KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 6.0857 TL
  • 6.8088 TL
  • 7.7202 TL
Kocaeli Zirve
Kandıra’da bir garip ‘Namazgah’ hikayesi
Kandıra’da bir garip ‘Namazgah’ hikayesi
Güncel
17 Aralık 2010 Cuma 13:40
  • 2269
  • 2

Kandıra’da bir garip ‘Namazgah’ hikayesi

Kandıra denilince akla gelen en önemli tarihi mekanlardan birisi kuşkusuz Namazgah’tır. Günümüzde yapılan dere ıslahı ve sel olaylarıyla anılan Namazgah aslında tarihi bir çok olaya şahitlik yapan bir yerdir ve Kandıra adına çok şeyi simgeler.

Kandıra fethedildiğinde ilk cuma namazının kılındığı, fethi simgeleyen ulu çınarların bulunduğu bu alanda aynı zamanda bu çınarların gölgelerinde yatan şehitlerden de söz edilir.
Tüm bu özellikleri ve tarihi misyonu ile Namazgah her zaman tartışma konusu olmuştu şimdiye kadar.
Önceleri şehitlerin mezarlarının bulunduğu manevi değeri yüksek bu yerde içki satılmasının doğruluğu tartışılırken, AKP`nin belediyeyi almasıyla birlikte, buranın mistik geçmişi dolayısıyla içki satışı bir şekilde durduruldu ve Kandıra Halkı bundan memnuniyet bile duydu,  hatta takdirle karşılayanların çokluğu azımsanmayacak derecedeydi.
 Tüm bu gelişmelerden sonra ilk defa Kandıra Müftülüğü`nün girişimleri ve Kandıra Belediyesi`nin destekleri ile Ramazan`da Teravih namazlarının kılındığı mekan olma özelliği ile göz doldurmaya başlayan Namazgah bir yerde asli yapısına uygun hale getirilmek istendi. Kandıra`da konuşulanlara bakılırsa desteklenen tüm bu değişiklikler bir şekilde gölgelenmiş. Hem de insanlara her hususta yardımcı olmak, insanlara insanca yaşama onuru bahsetmek  adına yola çıktığını ifade eden bir zihniyetin Kandıra`daki temsilcileri tarafından.
Nasıl mı?
Namazgah Aile Çay Bahçesi selden sonra işletmecisi Fatih Erol tarafından sessiz sedasız,  sözleşmesinin bitimine bir yıldan fazla bir süre kala mecburiyetten kapatılmış. 
Konuşulanlara bakılırsa, eskiden düğünlerin yapıldığı Namazgah`ta düğünlerin Kandıra Belediyesi tarafından yaptırılmasına ve parasının alınmasına izin verilmeyince ve çayırlık alana sandalye masa konulması engellenince   uzun süre iş yapamayan ve maddi olarak zor durumda kalan Erol, sel basması sonucu içerdeki eşyalarının kullanılamaz hale gelmesi sonrası kirayı dahi ödeyecek ve yeni eşya alacak gücü kalmayınca Namazgah Aile Çay  Bahçesi`ni kapatmak zorunda kalmış.
Fakat enteresan bir yöntemle yapmış bunu.
Anlatılanlara bakılırsa selin ardından tek başına selden zarar gören selzedeleri ziyarete giden Kan, Erol`la karşılaşmış. Kendisinin 50 bin lira zararına sebep olduğunu ifade eden Erol, ‘` Namazgah`ı size devrediyorum,  bunlar namazgah`ın anahtarları size yakışır. Alın hayrını görün`` diyerek anahtarları Başkan Kan`ın eline vermiş.  Şaşıran Kan, `` Kimden aldıysan ona götür`` diyerek tepki göstermiş.
Bunun üzerine Erol : `` O bana ekmek verdi, sen benim ekmeğimle oynadın. Ona niye götüreyim ki. Allah çoluğundan çocuğundan çıkarsın`` diyerek uzaklaşmış.
Ardından geçen kısa süre içinde Kandıra Belediyesi ile yapılan sözleşme iptal edilmiş ve Namazgah asli sahibi olan Kandıra Belediyesi`ne geri verilmiş. Şimdi yıllardır açık olan Namazgah Aile Çay Bahçesi kapalı.
Bir yandan sevap kazanmak adına namaz kıldırılan yer haline getirilen Namazgah, öbür yandan insanların ekmeği ile oynanarak kazanılan sevapların harcanma yeri haline gelmiş. Bakalım Namazgah Aile Çay Bahçesi kimlere hangi şartlarda verilecek?
İhale yolu ile mi kiralanacak yoksa son zamanlarda olduğu gibi Kandıra Gençler Birliği adına kiralanmış mı gösterilecek?
Söylenenler ve sorulan sorular bunlar.  Biz sadece aktarıyor ve takip ediyoruz. 
Bekleyip göreceğiz.

Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ