KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 6.0857 TL
  • 6.8088 TL
  • 7.7202 TL
Kocaeli Zirve
Kaplan, Başbakan’a Aleviler’i sordu
Kaplan, Başbakan’a Aleviler’i sordu
Güncel
06 Aralık 2011 Salı 11:49
  • 1453
  • 2

Kaplan, Başbakan’a Aleviler’i sordu

CHP milletvekili Mehmet Hilal Kaplan, Başbakan’a Aleviler ile ilgili söylediği çelişkili sözleri sorarak sözlü cevaplanmasını istedi

CHP milletvekili Mehmet Hilal Kaplan, TBMM`ye soru önergesi vererek Başbakan Recep Tayyip Erdoğan`ın sözlü olarak cevaplamasını istedi. Başbakan`ın 18 Mayıs 2010 tarihinde Çorum mitinginde yaptığı konuşmasıyla ‘Alevi` konusunda bir çelişki yarattığını ifade eden Kaplan, “Başbakan mitingde ‘Çorum bu topraklardan yetişmiş Akşemsettin Hazretleriyle, Ebusuud Efendi'yle, Koyunbaba'yla, İskilipli Atıf Hoca'yla gurur duyuyorsa, bizler de Çorum`la gurur duyuyoruz` demişti. Konuşmasında adı geçen Ebusuud Efendi Kanuni Sultan Süleyman ve II. Selim`in şeyhülislamlığı görevinde bulunmuş, Aleviler ile ilgili verdiği fetvalarıyla bilinir” dedi.
 

CİDDİ BİR ÇELİŞKİ VAR
Kaplan, “Ebusuud Efendi, fetvalarında ‘Aleviler`in, canları, malları, namusları size helaldir. Aleviler`in kestiği mırdardır, yenilmez` gibi söylemlerde bulunmuştur. İskilipli Atıf Hoca da, İstiklal Savaşı`nda ‘Mustafa Kemal isyankardır, katli vaciptir, Yunan askerleri, padişahımız efendimizin daveti üzerine gelmişlerdir, onlara saygılı olalım` şeklinde milli mücadele karşıtı yazılar kaleme alan bir kişidir. Başbakan`ın gurur duyduğu bu kişiler bilinirken aynı zamanda ‘Dersim Olayları`yla ilgili ‘Devlet adına özür dilenmesi gerekiyorsa ben diliyorum` açıklamasını yaptı. Yapılan açıklamayla Başbakan`ın daha önceki konuşmalarında gurur duyduğunu ifade ettiği kişilerin yerleri karşılaştırıldığında ortaya ciddi bir çelişki çıkmaktadır” ifadesini kullandı.
 

DERSİM İSMİ VERİLECEK Mİ?
Başbakan`a inançlar üzerinden siyaset yapmanın ayrışma ve iç çatışmaya yol açacağından korkup korkmadığını soran Kaplan, “Dersim olaylarıyla ilgili Genelkurmay Başkanlığı ve Başbakanlık arşivlerindeki belgelerin tümünü açıklama girişiminde bulunacak mısınız? Dersim isminin iadesi konusunda ne düşünüyorsunuz? Geçmişte yaşanan Çorum, Kahramanmaraş ve ‘Sivas Katliamı` için de özür dileyecek misiniz? Nüfusunun yüzde 90`ından fazlası Alevi olan Dersim ile ilgili özürünüzle gurur duyduğunuzu söylediğiniz Ebusuud Efendi`nin Alevilere bakışı arasında bir çelişki yok mudur?” şeklinde soru sordu.
 

Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ