli tedbirlerin alınmasını istedi. Genelde sakin geçen incelemeye iki olay damgasını vurdu. Sanayi esnaflarından parçacı 75 yaşındaki Ali Rıza Çıkrıkçı, Karaosmanoğlu`nu göstererek, “Bunlar hain, başkanın balık sevdası yüzünden bunlar oldu. AKP`yi bitirmek için çalışıyorlar” diyerek Ergün`ün yanına kadar geldi.
 

TARTIŞMA YİNE KAPAK OLDU
Bakan tarafından sakinleştirilen yaşlı esnafa Karaosmanoğlu, “Haklısın amcacım, doğru söylüyorsun” şeklinde cevap verdi. Ardından selde zarar gören parçacıları ve esnafı  dükkanlarında ziyaret eden Bakan Ergün, Ali Rıza Çıkrıkçı`nın dükkanını da gezerek selden bu yana mahkeme tespitini beklediği için el sürülmeyen dükkanda hasar tespiti yapılması ve dükkanının temizlenmesi için dört kişinin görevlendirilmesi, malların çıkarılarak tek tek tespitlerinin yapılması talimatını verdi. Buradan Namazgah Köprüsü`ne geçerek kapakları inceleyen Ergün`ün gözü önünde ikinci olay patlak verdi. Kandıra Belediye Başkanı Cengiz Kan`ın ‘kapakların tamamı açıktı` söylemine, İSU Genel Müdürü İlhan Bayram itiraz ederek, iki kapağın açık olmadığını belirtti. Bu durum ortamı bir anda gerdi.
 

BASIN MENSUPLARI ALINMADI
Basın mensuplarının gözleri önünde meydana gelen sözlü tartışma büyümeden son buldu. Namazgah`taki incelemelerini de bitiren Bakan Nihat Ergün daha sonra  basına kapalı olarak gerçekleştirilen bir sunuma katılmak üzere Kandıra Belediyesi`ne geldi. Basın mensupları başta içeri bile alınmazken ardından gelen talimatla meclis salonunda fotoğraf almalarına izin verildi. Fotoğraf alındıktan sonra ise basın mensupları meclis salonundan çıkarıldı. Bakan Ergün`ün programı hakkında yetkililer tarafından net bir bilgi verilmezken yenilen yemeğin ardından yeni hastane yerinde ve Kandıra Gıda ve İhtisas Organize Sanayi Bölgesi`nde incelemelerde bulunulacağı bilgisine ulaşıldı. 
Murat YILDIRIM

Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ