KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 6.0857 TL
  • 6.8088 TL
  • 7.7202 TL
Kocaeli Zirve
Kandıra hindisi azaldı
Kandıra hindisi azaldı
Güncel
20 Aralık 2011 Salı 11:00
  • 3513
  • 0

Kandıra hindisi azaldı

'Kandıra Hindisi' olarak adlandırılan siyah hindi yetiştiriciliği, diğer illerde de yapılmaya başlanınca çiftlikler bir bir kapandı. Kandıra hindisi yok denecek kadar azaldı

Yılbaşı sofralarının vazgeçilmezleri arasında bulunan ve ilçenin adıyla anılan ‘Kandıra hindisi`, yaklaşık 15 yıl önce sadece Kandıra`da yetiştiriliyordu. 2002 yılında Tarım ve Köyişleri Bakanlığı tarafından hindi üretim istasyonunun kapatılması sonucu hindi üreticileri, ilçenin en önemli gelir kaynağından yoksun oldu. Bölgede üretim çiftliklerinin azalması nedeniyle orijinal adı 'Amerikan bronzu' olan ve adı Kandıra ile bütünleşen bu hindilerin üretildiği çiftlikler her yıl giderek azaldı.
 

ÜRETİM AZALDI
Hindi yetiştiriciliği yapan birkaç çiftlik sahibinden biri olan Tuncay Türk, "Biz çiftliğimizde yerli kuluçka olan orijinal Kandıra hindisini yetiştiriyoruz. Eti çok lezzetli. Kandıra'da kuluçka çiftliği kapatılınca üretim yok denecek kadar azaldı. Çiftlikte yetişen 'beyaz hindi` eti daha ucuz olduğu için alıcısı fazla. Fakat lezzet açısından Kandıra hindisi çok daha kaliteli. Bu yıl 350 hindi yetiştirdim. Yılbaşı öncesinde aldığım siparişler nedeniyle hindilerin hemen hemen hepsini sattım" dedi.
 

KİLOSU 20 TL
Vatandaşların beyaz hindi ile Kandıra hindisini ayırt edemediğinİ de söyleyen Tuncay Türk,  “Bu yıl hindinin kilosunu 20 liradan sattık. Bir hindi ortalama 6 kilo. Bazı hindiler 12 kiloya kadar ulaşıyor. Önceden sadece Kandıra`da yetiştirlen siyah hindi, fazla gelir getirmediğinden artık hindi yetiştiriciliğine ilgi kalmadı. Biz de yılbaşı sofralarının vazgeçilmezi olan hindileri en azından yıl sonunda satarak geçimimizi sağlıyoruz” diye konuştu.

Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ