KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.6502 TL
  • 6.3550 TL
  • 7.0801 TL
Kocaeli Zirve
Kandıra’nın kurtuluşu GİOSB’de
Kandıra’nın kurtuluşu GİOSB’de
Güncel
27 Kasım 2010 Cumartesi 14:28
  • 2068
  • 14

Kandıra’nın kurtuluşu GİOSB’de

Turizmin ilçe için bir şey vaad etmediğini söyleyen Cengiz Kan, Kandıra GİOSB’ye sonuna kadar destek verdiğini belirterek, “Kandıra’nın kurtuluşu GİOSB’dir” dedi

Kandıra Belediye Başkanı Cengiz Kan,  önceki akşam Kerpe Diem Restaurant`ta basın mensupları ile bir araya geldi. Kandıra`nın sorunlarını ve ilçeye yönelik projelerini gazeteciler ile paylaşan Kan, Kandıra`ya dair merak edilen tüm sorulara yanıt verdi. Gazetecilere 2 saat boyunca adeta içini döken Kan, Kandıra Gıda İhtisas Organize Sanayi Bölgesi (GİOSB) hakkındaki düşüncelerini aktardı, köylülerin eylemlerini değerlendirdi. 8 bin seçmenin  yüzde 37`sinden oy alan Kan, göreve geldiği 1,5 yılık süreci anlatmayı da ihmal etmedi.
 

BİZ BAŞARILI OLDUK
Sözlerine 1,5 yılı aşkın belediye başkanlığı sürecini değerlendirerek başlayan Kan, “Boş bir dakikam bile olmadı. Emeğimizin karşılığı bence başarıdır. Başarılı olmadığımızı söylersek yaptığımız işlere inanamamış oluruz. Bence son derece başarılı bir dönem geçirdik. Hatta her fırsatta personelimize de zamanla yarıştığımızı empoze ediyorum” dedi. Yaz aylarında sahil şeridi ile ilgili yaşanan sorunları ve Kandıra`da çöplerin toplanmadığı ile ilgili eleştirileri de yanıtlama fırsatı bulan Kan, konu ile iligili şunları aktardı:
 

ELİT KESİMİ ELEŞTİRDİ
 “Sahil şeridi Kandıra Belediyesi`nin mücavir alanı içinde değil. Büyükşehir Belediyesi`nin yetki alanında. Çöp konusu bizim için gerçekten önemli. Büyükşehir Belediyemiz hem sahillerdeki hem de köylerdeki çöpleri toplamıştır. Çöp sorunu kalmamıştır. Biz göreve gelirken Kandıra`nın köylerindeki ve sahillerdeki çöpleri toplamaya talip olduk. Bakın burada bir ayrıntı aktarmak istiyorum; sözüm ona yazlıkçılarımız yani elit kesim, şehirde yapamadıklarını burada yaptılar. Bahçelerini temizlediler, sokağı kirlettiler, çöplerini çöp bidonunun yanına attılar. Ama biz bunu da temizledik.
 

İYİ POLİS KÖTÜ POLİS
Benim çocukluğum buralarda geçti ve ben bilirim ki Kerpe`nin halkı her yaz dönemi gezici bir çöp toplayıcıyı istihdam etmiştir. Ama bu yıl çok çirkin ithamlara maruz kaldık. Bakın biz göreve geldiğimizde Kerpe`yi 4 günde temizledik. Bize karşı yapılan suçlamaları art niyet olarak görüyorum.  Direk hedef gösterildik. Hakim olmadığımız konularda sorumlu tutulmamız yanlış olur. İyi polis kötü polis rolünü asla kabul etmiyoruz. Kandıra Belediyesi`nin 55 kilometrelik sahil şeridinde bir tane sosyal tesis yok.
 

BELEDİYEYE AİT TESİS
Beyoğlu ve Bağcılar, hatta İzmit Belediyesi`nin sosyal tesisi var. Bırakın onu Orman Şefliği, Düzce Spor Kulübü`ne tesis bile kiralamış. Ve biz yazın nüfusumuzu kullanarak bu belediyelerden vatandaşımızın cemiyetini yapacağı bir yer dahi kiralayamadık. Ama şunu söyleyeyim gelecek yıl Sarısu`da Kandıra Belediyesi`nin bir sosyal tesisi olacak.” Kan, sahil şeridinde kaçak yapılaşmaya asla izin vermediklerinin de altını çizdi. Kan, hemen hemen her kış Kandıra`da yaşanan sel baskınları ile ilgili önlem alınıp alınmadığını soran gazetecilere, şöyle yanıt verdi:
 

ÇİRKİN İFTİRALAR ATILDI
“Doğa ile mücadele edemeyiz. Ama 2010 yılının mart ayından bu yana her noktada altyapı çalışmamız devam ediyor. Gerçekten yaşananlar bir afetti. Reklam panosu ve baraj kapaklarının açılmadığı yönündeki çirkin iftiralar bizi çok üzdü. Kapaklar maksimum seviyeye kadar açıktı. Biz afeti can ehemmiyeti ile yönettik. Ben yaşanan olaydan birkaç gün önce izine çıkmıştım. Ama izinli olmama rağmen tüm gece sahadaydım. Ve o gece 2 kişiyi sudan aldık. Ama provokatörler bizi halkla karşı karşıya getirdi.”
 

BARAJ 2012`DE TAMAM
Kan, geçtiğimiz kış yaşanan sel felaketinde ‘evinde mahsur kaldı` haberlerinin gerçeği yansıtmadığını ve sadece ayakkabıları ıslanmasın diye kepçenin üzerine çıktığını söyleyerek, Sarnıçlar ve Kabaağaç Köyleri arasındaki Kandıra Namazgah İçmesuyu Barajı`nın 2012`de biteceğinin müjdesini de verdi. Daha önce turizm bölgesi ilan edilen ancak tek bir çalışma yapılmayan Kandıra`da, Kocaeli için en önemli gündem maddesi haline gelen Kandıra GİSOB ile ilgili  düşüncelerini aktaran Kan, köylülerin yaptığı eylemleri de değerlendirdi.
 

TURİZM KAZANDIRMAZ
Turizmin Kandıra`ya bir şey kazandırmayacağına inandığını söyleyen Kan, konuyla ilgili şunları söyledi: “Turizm Kandıra`ya kısa ve orta vadede bir şey vermeyecek. Bölge insanının günlük dinlenebileceği alanlar oluşturursak ne mutlu bize. Bakın turizm dönemlerinde bölgedeki işletmecilerin yüzde 70`i Kandıralı değil bile. Vatandaş yazın ticaret yapıyor ve alıp gidiyor. Ticari bir hareketlilik yok. Gıda İhtisas Organize Sanayi Bölgesi 2009 yılında raflardaydı. Sadece konuşuluyordu. Ama Sanayi Bakanımız`ın girişimleri ile 2009`un ikinci yarısı hızlıca gündeme geldi.
 

GİOSB`Yİ DESTEKLİYORUM
Kandıra halkının ekonomik kalkınması, huzuru ve mutluluğu için Kandıra GİOSB`yi gönülden destekliyorum. GİOSB`nin buraya yapılmasından dolayı şanslıyız. Kandıra`nın kurtuluşu GİOSB`dir ve şiddetle buna ihtiyacımız var. Bazı vatandaşlarımızın konu ile ilgili küçük endişeleri bulunuyor. Onlara anlatılanlar doğru değil. Ancak bu iletişim eksikliğinden kaynaklanıyor. Bence eylem yapan arkadaşlarımız bölgedeki insanın sesini yansıtmıyor.
 

PROVOKASYONA GELİYORLAR
Ben bayramın 3. günü Kocakaymaz Köyü`ndeydim. Köylüler ile sohbet ettim. Sorun yoktu. Onların zor zamanlarında yanlarında biz vardık. Sivil toplum örgütleri ya da İl Genel Meclisi Üyeleri yoktu. Yarın da olmayacaklar. Bir kısım vatandaşlarımız provokasyonlara meyil veriyor. Halk galeyana gelmesin. Biz GİOSB`yi bölge insanı çalışsın diye istiyoruz. Vatandaş arazinin alınmasına tepkili bakabilir. Bakın bu araziler hisseli araziler ve uzun süre araziler yüzünden dürtüşmeler yaşanmış. GİOSB aile için sürtüşmeyi de ortadan kaldıracak. Çünkü tepki gösteren  köylülerin akrabaları o arazilerin satılmasını istiyor.
 

TOPRAĞIM OLSA VERİRDİM
Vatandaşlarımızı şunu bilsinler ki GİOSB`de onlar çalışacak. Zaten bu amaçla planladık. Zevk için yapmıyoruz. Ben bazı sebeplerden dolayı zamanında burayı terkmiş hemşerilerimi geri istiyorum. İstihdam olursa gelecekler. Benim bu topraklarda yerim olsa ben de verirdim. Düşük bedelli kamulaştırma söz konusu değil. Topraklar değerinde kamulaştırılıyor. Topraklar ucuz rakamlarla alınıp kimseye peşkeş çekilmeyecek. Biz köylümüzün yanındayız. GİSOB yapıldığında köyün yerleşik alanı korunacak. Hiçbir ev yıkılmayacak. Köylüler burada çalışmak için sanayiciye yalvarmayacak aksine sanayici köylüye çalışması için yalvaracak.”
 

AHMET UZUN`U TANIMAM
Kan, Kandıra GİOSB`nin en sıkı muhalif ismi CHP`li İl Genel Meclis Üyesi Ahmet Uzun`unun Kandıra ile neden bu kadar ilgilendiğini merak eden gazetecilere; “Ahmet Uzun`u sokakta görsem tanımam. Ben Kandıra Belediye Başkanı olarak gidip de İzmit`te vatandaşı kışkırtmam. Bence Ahmet Uzun`unun neden ilgilendiğinden çok arkasında kim var ona bakmak lazım. Kan, Kandıra`da kentsel dönüşüm düşünüp düşünmediklerini soran basın mensuplarına şu yanıtı verdi: “Kentsel dönüşüm olacak. Şu an en çok istediğim şey bir kent meydanı.
 

KENTSEL DÖNÜŞÜM OLACAK
 Şehir merkezindeki belediye binasını ve öğretmen evini yıkıp buraya bir kent meydanı yapacağız. Ayrıca hindi çiftliğinin olduğu 210 dönümlük arazi üzerine bir hastane yapılacak. Uzun süredir bu konuyu takip ediyoruz.” Kan, son olarak her fırsatta eleştirilmesini, “Kandıra`da belediye başkanlığı yapmış kişiler hep İzmit`te otururdu. Ben Kandıra`da oturuyorum ve sürekli sahadayım. Sanırım bu yüzden bu kadar çok eleştiriliyorum. Adım atsam görevden aldı diyorlar. Ama kimseyi görevden aldığım yok” şeklinde değerlendirdi.

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ