KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.7633 TL
  • 6.5625 TL
  • 7.3458 TL
Kocaeli Zirve
Ve Nihayet buz pateni..
Ve Nihayet buz pateni..
Yaşam
03 Nisan 2010 Cumartesi 10:28
  • 5001
  • 1

Ve Nihayet buz pateni..

Bu hafta, uzun süredir bitmek bilmeyen tadilatı nihayete erdirilen ve yeniden halka açılan Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Olimpik Buz Sporları Salonuna, buz pateni eğitmeni arkadaşım Berkan Aslan’la birlikte gittik.

Buz pateninde en güzel mevsim olan yaza yaklaşırken, bu sporu bahardan size tanıtalım istedik ki, serinlemek için gidin, eğlenin, dinlenin.
Olimpik buz spor salonu olarak, ülke genelinde gururumuz olan bu salona gitmeyeniniz var mıdır bilemiyorum ama senelerdir, burası pek çok profesyonel ve amatör sporcuya, organizasyonlara ev sahipliği yapmıştır. 1994`te yapılan ve 1999`da hizmete açılan bu salon, o yıllarda pek çoğumuzun aklına acı deprem anılarını getirse de, seneler geçtikçe daha güzel hatıraları, müsabakaları, antrenmanları, tanıtımları da tarihine  eklemiştir.
Salon, buz pateni ve buz hokeyi müsabakaları yapılan, profesyonel sporcular dışında, halka açık programlar da oluşturan, yarışmalar için antrenman yeri olarak belirlenen ve televizyon programlarıyla ilimizi bu alanda tanıtan, kalkındıran bir gurur tablosu örneğidir.
Uzay kafes yapılması planlanan salon, iç ve dış cephe, çatı tadilatlarıyla uzunca bir süre hizmete kapalı kalmıştı. (Hatta bir hafta biz de gidip geri dönmüş, sitemde bulunmuştuk) Bu süre zarfında, belediye ve federasyonun birlikte, binanın yan kısmına açtığı mobil buz pisti kullanılmaktaydı.
Olimpik ölçü olarak, 30x60=800 metrekare alana sahip salonun ülkemizde de konumu gereği önemi büyük. Bu ölçüde bir salonda çalışan sporcular için, 14-15 yaşında dünya şampiyonu olmak artık hayal değil. 4-5 yaşından itibaren bu spora başlanırsa ve profesyonel yolda ilerlenirse kazanma şansı mevcut.
Profesyonel anlamda, bir buz pateni sporcusu kısa ve serbest programlara tabi tutulur. Puanlama, teknik ve artistik şekilde yapılır. Müsabakalarda, hazırlanan program, sporcunun durumu ve ortam genel olarak değerlendirilir. Bizler de izlerken yarışmacının seçtiği müzikten, kıyafetten, kareografiden pekala etkileniriz. Teknik pek çok terim ve ölçü söz konusudur ama sporun kendisinde büyüleyici bir ortam vardır. Teklerde ya da çiftlerde sergilenen onca hareket bizleri masal dünyasına götürür. Onların süzülür gibi yaptığı hareketler, seyrederken bize çok kolay gelse de buz pistine adım attığınız an, ne kadar zor olduğunu anlarsınız.
 

 
Gelelim, bizim gibi hobi olarak buz patenini seven, izleyen ve deneyenlere…
Buz pateni eğitmeni Berkan Aslan`la buz pateni üzerine konuştuk.
Buz pateninde ilk kural korkuyu yenmek ve dengedir. Doğru duruş biçiminde vücut dik, yüz karşıya dönük, dizler bükük, ayaklar “V” pozisyonunda olmalıdır.
Çoğumuz düşmekten korkarız. Oysa ki öğrenmek için düşmek şart. Profesyonel sporcular da düşebiliyor. İnsanların birbirleriyle çarpışmaması için kayma yönü saatin ters yönünde olmalıdır. Düşmekten çekinmeden, cesurca ve rahat bir şekilde kaymak, hem eğlence hem de stres atmak için birebir.
Hocamız buz pateninde psikolojinin önemli yer kapladığını belirterek, eğitimle birlikte korkuların giderildiğini ve eğitmenlerin pedagojik formasyon alması gerektiğini söylüyor. Özellikle çocuk yaşta sporcularla ilgilenirken, dikkatli olunması ve ayrıca, buz pateni yapılacak salonda ilkyardım ekibinin de olması gerektiğinin altını çiziyor.
Eğitmenimiz, doğru antrenman için ideal sürenin haftada 3 gün ve arada mola vermek kaydıyla, günde toplam 2 saat olduğunu, hiç bilmeyen bir kişinin bile, genellikle 3-4 saatlik ders sonrasında dengesini sağlayabilecek duruma geldiğini söylüyor. Derslerin ısınma-oyun-spor–ısınma şeklindeki süreci takip ettiğini, ayrıca uygulama ve teorik eğitimin (gösteri izleme gibi) birlikte verilmesi gerektiğini belirtiyor ve bu anlamda eğitimleri teorik açıdan yetersiz buluyor.

‘`Buz pateni yapmak riskli mi?`` diye sorduğumda, ‘`Düzgün bir eğitim alındıktan sonra, sporlar arasında en az riski olan spor branşı buz patenidir`` cevabını aldım. Çünkü düşme anında, buzda kaymayla birlikte vücudun üzerine düşülen bölümüne, diğer sporlardaki gibi tüm ağırlık verilmez. Bu dengeli dağılımla buz pateninde vücutta daha az hasar oluşur.
Hemen hatırlatayım; bu anlamda sokak pateni ile benzerlik gösteren buz pateninin, kayakla bağlantısı yoktur. Çok iyi kayak yapan bir kişi, iyi buz pateni yapamayabilir
 

Buz patenini kimler yapmamalı?
Herhangi bir uzuv ameliyatı geçirenler (kırık, burkma, çatlak), kalp rahatsızlığı çeken kişiler, dikiş izi olanların buz pateni yapması sakıncalı.
Profesyonel eğitim için kemik yaşının önemini vurgulayan, kemik yaşı olgunlaşmadan bu spora başlanması gerektiğini söyleyen Berkan Hoca, amatör olarak, hobi için buz pateni yapmak isteyenlerde kemik yaşının önemli olmadığını belirtip, eğitim ve eğlence için herkesi bu spora davet ediyor.

Salon yeniden yapılandığı için saatler son derece değişken. Hizmetten faydalanmak isteyenlerin, önceden telefonla arayıp bilgilenmeleri yerinde olur. Profesyonel sporcuların eğitim saatlerine geniş yer verildiği için halk saatleri kısıtlı.
Olimpik salon, revir odası, kafe, soyunma kabinleri ve antrenör odalarından oluşuyor. Bin kişi kapasiteli bir tribüne sahip.
Hazır tadilat bitmişken, ülkemizin en ucuz buz pateni salonuna siz de uğrayın, müzikle birlikte buzda kendinize gelin ve akışına bırakıp süzülmeyi deneyin.
 

Peki, biz nasıl buz pateni yaptık?
Her şeyden önce, buz pateni çok zevkli bir spor. Eğlence de içerdiği için salon her daim dolu. Hobi olarak pek çok genç ve aileler, çocuklarıyla birlikte kaliteli zaman geçirebilirler. Ben iyi bir performans gösteremedim hatta gerilediğimi söyleyebilirim. Fakat bazı küçük hanımlar vardı ki hayran kalmamak elde değil. Berkan Hoca hünerlerini sergilerken, hem ondan tüyolar aldım hem de gözümüze çarpan, daha doğrusu süzülen iki hanımı tanıma fırsatım oldu. Bunlardan biri İlayda Çakmak. 7 senedir buz pateni yapıyor ve onu izledikçe ‘`Bunları ben de yapmalıyım`` deyip, kendinizi salonda son derece beceriksiz hissediyorsunuz. Diğer hanım Berrak Turan. Aslında jimnastikle uğraşıyor, son derece esnek ve sadece 1 yıldır buz pateni yapıyor ama inanılmaz bir yol kat etmiş. Kısa zamanda bu kadar büyüleyici hale gelmesine açıkçası inanamadım. Yaşları 13-15 arası değişen hanımları ve beyleri beğendiğimi söylemeliyim. Tabii ki, salonda herkes fırtınalar estirmiyor, bilmeyenler ve düşenler de çok sayıda. Eğer İlk defa geliyorsanız, çekinmeyin. Burada herkes en az bir kere düşüyor. Ama şunu da belirtmeliyim; düşmek bile ayrı bir teknik. “Arkadaşlarımla geleyim, bana onlar öğretir” diye düşünmeyin, arkadaşınız da size öğretmek adına pistte zorlanabilir. En doğrusu eğitmenle doğru yolda ilerlemenizdir.
Sanem`in tavsiyesi: Belediyenin, olimpik buz spor salonuna gerçekleştirdiği tadilat, sadece inşaat anlamında kalmamalı, beşeri sermaye alanında da olmalı. İlimizin sahip olduğu bu ender değer, çalışanlarıyla da kalkınmalı. Zira salon çalışanları özensizce seçilmiş. Yeniden yapılanan bu güzelim salona, çalışma ekibini yakıştıramadım.
Not: Bu konuda antrenörlük eğitimi almak isteyenler Türkiye Buz Federasyonu ile iletişime geçebilirler. Ayrıca spor akademisinde seçmeli ders olarak yine bu branş okutulmaktadır.
 

 

Berkan Aslan`ı tanıyalım:

Kocaeli Üniversitesi Spor Akademisi (BESYO) mezunu ve uzmanlık branşı artistik buz patenidir. 1997`de sokak pateniyle başlamış, daha sonra buz patenine geçiş yapmıştır. Yaklaşık 10 senedir buz pateni yapmaktadır. Bu alanda antrenörlük yapmış, özel dersler ve kurslarda eğitim vermiştir. İlimizde buz hokeyi alanında ilk oluşturulan takımda rol almış ve hokey hakemliği yapmıştır. Türkiye`de ‘Doğal Buz Pisti Projesi` adı altında ilk defa düzenlenen, Erzurum doğal buz pistinde görev alan 10 kişiden biri olma gururunu tatmıştır. Bu büyük proje Türkiye Buz Sporları Federasyonu, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ve Erzurum Büyükşehir Belediyesi desteğiyle yapılan ortak bir çalışmanın ürünüdür.
Berkan, 3 ila 45 yaş aralığındaki kişilere özel eğitim basamakları uygulayıp, kişilere buz pateni eğitimi vererek hem bu sporu sevdirmeye hem de yetenekleri keşfedip ülkemizin adını bu sporda da yukarılara taşımaya gayret ediyor.
 

Buz pateninde birkaç terim:
Spin: Dönüş.
Jump: Sıçrama.
Cross: Ön çapraz, geri çapraz adımlama.
Step sequence: Düz dairesel adım dizisi.
 

Buz pateninde ücretler

Olimpik buz pateni salonunda 1 seans 45 dakika. Salona giriş fiyatı kişi başı 6 TL olup, eğer kişinin kendi pateni varsa bu fiyat 3,5 TL`ye düşüyor.
Özel ders ücretleri:
Berkan Hoca`nın eğitim ücretinin saati 50 TL olup, bu fiyata salona giriş ve ekipman ücreti dahil.
Ayrıca, grup indirimi de yapılmakta. 3 kişi birlikte ders alınırsa, kişi başı saat ücreti 40 TL
 

Buz pateni yaparken ne giyelim?

Rahat kıyafetler tercih edilmeli, salonun soğuk olduğu göz önünde bulundurulmalıdır. Eldiven takılması yerinde olur. Korumalık asla takılmamalıdır.
Eğitmenimiz, korumalık kullanmanın yanlış olduğunu, düşme anında korumalıkla vücut arasında sıkışma olduğu için kişiye daha fazla zarar vereceğini belirtiyor.

 

İletişim bilgileri:
Olimpik Buz Spor Salonu  Şirintepe/Kocaeli
Tel:262 226 4031
Eğitmen Berkan Aslan`la irtibata geçmek için
GSM:532 3862547
Mail adres:  berkanaslan@hotmail.com

Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ