KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 6.1454 TL
  • 6.8452 TL
  • 7.7628 TL
Kocaeli Zirve
Kandıralı muhtarlar TBMM’ye gitti
Kandıralı muhtarlar TBMM’ye gitti
Güncel
01 Kasım 2012 Perşembe 15:04
  • 911
  • 0

Kandıralı muhtarlar TBMM’ye gitti

TBMM’deki makamında kendisini ziyaret eden Kandıralı muhtarlara yeni Büyükşehir Belediyesi Kanunu hakkında bilgi veren AKP’li milletvekili Zeki Aygün, muhtarların içini rahatlattı

Kandıra Muhtarlar Derneği Başkanı Mevlüt Akdeniz ve beraberindekiler, TBMM'ye giderek bir takım ziyaretlerde bulundu. AKP Kocaeli Milletvekili Zeki Aygün'ü meclis makamında ziyaret eden Akdeniz, yakın bir zamanda gündeme gelen ve genel kurulda görüşülerek yasalaşacak olan Büyükşehir Belediyesi Kanunu hakkında görüş alışverişinde bulundu. Milletvekili Aygün, “Kocaeli, belediyecilik adına yapılan birçok yeniliğin ve değişikliğin öncüsü konumunda” dedi.

 
YETKİLER ARTACAK
Yeni yapılacak düzenlemeyle köylerin mahalleye dönüşecek olmasından dolayı endişe duyan muhtarlara bilgi veren Aygün, köy statülerinin mahalle konumuna geçeceği yerlerde hizmetlerin katlanarak artacağını söyledi. Büyükşehir belediyelerinin yetkilerinin artacağını da dile getiren Aygün, “Büyükşehir, maden ruhsatı verme, afet riski taşıyan binaları yıkma, ibadethanelere indirimli ya da bedelsiz su verebilme yetkisine sahip olacak” dedi.
 
KÖYLERİN DURUMU
Bilgilendirmesini sürdüren Aygün, “Köy ve belde belediyelerinin tüzel kişiliği sona erecek, köyler mahalleye dönüştürülecek. Söz konusu illerin yanı sıra İstanbul ve Kocaeli'nin de İl Özel İdareleri`nin tüzel kişiliği kaldırılacak. Tüzel kişiliği kaldırılan köy ve İl Özel İdaresi personelinin durumuna, valinin uygun göreceği kuruluş temsilcileri ile ilgili belediye başkanlarının katılımıyla kurulacak tasfiye ve paylaştırma komisyonları aracılığıyla karar verilecek” diyerek sözlerini tamamladı.
 
Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ