KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.6502 TL
  • 6.3550 TL
  • 7.0801 TL
Kocaeli Zirve
Kapanca Sokak öfkeli
Kapanca Sokak öfkeli
Güncel
22 Kasım 2010 Pazartesi 10:11
  • 3134
  • 1

Kapanca Sokak öfkeli

İzmit Belediyesi’nin “Tarih koridoru projesi” çerçevesinde tarihi evlerini satmak zorunda kalan Kapanca Sokak sakinleri yetkililere öfke kustu

Eski vali Kemal Nehrozoğlu`nun kentin tarihi dokusunu ortaya çıkartmak için başlattığı restorasyon çalışmasıyla popüler hale gelen Kapanca Sokak bu sıralar çok gergin. Her biri en az 100 yıllık geçmişe sahip olan 13 adet tarihi evin bulunduğu Kapanca Sokak`ta İzmit Belediyesi`nin başlattığı “Tarih Koridoru Projesi” mahalle sakinlerini öfkelendiriyor.  Mahalleliler atalarından kalan evlerin değerinin çok çok altında kamulaştırmayla ve zorla ellerinden alındığını iddia ederek, “Tarihi yaşatmak istiyorsanız restore edin. Evlerimizi almayın” dediler. 13 evden şuan kadar 3`ü İzmit Belediyesi`ne satıldı. Ev sahipleri evleri yavaş yavaş boşaltıyor.
 

ZORLA ALIYORLAR
80 yıl önce babası tarafından alınan evi satmak zorunda kalan Nazan Zeytinci de evini boşlatanlardan. Eşyalarının bir kısmını toparlayan Zeytinci, İzmit Belediyesi`ne öfke saçtı. 500 bin TL değerinde olan evlerine 198 bin TL verildiğini söyleyen Zeytinci, “İzmit Belediyesi dava açtı. Dava sonucunda evimize 198 bin TL değer biçildi. Dava temyizde. İzmit Belediyesi her şeyi hesaplarına uydurmuş. Zorla ailemin evini elimden aldılar. Kamulaştırma yapıyoruz diyorlar. Ama kamulaştırma halkın yararına ise yapılır. Ama bunlar rant sağlayacaklar” dedi.
 

VERGİ BORCU ÇIKARDILAR
Bahçeli evi bırakıp apartman dairesine gidecek olmanın üzüntüsünü yaşayan Zeytinci, “Evimizi aldıkları yetmiyor bir de vergi borcu gönderiyorlar. 375 TL vergi talep ettiler. Halbuki tarihi ev olduğu için vergiden muhafız. Ama evleri almak istiyorlar diye ne gerekiyorsa yapıyorlar” diye konuştu. Kapanca Sokak`ta 10 yıldır kiracı olarak kalan İbrahim Erpas ise, ‘Tarih Koridoru Projesi`ni desteklemediğini söyleyerek, “Bu projenin altından başka şey çıkacak. İnsanları mağdur ediyorlar. Tarih mi önemli vatandaş mı?” dedi. Dedesinden kalma 120 yıllık evi satmak zorunda kalanlardan biri de Kapanca Sokak`ın simgesi haline gelen 77 yaşındaki Kemal Alkan.
 

BEDDUA ETTİ!
Alkan 120 yıllık geçmişe sahip olan evini alan İzmit Belediyesi`ne beddua etti. Kemal Alkan, “Ben gözümü bu evde açtım. Şimdi elimden alıyorlar. 4 tane hastalık var ben de zar zor yürüyorum. Bendeki bu hastalıkları Allah onlara versin. 170 bin liraya alıyorlar evimi. Şuan mahkememiz devam ediyor. Evimi gönüllü vermiyorum. Ben bu sokağı yaptıranlardanım. Şimdi bu evi alıp başkalarına satacaklar. Ne istediler benden bu yaşlı halimle?” diyerek öfkesini dile getirdi. Yaptığı her işte gönül kıran, “Ben yaptım oldu” diyen İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan`ın evlerini istemeyerek satan vatandaşların gönlünü nasıl alacağı merak ediliyor.

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ