KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.7314 TL
  • 6.3363 TL
  • 7.1357 TL
Kocaeli Zirve
Kandıra TAKBİS’e geçti
Kandıra TAKBİS’e geçti
Güncel
30 Aralık 2011 Cuma 15:08
  • 1551
  • 0

Kandıra TAKBİS’e geçti

Büyükşehir’in destek verdiği Tapu Kadastro Bilgi Sistemi (TAKBİS ), Kandıra’da hayata geçti. TAKBİS sayesinde tapu, 2 saatte alınabilecek

Büyükşehir Belediyesi, hizmetleri emek ve zaman kaybı vermeden daha hızlı ve tasarruflu bir şekilde halka sunmak için çalışmalarına devam ediyor. Bu anlamda Büyükşehir ile Tapu ve Kadastro Müdürlüğü arasında yapılan hizmet paylaşımı işbirliği protokolü meyvesini verdi. TAKBİS sistemi, Kandıra`daki açılışla tüm ilçeler de hayata geçmiş oldu. Tapu kayıt bilgilerinin bilgisayar ortamına aktarılarak otomasyona geçişi sağlandı. Tapu müdürlüklerinde, alıcı ve satıcının işlemleri 2 saat içinde yapılacak.
 

TÜM İLÇELER BİRLEŞTİ
Kocaeli genelinde TAKBİS sistemi için hizmet paylaşımı protokolüyle çalışmalara 2008 yılında başlandı. Büyükşehir`de ihtiyaç duyduğu coğrafi bilgi sisteminin büyük çoğunluğunu oluşturan tapu ve kadastro bilgilerini kısa zamanda elde etmek için Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü`nün TAKBİS sisteminden yararlanıyor. Kandıra Tapu Müdürlüğü`nün de açılmasıyla birlikte TAKBİS sistemine tamamen geçiş sağlandı. Tapu kayıt bilgilerinin bilgisayar ortamına aktarılarak otomasyona geçişi sağlandı.
 

11 UZMAN PERSONEL
Büyükşehir, TAKBİS sistemine geçiş için personel, teknik ve fiziki donanım, ulaşım ve kırtasiye hizmetleri desteği verdi. Veri girişi yapan 11 uzman personel, 13 adet tapu müdürlüğündeki tapu mülkiyetlerini sayısal ortama geçirdi. Yaklaşık 12 bin 300 adet tapu kütüğündeki taşınmazların her türlü hukuki bilgileri 37 ay gibi bir sürede bilgisayar ortamına alındı. Açılışa; kaymakam Hamza Erkal, Tapu Kadastro İstanbul Bölge Müdürü Sedat Cömertoğlu, Büyükşehir Belediyesi Emlak İstimlâk Daire Başkanı Yalçın Özön ve ilçe tapu müdürleri katıldı.

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ