KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.6871 TL
  • 6.3796 TL
  • 7.0960 TL
Kocaeli Zirve
Kandıra firarisi cinayet makinesi çıktı
Kandıra firarisi cinayet makinesi çıktı
Güncel
05 Kasım 2012 Pazartesi 14:19
  • 7417
  • 16

Kandıra firarisi cinayet makinesi çıktı

Türkiye'nin en güvenlikli cezaevlerinden biri olan Kandıra Yüksek Güvenlikli F Tipi Ceza İnfaz Kurumu'ndan firar eden Mikail Zor'un tam bir cinayet makinesi olduğu ortaya çıktı

Kandıra Yüksek Güvenlikli 1 No`lu F Tipi Cezaevi`nden çok sayıda cinayetle suçlanan ve müebbet hapse mahkum olan çete lideri Mikail Zor firar etti. Daha önce aralarında Alaattin Çakıcı`nın da bulunduğu birçok çete suçlusunun kaldığı Kandıra Yüksek Güvenlikli 1 No`lu F Tipi Cezaevi`nde çete suçundan yatan Mikail Zor`un gece sayımından sonra firar ettiği ortaya çıktı. İlk belirlemelere göre Zor`un sayım görevlilerinin kapıyı açık unutmalarından yararlanarak havalandırma boşluğuna çaktığı, buradan da spor salonunun çatısına geçip telleri aşarak kaçtığı sanılıyor. Aynı zamanda 2 Nolu cezaevinin yanı sıra, yeni yaptırılan T Tipi Cezaevi ile birlikte tam anlamıyla Cezaevi Kampüsü`nün merkezindeki 1 Nolu Cezaevi`nden ilk kez gerçekleşen firar büyük şaşkınlıkla karşılandı.

 
ÇETE LİDERİ
Kandıra Yüksek Güvenlikli F Tipi Ceza İnfaz Kurumu'ndan firar eden Mikail Zor'un tam bir cinayet makinesi olduğu ortaya çıktı. İstanbul Emniyet Müdürlüğü Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerinin 2005 yılında Mikail Zor ve adamlarının yakalanmasına yönelik, Halkalı`da bir eve, sabaha karşı düzenlediği operasyonda çatışma çıkmış, çatışmada, örgüt üyesi oldukları öne sürülen 2 kişi yaralanmıştı. Hastaneye kaldırılan yaralılardan Hakan Bektaş, kaldırıldığı İstanbul Tıp Fakültesi Hastanesi`nde hayatını kaybetmiş, Yavuz Erkoç adlı çete üyesi ise tedavi altına alınmıştı. Olaydan sonra aranan şebeke lideri olduğu öne sürülen Mikail Zor ise Yalova`da yakalanmıştı.
 
AFFEDİLMEMİŞTİ
İstanbul Ağır Ceza Mahkemesi`nde yargılanan Zor ve adamlarının, çok sayıda cinayet, gasp ve adam yaralama olaylarına karıştıkları belirtildi. Zor, 13 Eylül 2002`de Şile Yolu üzerinde Bünyamin Gazi Oral, 15 Ocak 2001 Maltepe`de ormanlık alanda Arif Arduç ile Esma Baş, 10 Kasım 2002`de yine Maltepe`de Soner Kayabaş, 21 Kasım`da Ümraniye`de Müteahhit Aydın Özbey ve 31 Temmuz tarihinde yine Şile`de Müteahit Hüseyin Çataltepe`nin öldürmesiyle suçlandı ve ağırlaştırılmış müebbet hapse mahkum edildi. Suç ortaklarından olan ve Savcı Zekeriya Öz`e Necip Hablemitoğlunu öldürdüğünü itiraf eden Durmuş Aruçin ile 102`nci maddeden yararlanmak istesede bu talebi kabul edilmedi.
 

VALİLİK SORUŞTURMA BAŞLATTI
Kandıra Yüksek Güvenlikli F Tipi Cezaevi'nden kaçan mahkumun olayıyla ilgili soruşturma başlatıldı. Firari mahkumun henüz yakalanmadığını belirten Kocaeli Valisi Ercan Topaca, olayla ilgili soruşturma başlatıldığını söyledi. Vali Topaca, şunları kaydetti: "Cezaevinin dış koruması bilindiği gibi mülki bir görevdir. O hususta valilik olarak biz bir soruşturma başlattık. O konuda görevli arkadaşlarımızın herhangi bir kusuru var mıdır yok mudur bakıyoruz. O kişinin yakalanması içinde Kocaeli'nde İstanbul'da ve diğer yerlerde aramalarımızı devam ettiriyoruz. Yakalandığına dair şuan itibariyle bana intikal eden bir gelişme yok."

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ