KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.8095 TL
  • 6.6153 TL
  • 7.4129 TL
Kocaeli Zirve
Kandıralı köylüler: Geri dönüş yok!
Kandıralı köylüler: Geri dönüş yok!
Güncel
16 Kasım 2010 Salı 16:18
  • 2270
  • 7

Kandıralı köylüler: Geri dönüş yok!

Verimli topraklarının ‘verimsiz’ ilen edilerek kamulaştırılmasına tepki gösteren köylüler geri adım atmaya niyetli değil

2011`de temeli atılacak olan Kandıra Gıda İhtisas Organize Sanayi Bölgesi (GİOSB) Kandıralı köylülerin kabusu oldu. Kandıra F Tipi Cezaevi`nin kuzeydoğusundaki alanda kurulması planlanan, 15 köy ve 30 mahalleyi içine alan OSB kapsamında kamulaştırmalar başlayınca, köylü de isyan bayrağını açtı. Verimli topraklarının ‘verimsiz` ilan edilerek yok pahasına ellerinden alınmak istenmesine tepki gösteren köylüler, tebligatları aldıkları günden bu yana ne uyuyor, ne de gözlerindeki yaş diniyor.
 

SANAYİYE KARŞI DEĞİLLER
“Verimsiz” ilan edilen toprakları yakından görmek, köylülerin ne düşündüğünü öğrenmek amacıyla soluğu Kocakaymaz Köyü`ne bağlı Hamitler Mahallesi`nde aldık. Sanayiye kesinlikle karşı olmadıklarını söyleyen köylülerin tek derdi, fabrikaların verimli topraklar üzerine kurulacak olması. Onlar, 700 yıldır ekip biçtikleri, elde ettikleri ürünlerle karınlarını doyurdukları, evlerini geçindirdikleri bu toprakların ellerinden kayıp gitmesine seyirci kalmak istemiyorlar.
 

GERİ DÖNÜŞ YOK
Şimdiye kadar seslerini duyurabilmek amacıyla sayısız eylem yaptılar. Traktörlerle yürüyüş düzenlediler, tarlalarından topladıkları mahsullerle Kocaeli Valiliği`ne geldiler, “İşte bizim topraklarımız böyle verimli” şeklinde mesajler verdiler. Özellikle kadınlar geri adım atmaya niyetli değil. Bedeli neyse ödemeye hazırlar. “Eğer bizim topraklarımız verimsizse bedelsiz vermeye hazırız, bizim cebimiz delik değil” diyecek kadar da yürekliler.
 

HANİ TAŞLIKTI?
Köylüler, gazetemiz aracılığıyla başta Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün`ü, Kandıra GİSOB Mütevelli Heyeti Başkanı Kocaeli Valisi Ercan Topaca ile Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu`nu köylerine davet ediyorlar. “Gelsinler, bu topraklar verimli mi değil mi kendi gözleriyle görsünler” diyorlar. Ve topraklarının ‘verimsiz`, yani taşlık arazi olduğunu iddia edenlere yanıt olarak da alıyorlar ellerine çapayı kazmaya başlıyorlar. Tarlada derin bir çukur açtıktan sonra “Hani taşlıktı?” diye soruyorlar.
 

UYUYAMIYORUM!
Atalarından kalan toprağı yıllardır ekip biçen Firzat Derin, “Benim 120 dönüm arazimi almak istiyorlar. Tebligatlar elimize ulaştığı günden beri gözüme uyku girmiyor. Biz bu topraklarda aklınıza ne gelirse yetiştiriyoruz. Biz bu toprakları versek ne yiyeceğiz? Benim 6 tane torunum var. Torunlarım demeyecek mi ‘Ninem bize bir şey bırakmadı.` Bu toprakları ekip biçerken ağzımda diş kalmadı benim. Sanayi bakanı gelsin buraya derdimizi anlatalım” diyor.
 

DOKUNMASINLAR!
Sebahat Arık ise 50 dönüm arazisinin parasını yeni ödediğini, daha ekip biçemeden elinden alınmak istendiğini söyleyerek, “Çoluk çocuğum için aldığım toprakları satmak istemiyorum. Benim hayvanlarım bu topraklarda otluyor. Ben onlardan sağdığım sütle evime ekmek alıyorum. Kimseden para istemiyorum. Topraklarıma dokunmasınlar yeter” diye konuşuyor. İl Genel Meclisi toplantısına girmek isteyen ancak alınmayan köylüler “Kandıra GİOSB bizim yetkimizde değil” diyen başkan Ali Ayaz`a da tepki gösteriyor.
 

ANALİZ YAPTIRIYORLAR
Meclisi basan köylülerden Hüsamettin Ötkür, kendisi için “Onun arazisi yok” iddiasında bulunan Ali Ayaz`a “Benim 70 dönüm arazim var. Bu da tapusu” diyerek tarlalarının tapusunu gösterdi. Köylüler ayrıca toprakları için ‘taşlık` diyenlere inat tarlalarından aldıkları toprakları analize göndermiş. Gelecek raporu ‘verimsiz` diyenlere gösterecekleri günü dört gözle bekliyorlar. Çünkü onlar topraklarının taşlık olmadığını biliyor, bu topraklardan her yıl tonlarca ürün alıyor.
 

YOK PAHASINA ALACAKLAR
Son olarak gelişmelerle ilgili bir açıklama yapan CHP`li İl Genel Meclisi Üyesi Ahmet Uzun, Kandıra GİSOB`nin 15 köy ve 30 mahalleyi etkileyeceğini, toplamda 60 bin dönümlük arazinin “oldu bitti”ye getirilerek köylülerin elinden alınacağını ileri sürüyor. Uzun, şöyle devam ediyor: “Bunların niyeti OSB kurmak değil rant üretmek. Kamulaştırma bedeli metrekare başına 3,5-4 TL. Yok pahasına almaya çalışıyorlar. Köylüleri enayi sanıyorlar. Köylüdeyken enayi malı onlara geçince sanayi malı oluyor. Köylüler bu topraklarda Türkiye ortalamasının üstünde buğday yetiştiriyor. Yetkililere çağrım bize Kurban Bayramı`nı zehir etmesinler.”
 

BAYRAMLAŞMAYA DAVET
Kandıralı köylüler, kendilerini görmezden yetkilileri bayramın 4. günü saat 13.00`te Kayıplar Köyü`nde yapılacak bayramlaşmaya davet ediyor. Başta Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün olmak üzere valiyi, milletvekillerini, belediye başkanlarını bayramlaşmaya çağıran köylüler, “Bu bayram buluşmamıza vesile olsun. Oturup konuşalım, anlaşalım. Bizleri dinlemediğiniz taktirde bu sorun çığ gibi büyüyecek. Gelin, konuşalım” diyerek il protokolünü bayramlaşmada görmek istediklerini söylüyorlar.

Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ