KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.9021 TL
  • 6.6535 TL
  • 7.4709 TL
Kocaeli Zirve
Kan’ın reklam sevdası Kandıra’yı sulara gömdü
Kan’ın reklam sevdası Kandıra’yı sulara gömdü
Güncel
28 Ekim 2010 Perşembe 20:10
  • 15457
  • 21

Kan’ın reklam sevdası Kandıra’yı sulara gömdü

Kandıra Belediye Başkanı Cengiz Kan’ın Namazgah Deresi’ne yaptırdığı ‘hoşgeldiniz’ tabelası, kanallara ulaşımı engelleyince ilçenin sular altında kalmasına neden oldu

İki günden bu yana devam eden sağanak yağmur Kandıra`yı sular altında bıraktı. Özellikle dün akşam başlayan yağmur, ilçe merkezinden geçen Namazgah Deresi`ne ulaşan kanalı taşırdı. Dereye ulaşan kanalın kapakları açılmayınca yağmur suları ilçe merkezine doğru ilerledi. Hızla ilerleyen sular Ağva yolunu kapattı. Bir çok araç yolda kaldı. Ayrıca sağanak yağmur nedeniyle bir çok kişi mahsur kaldı, ev ve iş yerleri de sular altında kaldı. Sanayi ve otogara ise botlarla ulaşılabildi.
 

FOTOĞRAFLAR İÇİN TIKLAYIN


TABELA KIRILDI

İSU yetkilileri tarafından taşkınlar nedeniyle uyarılan Kandıra Belediyesi`nin Namazgah Deresi`ne ulaşan kanal kapaklarını açmaması ilçe merkezinin su altında kalmasına neden oldu. Kanalların taşmasının ardından olaya müdahale etmek isteyen belediye, basınçtan dolayı sıkışan kapakları açamadı. Elle kaldırma mekanizması olan kapaklar, üzerinde belediye başkanı Cengiz Kan tarafından yaptırılan “Kandıra`ya Hoşgeldiniz” tabelası olduğu için çalıştırılamadı. Kapakları açmak için başka çare kalmayınca kepçe çağırılarak hem kapakların bir tanesi hem de tabela kırıldı. Diğer kapaklara ise ulaşılamadı.
 

ÜRÜNLER TELEF OLDU
Dereye ulaşan kanalın terminalden geçen kolu da taşınca Kandıra Otogarı adeta gölün içinde kaldı. Bir çok araç ve otobüs terminalde mahsur kaldı. İlçe merkezinde bulunan sanayide de su baskınları yaşandı. İş yerlerinden bir çok makina aniden suların gelmesiyle yola sürüklendi. Sağanak yağmur tarlalarda bulunan ürünleri de telef etti. Özellikle ilçe merkezine yakın tarlaların çoğu sular altında kaldı. Ekili ürünler de sel suları tarafından sürüklendi. 
 

BOTLARLA KURTARILDI
Bir süre önce Kanal D`de yayınlanan ‘Yoksa Rüya mı?` adlı programda Akgün ailesine Eski İzmit Yolu üzerinde 2 katlı dubleks ev yapılmıştı. Sağanak yağmurun ardından Cevdet Akgün ve 6 kişi evde mahsur kaldı. Yetkililer Akgün ailesini iş makinesiyle kurtardı. Namazgah Deresi`nin yakınında bulunan ahırın sahibi Hasan Kesikbaş da hayvanlarıyla mahsur kaldı. Hayvanlar ve sahibi botlarla kurtarıldı. Öte yandan ihtiyaç nedeniyle İzmit`ten bot istendi.
 

ARAÇ KAYBOLDU
Kefken yolu üzerinde bulunan Yulaflı Köprüsü, Balcı Köyü`ndeki köprü sular altında kaldı. Adapazarı`ndan Kandıra`ya gelen bir araç ise köprü üzerinde sele kapıldı. Aracın içinde bulunan 3 kişi çevredekilerin yardımıyla kurtarıldı. Araç selle beraber kayboldu. Ağva yolundaki Hilal Ay Market de selden büyük zarar gördü. Market sahibi Hüsnü Alkandurur, iş yerinde 20 bin TL zarar olduğunu söyledi. Öte yandan kaymakam Hamza Erkal ve belediye başkanı Cengiz Kan, Namazgah Deresi`ne gelerek incelemelerde bulundu.
Murat YILDIRIM

Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ