KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 6.1454 TL
  • 6.8452 TL
  • 7.7628 TL
Kocaeli Zirve
Karabalık, masaya yumruğunu vurdu
Karabalık, masaya yumruğunu vurdu
Güncel
02 Kasım 2010 Salı 15:29
  • 2695
  • 10

Karabalık, masaya yumruğunu vurdu

2011 tahmini bütçesinin görüşüldüğü belediye meclisinde bağımsız meclis üyesi Engin Çakmak’ı susturamayan belediye başkanı Şükrü Karabalık masaya yumruğunu vurdu

Kartepe Belediye Meclisi kasım ayı toplantısının birinci oturumu Kartepe Belediyesi`nin toplantı salonunda gerçekleştirildi. 2011 yılı gelir ve gider tahmini bütçesinin görüldüğü meclis toplantısında CHP`den istifa eden bağımsız  meclis üyesi Engin Çakmak`ın görüşülen her maddeyi eleştirmesi üzerine belediye başkanı Şükrü Karabalık  Çakmak`ın üslubunu beğenmediğini ve ‘imalı` konuştuğunu söyleyerek susturmaya çalıştı. Karabalık, meclis üyesi Çakmak`ı susturmak için masaya yumruğunu vurdu ve “Sorgu memuru musun sen” diyerek fırça attı. Meclis toplantısında AKP`li meclis üyeleri gerek alınan karalarla gerekse bütçe ile ilgili tek kelime etmeden sadece parmak indirip kaldırdı.
 

TOPLANTI 2 SAAT SÜRDÜ
Muhalefet kanadından MHP`li Cemil Altınkaya,  SP`li Atilla Altınkaya ve bağımsız meclis üyesi Engin Çakmak sık sık  bütçeye ve kararlara eleştiri getirdi. Saat 10.00`da başlayan meclis toplantısında meclis üyeleri toplantı salonuna girdikten 5 dakika sonra toplantıya gelen belediye başkanı Şükrü Karabalık gündem maddelerini okutarak toplantıyı açtı. İnternetten de canlı olarak verilen meclis toplantısı yaklaşık 2 saat sürdü. Oturumda 13 gündem maddesi görüşüldü. Karabalık, 2 saat boyunca toplantıya hiç ara vermezken bazı meclis üyelerinin ilerleyen saatlerde ihtiyaçlarını gidermek için salondan ayrılması toplantının ahengini bozdu. Kasım ayı meclis toplantısında ilk olarak Uzunçiftlik Beşevler Mahalesi`ndeki parka Beşevler Haydar Aliyev Parkı isminin verilmesi karara bağlandı.
 

2011 BÜTÇESİ 41 MİLYON TL
Yurt dışında olan Hüseyin Bülbül`ün dışında tüm meclis üyelerinin eksiksiz katıldığı meclis toplantısı 2011 bütçesinin görüşülmesiyle devam etti. Kartepe Belediyesi`nin 2011 yılı tahmini gelir bütçesi 41 milyon 574 bin 300 TL olarak belirlendi. Belediye başkanı Karabalık, “Tahmini bütçe ilk etapta şişirilmiş bir şekilde 48 milyon TL olarak önümüze geldi. Ancak geçtiğimiz yıl 36 milyon TL olan bütçenin bu kadar artamayacağını düşünerek yeniden çalışılmasını istedim ve 41 milyon 574 bin 300 TL olarak belirlendi” ifadelerini kullandı. Karabalık,  doğal afet ve gerekli durumlarda kullanılmak üzere 2 milyon TL borçlanılması kararını da meclisten geçirirken, karara bağımsız meclis üyesi Engin Çakmak itiraz etti.
 

ÇAKMAK RED OYU KULLANDI
Çakmak “Geçtiğimiz yıl ‘Kocaeli`deki en borçlu belediye Kartepe` diyordunuz. Borç üzerinden siyaset yaparken borçlanma yapmak doğru değil” şeklinde konuştu. Bunun üzerine Karabalık, “O para muhtemelen kullanılmayacak” diyerek konuyu kapatmak istedi. Ancak sözü kesilen Çakmak, maddeler üzerinde tek tek konuşularak oylama yapılması gerektiğini belirtti ve “Hülle yapmayalım” dedi.
Bütçe kararnamesi Attilla Altınkaya ve Engin Çakmak`ın red oyuna karşı oy çokluğuyla meclisten geçerken belediyedeki birimlere pay edilen bütçe de tek tek okunarak oylandı. 41 milyon 574 bin 300 TL`lik bütçeden özle kalem müdürlüğüne 2 milyon 864 bin 348 TL ayrıldı.
 

BÜTÇE KARARA BAĞLANDI
İnsan kaynakları ve eğitim müdürlüğüne 850 bin TL, bilgi işlem müdürlüğüne 492 bin 250 TL, hukuk işleri müdürlüğüne 135 bin 100 TL, basın yayın ve halkla ilişkiler müdürlüğüne 690 bin TL, emlak ve İstimlak müdürlüğüne 1 milyon 42 bin 59 TL, fen işleri müdürlüğüne 15 milyon 192 bin 460 TL, imar ve şehircilik müdürlüğüne 1 milyon 25 bin 538 TL, kültür ve sosyal işler müdürlüğüne 1 milyon 74 bin 250 TL , mali hizmetler müdürlüğüne 4 milyon 521 bin 66 TL, park bahçeler müdürlüğüne 3 milyon 542 bin  153 TL, ruhsat ve denetim müdürlüğüne 221 bin 869 TL, temizlik işleri müdürlüğüne 5 milyon 54 bin 597 TL,  zabıta müdürlüğüne 1 milyon 97 bin 924 TL ve destek hizmetleri müdürlüğüne 5 milyon 364 bin TL bütçeden pay ayrıldı.
 

SEN SORGU MEMURU DEĞİLSİN
Birimlere ayrılan bütçenin oylandığı esnada sık sık söz alarak her madde hakkında düşüncesini beyan eden ve eleştiri getiren bağımsız meclis üyesi engin Çakmak, belediye başkanı Karabalık`ı sinirlendirdi. Başkan Karabalık, Engin Çakmak`a  “Sen sorgu memuru değilsin ki her şeyi soruyorsun. İmalı konuşma lütfen. Herkes adaba uygun  davransın. Terbiyeye davet ediyorum sizi” diyerek susturmak için masaya yumruğunu vurdu. Çakmak başkanının bu tutumu karşısında, “Terbiyeyi kimsenden öğrenecek değilim. İstiyorsunuz ki kimse soru sormasın. Ben imalı konuşmuyorum” şeklinde tepki gösterdi.
 

HOŞGÖRÜLÜ OLMANIZ LAZIM
Olayı büyütmemek için susan Çakmak, bir süre sonra özür dileyerek, “Yanlış anlaşıldıysam özür dilerim. Ama özür dilemek eğilmek değildir. Sizin belediye başkanı olarak hoşgörülü olmanız lazım” dedi. Başkan Karabalık bu sözlerin üzerine “Ben sizin eleştirilerine değil uslübunuza tepki gösterdim” diyerek işi tatlıya bağladı. Bütçe görüşmelerinin ardından Köseköy`de kurulacak olan kent meydanı ele alındı. 
SP`li meclis üyesi Attilla Altınkaya, Kent Meydanı Projesi`nin söz verilen zamanda yapılamayacağı eleştirsini getirdi.
 

KENT MEYDANI ELE ALINDI
Başkan Karabalık ise  kent meydanı çevresinde 1/5000`lik planların yeni bittiğini 1/1000`lik planların yapılacağını ve ardından şuyulandırma çalışmasının başlayacağını ve sürecin seyrinde devam ettiğini söyledi. Başkan Karabalık Başbakanlık Genelgesi kapsamında diğer kamu kurumlarına gönderilecek ihtiyaç fazlası 180 personelin 49`unun yollandığını ve gönderilmeye devam edileceğini belirtti. Meclis toplantısında ayrıca belediyeye ait Arslanbey Orta Mahallesi Ulus Caddesi üzerinde bulunan 4 bin 500 metrekarelik arsanın KOMEK hizmet binası yapılmak üzere Kocaeli Büyükşehir Belediyesi`ne bedelsiz olarak verilmesi kararlaştırıldı.

Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ