KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.7100 TL
  • 6.4124 TL
  • 7.1215 TL
Kocaeli Zirve
Kandıralı köylüler NTV’nin ‘Yakın Plan’ında
Kandıralı köylüler NTV’nin ‘Yakın Plan’ında
Güncel
26 Kasım 2010 Cuma 14:41
  • 3073
  • 5

Kandıralı köylüler NTV’nin ‘Yakın Plan’ında

Verimli topraklarını vermek istemeyen Kandıralı köylüler bu kez de seslerini duyurmak için NTV’de bugün yayınlanacak olan ‘Yakın Plan’ programına konuk oldu

Kandıra`da köylülerin ‘verimli`, AKP`lilerin ve belediye başkanlarının ise 3. sınıf tarım arazisi olduğunu savunduğu, 2000 dönümlük arazi, Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün`ün girişimleriyle Kandıra Gıda İhtisas Organize Sanayi Bölgesi kurulmak üzere kamulaştırılmak istenmişti. Köylüler bu duruma karşı çıkarak, istimlakı durdurmak için çok sayıda eylem yapmış ve valiliğe kadar gelerek, haklarını aramışlardı. Basında geniş yer bulan Kandıralı köylülere önceki gün de NTV televizyonu konuk oldu. Köylüler sorunlarını NTV`ye anlattı. Ayşenur Özcan`ın sunuculuğunu yaptığı “Yakın Plan” adlı program bu akşam saat 21.00`de NTV ekranlarında olacak.
 

TOPRAKLARIMI VERİMLİ
NTV`de yayınlanan ‘Yakın Plan` programıyla ile seslerini tüm Türkiye`ye duyurmak isteyen köylüler, bir hayli heyecanlı ve öfkeliydi. KGOSB`ye karşı olmadıklarını dile getiren köylüler, “Arazilerimiz verimli, bu topraklara ne eksek yetişir. KGOSB yapılacaksa karşı taraftaki kayalık ve tarıma elverişsiz arazilere yapılsın. Kayalık dediğimiz araziler de bize ait ve buraları karşılıksız olarak devlete vermeye hazırız” şeklinde dertlerini anlatmaya çalıştılar. Bedeli ne olursa olsun arazilerini vermeyeceklerinin altını çizen köylüler, meselenin para olmadığını ısrarla vurguladı.
 

AĞLATMAZSAK NAMERDİZ
KGOSB`nin çorak araziye kurulmasını ve kendilerinin de buraya yetiştirdikleri ürünleri vermek istediğini belirten köylüler, bu topraklar ellerinden alınırsa ekebilecekleri arazilerinin kalmayacağını dile getirdi. NTV`ye konuşan CHP`li İl Genel Meclisi Ahmet Uzun ise Kandıra`nın verimli topraklara sahip olduğunu belirterek, şunları kaydetti: “Ziraat Mühendisleri Odası kağıtlar üzerinde oynama yaparak buraların organize sanayi bölgesi yapılmasına zemin hazırladı. Bu Anayasa`ya dahi aykırı bir durumdur. Genci, ihtiyarı ağlıyor. Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün`ü ve Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu`nu ağlatmazsak namerdiz”
 

ERGÜN`E GÖNDERME YAPTI
NTV mikrofonlarına konuşan köylülerden Sevim Yılmaz, arazilerinin Ermeniler`e satılacağını iddia ederken, diğer bir köy sakini Yadigar Derin ise Bakan Nihat Ergün`e gönderme yaparak, “Gelsin bizim topraklarımızın ne kadar verimli olduğunu görsün. O gelmezse biz geliriz. Bakanlık koltuğunda oturup 10-15 bin TL`yi cebe atmakla olmuyor” şeklinde konuştu. Köylüler röportajın ardından NTV ekibine çay, lokum ve peynir ikramında bulundu. NTV ekibi daha sonra randevu aldıkları belediye başkanı Cengiz Kan`ı makamında ziyaret etti ve bir röportaj gerçekleştirdi.

Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ