KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.9021 TL
  • 6.6535 TL
  • 7.4709 TL
Kocaeli Zirve
Karabalık hakkında suç duyurusu
Karabalık hakkında suç duyurusu
Güncel
22 Eylül 2010 Çarşamba 17:22
  • 6236
  • 40

Karabalık hakkında suç duyurusu

İş adamı Cuma Karavar, görevini kötüye kullandığı ve ırk ayrımcılığı yaptığı iddiasıyla Şükrü Karabalık hakkında suç duyurusunda bulundu

Aslen Urfalı olan, 36 yıldır ilimizde yaşayan tanınmış işadamı Cuma Karavar, Kartepe Belediye Başkanı Şükrü Karabalık hakkında Cumhuriyet Savcılığı`na suç duyurusunda bulundu. Karabalık`ın, Pirelli Fabrikası`nın hurda alım işini Karavar Metal Şirketi`nin elinden zorla aldığını iddia ederek 23 yıllık iş ortağı Gürcan Yılmaz`la birlikte Karabalık hakkında “görevini kötüye kullandığı ve ırk ayrımcılığı yaptığı” iddiasıyla suç duyurusunda bulunan Karavar, “Şükrü Karabalık eski Köseköy Belediye Başkanı Habib Sarman`a, Kürt kökenli olduğum için ‘Cuma Karavar`ın Kartepe bölgesinde çalışmasını içime sindiremiyorum` demiş. Ben de kendisinden davacı oldum” dedi.
 

HURDA İŞİNİ ELİMDEN ALDI
Karavar, Karabalık`ın Kartepe Belediyesi`ne ait bir şirket kurunca, yıllardır yaptığı hurda işini elinden zorla ve tehdit ederek aldığını söyledi. Yazılı bir açıklama yapan Karavar şunları kaydetti: “Karabalık, Pirelli Fabrikası`nda yapmış olduğum hurda işini siyasi baskılarla, haksız yere elimden aldı. Sözünü ettiğim fabrikada hurda işini 2007 yılından bu yana ben yapmaktayım. Fakat 1,5 yıl önce yapılan seçimlerde görev başına gelen Karabalık`ın ilk işi, bizzat Pirelli`ye giderek hurda işininin elimden alınıp, belediyenin şirketine verilmesini talep etmek oldu. Bana karşı ırkçı sözlerini ise eski Köseköy Belediye Başkanı Habip Sarman`a söylemiş. Sarman, bu sözler bir kağıda yazıp imzalayıp bana verdi.
 

KÜRT`ÜM DİYE İSTEMİYOR
Irkçı bir yaklaşım sergileyen Karabalık ile ilgili sözlerin yer aldığı belgeyi suç duyurusu kapsamında Cumhuriyet Savcılığı`na verdim. Bu arada ilimizin kanaat önderlerini devreye sokarak, kendisine bu işin uygunsuz olduğunu bizzat aktardım. Bu sayede 5-6 ay işimize devam ettik. Fakat Karabalık durmadı, Pirelli ile 2012 yılına kadar sözleşmemiz olmasına rağmen, benim Kürt kökenli olmamı gerekçe göstererek “Onu Pirelli`de görmek istemiyorum” şeklinde sözlerle fabrika yöneticileri üzerinde baskı kurdu. Siyasi baskılara dayanamayan Pirelli yönetimi işi Kartepe A.Ş.`ye verdi. Karabalık, bununla da yetinmeyerek bana kalan son iş olan, Pirelli Çelik Kord`daki işimi de elimden almak istiyor.
 

RANT TERÖRÜ ESTİRİYOR
Kartepe sınırları içerisinde yer alan ve 1,5 milyon TL`lik yatırım yaptığımız işyerimizle ilgili 6 aydır ruhsat başvurumuza da yanıt verilmedi. Türkiye sınırları içerisinde yaşayan herkes eşittir, bölgesel ayrımcılık yapmakta çok çirkin bir tavırdır. Sayın Başbakanımız kelle koltukta açılım için mücadele verirken, gözlerini menfaat, çıkar ve ayrımcılık bürümüş bu insanların yaptıkları provakatörlük değil de nedir? Ama biz bu provokasyona alet olmayacağız. AKP`nin adalet ve eşitlik ilkelerine ters düşen bu zihniyet, hangi dayanağa göre fabrikalarda rant terörü estiriyor? AKP`nin Şükrü Karabalık`ın bu zulmüne dur diyeceğine ve adaletinin tecelli edeceğine inanıyorum. AKP`nin mağdur ve mazlumların yanında olacağını düşünüyorum.”
 


Karabalık iddiaları yanıtladı:

Karavar yanlış yapıyor

Karabalık, hakkında suç duyurusunda bulunan Cuma Karavar`ın yanlış yaptığını söyledi

Kartepe Belediye Başkanı Şükrü Karabalık, hakkında suç duyurusunda bulunan iş adamı Cuma Karavar`ın yanlış yaptığını söyledi, “Bizi sürekli şikayet ediyor. Bu defa işi Kürt meselesine getirmiş. Buradaki Kürt hemşehrilerimiz benim onlara karşı yaklaşımımı, onlar için nasıl çabaladığımı bilir. Böyle ticaret anlayışı olmaz. İşin içine ırkçılığı sokmak kadar yanlış bir şey yok” dedi.
 

YALAN, YANLIŞ KONUŞUYOR
Karabalık, şöyle devam etti: “Bu iş benim şahsi işim değil, belediyenin şirketi yapıyor. Bunu yapması kadar doğal bir şey yok, çünkü serbest rekabet koşulları geçerli bu ülkede. Ama Cuma Karavar yanlış yapıyor, hata ediyor. Zaten sürekli şantaj yapan, tehdit eden bir yapısı var. Ticaretin de bir ahlakı vardır, ancak işi ahlaksızlık boyutuna getirmiş durumda.”

Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ