KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.9021 TL
  • 6.6535 TL
  • 7.4709 TL
Kocaeli Zirve
Kandıralı çiftçiye bir uyarı, bir müjde
Kandıralı çiftçiye bir uyarı, bir müjde
Güncel
27 Ekim 2010 Çarşamba 12:30
  • 2246
  • 2

Kandıralı çiftçiye bir uyarı, bir müjde

Verimli topraklarının yok pahasına ellerinden alınacak olmasına tepki göstererek eylem yapan Kandıralı çiftçiye validen bir uyarı bir de müjde geldi

Kandıra`da kurulması planlanan Gıda İhtisas Organize Sanayi Bölgesi Müteşebbis Heyeti KSO`da bir araya geldi, iki haftadır eylem yapan Kandıralı çiftçinin yüreğine su serpecek kararlar aldı. Bilindiği gibi KGİOSB sınırları içinde kalan verimli toprakları ‘verimsiz` ilan edilerek yok pahasına ellerinden alınmak istenen Kandıralı çiftçi üst üste eylem yapmış, topraklarının ‘verimsiz` olduğunu iddia edenlere ateş püskürmüş, ‘satmayız` diye haykırmıştı. Yapılan toplantıda vali Topaca, kamulaştırma bedellerini gözden geçireceklerini açıkladı.
 

CENGİZ KAN KATILMADI
Toplantı öncesinde düzenlenen yemeğe yurt dışından ayağının tozuyla gelen KSO Başkanı Ayhan Zeytinoğlu gecikmeli olarak katılırken, heyet içinde yer alan Kandıra Belediye Başkanı Cengiz Kan ise kendi bölgesini yakından ilgilendiren bir konu görüşülecek olmasına rağmen toplantıya katılmadı. 16 kişilik müteşebbis heyet içinde yer alan Kocaeli Valisi Ercan Topaca ile Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu da toplantıda hazır bulundu. Toplantının gündemiyle ilgili açıklamayı müteşebbis heyet başkanı vali Ercan Topaca gerçekleştirdi.
 


TARTIŞMALAR ÜZERİNE...

Topaca şöyle konuştu: “Kandıra Gıda İhtisas Organize Sanayi Bölgesi son dönemde Kocaeli kamuoyunda tartışma konusu haline geldi. Bu proje yeni ortaya çıkmadı. 1993 yılına dayanan bir geçmişi var. Ama son 2 haftadır buradaki arazilerin kamulaştırma bedeli, arazilerin verimli olup olmadığı gibi konularda tartışma yaşanıyor. Acaba bizim atladığımız eksik bir husus var mı noktasında iddiaları değerlendireceğiz. Türkiye`deki OSB`ler, Özel Hukuk Tüzel Kişisi Kanunu`na göre kurulmuş, hukuki nitelikleri belli olan kuruluşlardır.
 

HUKUĞA AYKIRILIK VARSA…
Gerek kamulaştırma kararları gerek diğer idari işlemlerle ilgili olarak hukuğumuzdaki süreçler belli. OSB`nin yapacağı kamulaştırmalar öncelikle anlaşma usulüne dayanıyor.  Vatandaşla görüşmeler yapılıyor. Anlaşma sağlanamadığı taktirde yine Kamulaştırma Kanunu`ndaki yasal süreç başlıyor. Dolayısıyla gerek bedel gerek kamulaştırmaya ilişkin kararların hukuğa aykırı olduğu yönünde bir düşünce varsa bunların yargı önünde gündeme getirilebileceği ve iptalinin mümkün olduğu herkes tarafından biliniyor.”
 

KÖYLÜLERİ UYARDI
Vali Topaca, kamulaştırmalara itirazı olan köylülere sık sık “hukuk yollarına başvurun” çağrısını yaparken, müteşebbis heyet başkanı olarak değil de bir vali olarak uyarmayı da ihmal etmedi. Topaca şunları söyledi: “Gerek müteşebbis heyetinin gerekse yönetim kurulunun aldığı kararlarda hukuka aykırı bir konu varsa ve bu bir kısım vatandaşımızın hakkını hukukunu yok ediyorsa yargı mercilerinin önüne götürmesinde bir mani yok. Tartışmaların dayanaktan yoksun ve havada kalacak şekilde yapılmasını doğru bulmuyorum.
 

YARGIYA GİDEBİLİRSİNİZ
Bu konuda sıkıntısı olan, itirazı olan, alınan kararların yanlış olduğunu düşünen vatandaşımız varsa hukuk yolu işletilebilir. Bu bir haktır. Kimsenin ‘niye yargı mercilerine gittiniz`, ‘niye kararlarımızı iptal ettirdiniz` diye kızmaya hakkı da yoktur. Aksine ben müteşebbis heyet başkanı olarak saygı duyarım. Bir eksiklik, yanlışlık varsa bunun yargı süzgecinden de geçmesinde bir sakınca yoktur. Vatandaşlarımız demokratik haklarını kullanıyorlar. Ama ben bir vali olarak söylüyorum hukukun içinde kalmak suretiyle haklarını aramalarında fayda var. Öbür türlü kanuna uygun olamayan davranışlardan kaçınmak gerek.”
 

GÖZDEN GEÇİRİLECEK
Kamulaştırma bedelleriyle ilgili bilgisi olmadığını da söyleyen  vali Ercan Topaca, “Ben o bölgedeki metrekare birim fiyatlarını bilmiyorum, ama Kıymet Taktir Komisyonu`nun  verdiği kararlar var. Orada daha önce yapılan kamulaştırma bedellerini karşılaştıracağız ve şayet OSB`nin belirlediği fiyatlar düşükse gereğini yaparız. Ben OSB`nin hakkını hukukunu savunduğum kadar o köylerdeki vatandaşımın hakkını da savunmak zorundayım. Bu olayın adaletli bir şekilde yürümesi taraftarıyız. Kamulaştırma bedellerini bir kez daha gözden geçireceğiz” dedi.
 

VERİMLİ ARAZİ Mİ?
Konuşmasının ardından soruları da yanıtlayan vali Topaca, ‘Köylülerin iddia ettiği gibi verimli arazilerin mi üzerine OSB kuruluyor` sorusuna şu yanıtı verdi: “O kararlar daha önce verilmiş. Şu anda onları aşmış durumdayız. Buranın birinci sınıf tarım arazisi olup olmadığı zaten OSB kurulurken Tarım Bakanlığı`ndan, Çevre Bakanlığı`ndan ve bir çok yerden görüş alınarak saptanmış. Toprak Koruma Kurulu karalar almış. Türkiye`de şu anda en zor karar çıkarılan yerlerden biri de Toprak Koruma Kurullarıdır. Çok ince elenir, sık dokunur.
 

BİRİNCİ SINIF OLSAYDI...
Bu bölge birinci sınıf tarım arazisi olsa böyle bir karar verilmezdi, kaldı ki o kararlar yargı denetimine açık kararlar. Şayet öyleyse o kararlar alındığı zaman niye yargı mercilerine gidilmedi ben onu merak ediyorum.” Vali Topaca son olarak köylülerle bir görüşme olup olmayacağı sorusuna, “Bu konu benim vali olarak yapacağım bir şey değil. Yönetim kurulunun işidir” yanıtını verdi. Kandıra GİOSB Yönetim Kurulu gerekli incelemelerin ardından önümüzdeki dönemlerde yazılı ya da sözlü açıklama yaparak iddiaları yanıtlayacak.

Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ