KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.7633 TL
  • 6.5625 TL
  • 7.3458 TL
Kocaeli Zirve
Kandıralı kadınlar valiliği bastı
Kandıralı kadınlar valiliği bastı
Güncel
11 Kasım 2010 Perşembe 10:48
  • 4168
  • 17

Kandıralı kadınlar valiliği bastı

Kandıra’da yapılmak istenilen Gıda İhtisas Organize Sanayi Bölgesi’ne karşı çıkan Kandıralı çiftçi kadınlar valilik binasını bastı. Koridorlarda polisle tartışan çiftçi kadınlar, valilik önündeki Atatürk Anıtına saygı duruşunda bulunmalarına da izin veril

Sanayi Bölgesi yapılacak yerin birinci derecede tarım arazisi olduğunu iddia eden Kandıralı çiftçi kadınlar,  arazilerinde Sanayi Bölgesi yapılmasını istemediklerini belirterek vali Ercan Topaca ile görüşmek için valilik binasına geldiler. Çiftçi kadınlar, köylerinde yetiştirdikleri pırasa, bal kabağı ve sebzelerle valilik binasına girdi. Bir grup kadın Bütçe görüşmelerinin yapıldığı il genel meclis salonuna girip, meclisi dinlemeye niyetlenince koridorda polis engeline takıldı. Kısa süreli kısa bir arbede yaşandı. Binaya aranmadan giren köylüler polis tarafından zorla aşağıya indirildi üzerleri arandıktan sonra tekrar yukarıya çıkarıldı.
 

SESİMİZİ DULYURMAYA GELDİK
CHP grubunun odasında kısa bir süre ağırlanan köylüler burası dar gelince AKP grup salonuna geçti. Köylüler, “Sesimizi duyurmaya geldik, vali bey ile görüşmek istiyoruz. Tarlalarımız elimizden alınırsa biz nasıl karnımızı doyuracağız. Orası birinci derece tarım arazisi. Biz sanayi yapılmasına karşı değiliz ama gitsinler arazilerimizin arkasında taşlık yerler var, oralara yapsınlar” diyerek sanayi yapılması karşı olduklarını söylediler.
 

MECLİSE GİREMEDİLER  
CHP grup toplantı salonunda bekletilen çiftçi kadınlar, sık sık tepkileri dile getirdi, topraklarını kimseye vermeyeceklerini söylediler. Kadınlar, bütçe görüşmelerinin devam ettiği meclis salonuna girmek istedi. Odadan çıkmak isteyen kadınları polis izin vermedi. Valilik binası içinde tepkilerini yüksek sesle dile getiren köylülerin yatışması için CHP İl Genel Meclis üyesi Adnan Tok, meclis salonuna gidip başkan Ali Ayaz`ı köylülerle görüşmesi için getirdi.
 

ALİ AYAZ`A SERT TEPKİ
Kandıralı köylü kadınların sorunlarını dinlemek için meclis toplantısını yarıda bırakıp grup odasına gelen Ali Ayaz`a köylü kadınlar sert tepki gösterdi. Ayaz, kadınlara sakin olmalarını istedi ve Kandıra`da yapılmak istenen OSB ile ilgili olarak meclisin hiçbir yaptırımının olmadığını ve konunun tamamen kendilerinin dışında geliştiğini söyleyince, salonda bulunan çiftçi Hüsamettin Ötkur, Ali Ayaz`a küfür ve hakaret etti.
 

AYAZ`IN ÜZERİNE YÜRÜDÜ    
Kendisine hakaret edilen Ali Ayaz, odayı terk etti. Bu sırada peşinden çıkan Kandıralı çiftçi Hüsamettin Ötkur, Ayaz`a “Alçak adam, adı adam, neden kaçıyorsun” diyerek saldırmak istedi. Kendisine küfür edilen Ayaz, “ Utanmazlık yapma” şeklinde yanıt verdi. Çiftçiyi sakinleştirmeye çalışan CHP`li üye Ahmet Uzun`da Ayaz`a, “sen benim köylüye utanmazlık yapma diyemezsin” şeklinde yanıt verince. Ayaz, “Ahmet, bunları yapmayacaktın” diyerek vilayet binasını terk etti.
 

SAYGI DURUŞUNA İZİN VERİLMEDİ
Vali ile görüştürülmeyen Kandıralı çiftçi kadınlar, binayı terk edip Atatürk atını önünde saygı duruşunda bulunmak istedi. Polis, binanın arka kapısından çıkıp anıta yürümek isteyen çiftçi kadınlara saygı duruşunda bulunmalarına izin vermedi. Valilik bahçesinin girişindeki kaldırımda oturma eylemi yapan Kadınları CHP İl Başkanı Ferhan Şensoy ziyaret etti.
 

ŞENSOY`DA İKNA EDEMEDİ
Kandıralı kadınların Atatürk anıtı önünde saygı duruşuna izin vermeyen polislerle bir süre tartışan Ferhan Şensoy, neden böyle bir tavır takındıklarını sordu. Polis; “Talimat var izin vermeyeceğiz. Bu saygı duruşu için değil, amaç başkadır” diyerek izin vermeyeceklerini söyleyince Şensoy tartışmayı daha fazla uzatmadı ve bölgeden ayrıldı.
 

SEBZELERİ YERE BIRAKTILAR
Atatürk Anıtı`nda saygı duruşuna da izin verilmeyen Kandıralı çiftçi kadınlar, bir süre oturma eylemi yaptı ve daha sonra beraberinde getirdikleri meyve, sebze ve buğday başaklarını bahçenin girişindeki kaldırım üzerine bıraktılar. Bir süre polis kordonu içinde bekleyen köylüler daha sonra geldikleri otobüse binerek köylerine geri döndüler.
 

VALİYİ KÖYE DAVET ETTİLER
Son derece kızgın olan, istediklerini, yetkililere aktaramayan Kandıralı çiftçi kadınlar arazilerini asla Sanayi Bölgesi olmasını istemediklerini belirterek, konunun birinci derece sorumlusu olan vali Ercan topaca ve Kocaeli Sanayi Odası Başkanı Ayhan Zeytinoğlu`nu bayramın dördüncü günü saat 14.00`de köylerine beklediklerini açıkladılar.

Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ