KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.7880 TL
  • 6.4414 TL
  • 7.4606 TL
Kocaeli Zirve
Kandıra sular altında
Kandıra sular altında
Güncel
31 Ekim 2009 Cumartesi 09:58
  • 5471
  • 13

Kandıra sular altında

Kandıra’da geceden itibaren başlayan ve akşam saatlerine kadar etkili bir şekilde devam eden sağnak yağış nedeniyle Kandıra ve çevresindeki tüm beldeler sular altında kaldı.

Kandıra`da akşam saatlerinde etkisi iyice artıran yoğun yağmur nedeniyle ilçe tamamen sular altında kaldı. Kandıra merkez başkta olmak üzere, Kerpe, Kefken, Kurtyeri, Bağırganlı, Paşaağzı ve  Kumcağız beldelerinde de neredeyse tüm ev ve işyerlerini su bastı. Evlerinde ve işyerlerinde mahsur kalan vatandaşları iş makineleri sayesinde evlerinden çıkarılabildi.

 
 

KANDIRA MERKEZ FELÇ OLDU
Sabah saatlerinde yağmurun etkisini artırmasıyla Namazgah Deresi neredeyse taşma noktasına gelirken sınava gitmek için evlerinden çıkan öğrenciler yollarda mahsur kalınca iş makineleri öğrencilerin yardımına yetişti. Ayrıca Kandıra merkezde bulunan iki ayrı yurt binasında kalan yaklaşık 800 kişi de yurtta mahsur kalınca ekipler tarafından kurtarma çalışması başlatıldı. Kandıra merkezde kurulan köylü pazarının pazarcıları da yağmur nedeniyle büyük zorluklar çekerken, fırtına nedeniyle pazar daha sonra kaldırıldı. Kandıra merkezdeki birçok işyeri ve ekili bahçeler de tamamen sular altında kaldı.
 

 

KERPE VE KEFKEN SULAR ALTINDA
 

İlimizin en turistik beldeleri arasında yer alan özellikle Kurtyeri ve Kefken de sabah saatlerinden itibaren tamamen sular altında kaldı. Kurtyeri ile Kefken arasında bulunan yol derenin taşması nedeniyle trafiğe tamamen kapanırken, yol kenarındaki evler de suların esiri oldu. Evlerinde kalan insanlar kurtarılmayı beklerken, ekipler yolu açmak için uzun süre mücadele etti. Kandıra`ya bağlı tüm ekiplerin izinleri kaldırılırken, il merkezinden de takviye ekipler istendi. Kandıra`nın incisi haline gelen Kerpe`de bulunan Nikomedia Otel de sulara teslim oldu. Otel nerdeyse tamamen kullanılmaz hale gelirken, derelerin taşmasıyla bazı evlerin kapıları kırıldı. Yağmur nedeniyle can kaybı yaşanmazken, tahmini zararın ise yağmurun bitiminin ardından netlik kazanılacağı öğrenildi.

 

Kan: Böyle yağmur görülmedi

Kandıra Belediye Başkanı Cengiz Kan, Kandıra`da 1974 yılından itibaren böyle bir yağış görülmediğini söyledi. Kan, “Derelerde ıslah çalışması başlatmıştık. Bunun etkisini gördük ancak yağmurun şiddeti fazla olunca ister istemez taşkınlar oldu. Tek tesellimiz can kaybının olmaması. Ben dün akşamdan itibaren ekiplerin çalışmalarını denetliyorum. Ekiplerimiz yetersiz kalınca İzmit`ten takviye istedik. İzmit`ten gelen ekipler sahil bölgelerinde çalışıyor, biz de merkezde” dedi.

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ