KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.7880 TL
  • 6.4414 TL
  • 7.4606 TL
Kocaeli Zirve
Kapanca Sokak yıkılıyor
Kapanca Sokak yıkılıyor
Güncel
02 Kasım 2009 Pazartesi 14:22
  • 1963
  • 5

Kapanca Sokak yıkılıyor

Tarihi ahşap evlerle örülü Kapanca Sokak yıkılıyor. İzmit Belediyesi’nin yıkım talebini valilik onayladı. Evler boşaltılacak ve yıkılacak

Her biri en az 100 yıllık geçmişe sahip ahşap evleriyle ünlü Kapanca Sokak artık tarih olacak. İzmit Belediyesi, Kapanca Sokak`ta bulunan tarihi evleri bilirkişi heyetine inceletti. Bilirkişinin verdiği “tehlikeli” şeklindeki rapor valiliğe gönderildi. Valilik, insanların içinde oturduğu tarihi evler için yıkım kararını onayladı. Yıkım kararının çıktığı evlerde oturanlara “7 gün içinde boşaltın” denildi. Evlerini boşaltmayanlar polis zorla çıkarılacak.
 

RESTORE EDİLİYORDU
Kapanca Sokak ilk olarak 1990`lı yıllarda dönemin valisi Kemal Nehrozoğlu tarafından koruma altına alınmıştı. Nehrozoğlu, kentin tarihi dokusunu ortaya çıkaracak proje kapsamında Kapanca Sokak`ta restorasyon çalışması başlatmıştı. İlk etapta 13 tarihi evin restore edilmesi kararlaştırılmıştı. Bu doğrultuda Türkiye`nin bir çok bölgesinden gelen mimarlar Kapanca Sokak`ta çalışma yapmıştı.
 

ZAMANLA ÇÜRÜDÜ
Kapanca Sokak`taki tarihi ahşap evlerden 13 tanesinin röleve projeleri çıkarılıp, Anıtlar Kurulu`nda izinler alındıktan sonra çalışmalara başlanmıştı. Evlerin restorasyonu orijinaline uygun yapılacaktı. Çalışmalar sürerken vali Kemal Nehrozoğlu`nun tayini çıktı. Nehrozoğlu`nun gitmesinden sonra Kapanca Sokak`taki evlerin restorasyon çalışmaları da durdu. Çalışmalar yarım bırakılınca, restore edilmeye başlanan ahşap evler de zaman içinde çürüdü.
 

‘TEHLİKELİ` RAPORU
İzmit Belediyesi, Kapanca Sokak`taki tarihi ahşap evleri Mimarlar Odası tarafından oluşturulan bir bilirkişi heyetine inceletti. İnşaat mühendisleri ve mimarlardan oluşan bilirkişi heyeti yaptığı incelemede tarihi ahşap evlerin taşıyıcı kolon ve kirişlerinin eskidiği, kendini taşıyamayacak duruma geldiği, can ve mal kaybı yönünde sakıncalı olduğu, bu nedenle evlerde oturanların derhal tahliye edilmesi gerektiği yönünde bir rapor hazırladı.
 

“BOŞALTIN” DENİLDİ
İl Kültür ve Turizm Müdürü Adnan Zamburkan, 2863 sayılı yasanın 7. maddesine göre tarihi ahşap evleri yıkmanın gerekçelerini şöyle açıkladı: “Yıkılacak şekilde tehlike yaratan taşınmaz kültür varlıkları belediyeler veya İl Özel İdaresi`nin talebi üzerine valilikler tarafından boşaltılır. Gerekli güvenlik önlemi alındıktan sonra konu Koruma Bölge Kurulu`na iletilerek alınacak karara göre işlem yapılır. Can güvenliği açısında binaların 7 gün içinde boşaltılması gerekiyor.”
 

120 YILLIK TARİHİ EV 
Kapanca Sokak`ın sembol isimlerinden olan Kemal Alkan, 35 yıldır bu sokakta oturuyor. Oturduğu 120 yaşındaki evi kendisine dede ve babasından kalma. Kemal Alkan, “İzmit Belediyesi yetkilileri kapıma dayandılar, evin değerini sordular. Ben de kendilerine 300 bin TL dedim. Bir gün sonra belediyeden değer tespit tutanaklarını getirip gösterdiler bana. Tutanaklarda benim oturduğum evine 120 bin TL olarak değer biçilmiş. İtiraz ettim” dedi.
 

TOKİ`DEN DAİRE TEKLİFİ
Yıkım kararına tepki gösteren Alkan, şöyle devam etti: “Bir gün sonra yetkililer tekrar evime geldi. ‘Sana TOKİ`den bir daire üzerinde ise 50 bin TL para verelim, bu evi belediyeye ver` dedi. ‘Neden evi bu kadar istiyorsunuz?` diye sordum. Evin hasarlı olduğunu, yıkacaklarını ve orijinallerinin aynısını yeniden yapıp sosyal tesis olarak kullanacaklarını söylediler. Tekliflerini geri çevirdim.
 

EVİMİZDEN ATACAKLAR   
İzmit Belediyesi yetkilileri beni ve diğer komşularımı ikna edemedi. Sonunda bizi evlerimizde çıkartmanın yolunu buldular. Bir hafta sonra evlerimize birer tebligat gönderdiler. Tebligatta ‘Evleriniz bilirkişi uzmanları tarafından incelendi, her an yıkılabilir, can güvenliğiniz yok. Derhal 7 gün içinde boşalmanız gerek. Boşaltmazsanız polis zoruyla çıkartılacaksınız` deniliyor. Bu kararı valilik de onaylamış. Bunlar bizi evlerimizden kovacaklar. Kış geldi, bu saatten sonra nereye gideriz.” 
 

AVUKATIN GÖRÜŞÜ
Kemal Alkan`ın avukatı Atakan Sonugelen ise bölgenin birinci derece SİT alanı olması nedeniyle istimlak yapılamayacağını, belediyenin bu bölgedeki evleri boşaltmak için can güvenliğini gerekçe gösterdiğini öne sürdü. Sonugelen, “Yıllardır bu bölgede oturan insanların bu şekilde evlerinden zorla çıkarılması doğru değil. Kapanca Sokak peşkeş çekilecek bir alan değildir. Bu bölge tarihi değeri olan sembol bir merkezdir” dedi. 

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ