KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 6.1454 TL
  • 6.8452 TL
  • 7.7628 TL
Kocaeli Zirve
Karacan esti gürledi!
Karacan esti gürledi!
Güncel
08 Kasım 2009 Pazar 17:51
  • 4350
  • 78

Karacan esti gürledi!

Lastik-İş Sendikası Kocaeli Şubesi’nin 8. olağan kongresine muhalefet katılmayınca Karacan, hem muhalefete hem de DİSK’e bağlı sendikalara açtı ağzını yumdu gözünü. Karacan, “Yüreği olan buraya gelsin” dedi

DİSK`e bağlı Lastik-İş Sendikası Kocaeli Şubesi`nin 8. olağan kongresi Fuar içindeki Onur Müzikhol`de yapıldı. Kongrede mevcut başkan Hasan Hüseyin Çakar aday olmazken  mevcut mali sekreter İsmail Kandaz aday oldu. Tek adaylı kongreye Lastik-İş Sendikası Genel Başkanı  Abdullah Karacan, genel sekreter Nuri Serim, basın yayın  sekreteri  Alattin Sarı, toplu sözleşme daire başkanı Muarrem Öztürk, mali işler daire başkanı İhsan Malçok, Lastik-İş Sendikası Sakarya Şube Başkanı Suat Güzel, İstanbul şube başkanı Bülent Yavaş, İzmir şube başkanı Zedin Yumli ile çok sayıda işçi ve delege katıldı.
 

MUHALİF DELEGELER YOKTU
Kongreye muhalif Brisa delegeleri Barış Günel, İrfan Keskin, Selman Enderin ve Mustafa Öztürk`ün yanı sıra ne siyasi parti temsilcileri, ne DİSK`e bağlı sendikalar ve eski şube başkanları gelmedi. İşçi sınıfının tarihsel mücadelelerinin anlatıldığı sinevizyon gösterimiyle saat 09.30`da başlayan kongrede işçiler ve delegeler sık sık, “Yaşasın DİSK, yaşasın Lastik-İş,” “İnadına Karacan, İnadına Lastik-İş” sloganları attı. Sloganlar atıldıkça Karacan`ın bir hayli keyiflendiği gözlendi.   Sinevizyon gösteriminin ardından divan başkanlığına Sakarya şube başkanı Suat Güzel, üyeliklere  İstanbul şube başkanı Bülent Yavaş, İzmir şube başkanı Zedin Yumli, Kolsan baş temsilcisi Erdal Özyüksel, Brisa delegesi Serkan Görmüş  seçildi.
 

AÇTI AĞZINI YUMDU GÖZÜNÜ
Divanın seçilmesinin ardından ilk söz sendika genel başkanı Abdullah Karacan`a verildi. Karacan, konuşmasını en son yapmayı düşündüğünü, çünkü muhalif bir konuşma olursa ona cevap vermeyi planladığını söyleyerek başladığı konuşmasında, gazetecilere, sivil toplum örgütlerine, sendika içerindeki muhalefete, DİSK`e bağlı sendikalara adeta açtı ağzını yumdu gözünü.  Karacan, sözlerine ekonomik krizin yarattığı sıkıntılardan bahsederek başladı. Dünyadan ve Türkiye`den örneklerle ekonomik krizin yıkıntılarından bahseden Karacan, şöyle konuştu; “Dünya işçi hareketi sermaye karşısında yeniden örgütlenmeli. Ülkemizde sendikal örgütlenmenin sağlanması, grev ve toplu sözleşme hakkının kullanılmasında büyük açmazlar var.
 

ŞEREFSİZLER!
Sendikaları zayıflatmak için sendika aidatlarının kesilmesi ve yöneticilerinin maaşlarının gözden geçirilmesi gibi konular bile gündeme geldi. Lastik-İş, emeğin temel hak ve özgürlükleri için mücadele etmeye devam ediyor. 4857 sayılı İş Yasası`nın hükümleri toplu sözleşmelere giriyor. Bunun önüne geçmek için sendikalar mücadele etmeli. 8 yıldır genel başkan olarak görev yapıyorum. Sizlerden aldığım güçle devam ediyorum. İzmit`ten çıkmış bir genel başkanım. Goodyear`daki baş temsilcilikten geldim bugüne. 25 yıllık mücadelemi onurum ve şerefimle sürdürmüş sizlerin saygınlığını kazanmış biriyim. Seçilmiş insanları bağırttığım, gaz verdiğim söyleniyor. Bu kararlamaları, haysiyetsiz suçlamaları yapanlar şerefsiz ve namussuzdur.
 

MUHALEFETİ Tİ`YE ALDI
Bir buçuk yıldır bölgede muhalefet yapılıyor. Ben muhalefet yapanların burada olacağını düşündüm. Ama şöyle bakıyorum da kimse burada değil. Dışarıda külhanbeyliği yapmak, başkanlarının arkasına sığınmakla olmuyor. Ben namusum ve şerefimle buradayım. Biz işverenin kucağına düşmedik. Benim işveren karşısında nasıl durduğumu herkes gördü. Bana bunu söyleyen insanlar ‘Başkanım sen olmazsan biz ne yaparız` diyen insanlardı. Ama muhalefetliğini seçilme adına yalan söylüyor bu insanlar. Kandırmayacaksınız. Muhalefetlik yapacaksanız gelip burada konuşacaksınız.
 

KİMSEDEN KORKUM YOK
Ben bu sendikada böyle insanların babaları, dedeleri ile mücadele ettim. Kimse kalmadı. Bunlarda olmayacak. Bu sendikada yöneticilik yapmak isteyenler bana ‘Para verirsen dava açmayız diyorlar` sizin ödediğiniz aidatlardan tazminat alıyorlar. Ülkücüsü, türkücüsü, dinsizi, dincisi, adını anmak istemediğim bir grup fabrikanın önüne gelip bana muhalefet yapıyor. Bana muhalefet edenlerin kim olduğunu çok iyi biliyorum. Ben İzmitliyim, 25 yıldır  ne şoförüm ne korumam var. Yüreği olan buraya gelip konuşacaktı. Ne tehditten ne de başka bir şeyden korkum var. Sadece Allah`tan korkuyorum. Yüreğinizi yetiyorsa bu araya geleceksiniz.”
 

BASINDA NASİBİNİ ALDI
Karacan`ın konuşmasından gazeteciler de nasibini aldı. Gazetecilere, “Sokak gazeteciliği yapıyorsunuz” diyen Karacan, “Madem burada her şey tartışılıyor benim de dökeceğim çok şey var. Bir buçuk yıl boyunca  Brisa`dan çıkarılan 60, Pireliden çıkarılan 30 işçiyi yazdınız durdunuz. Benim yanımdaki fabrikadan ücretler yarı yarıya düşüyor onu yazmıyorsunuz” diye konuştu. 
 

DİSK`E ÇATTI
DİSK`e bağlı sendikalara  da veryansın eden Karacan, “Yaşanan süreçte bize akıl vermek isteyen sendikalar var ya, siz bize akıl vereceğinize 4857 sayılı iş yasasına karşı durun. Burada haksız bir suçlama var. Hiçbir genel başkan kurumunun 300-500 kişi daralmasından zevk duymaz. Lastik-İş Sendikası Türkiye`de çıkartılan 4857 sayılı yasaya rağmen dik duran tek sendikadır. DİSK içinde kimileri Lastik-İş Sendiaksı`nda önceden mücadele etmiş insanların kemiklerini sızlattığımızı söylüyor. Kim sızlatıyor acaba? Siz sızlatıyorsunuz. O insanların kazançlarını kumarhanelerde, orada burada yiyiyorsunuz. Lastik-İş Sendikası 1980`den sonra taş üstüne taş koyan tek sendikadır” diye konuştu.
 

KARACAN: YORULDUM
50 yaşına geldiğini ve çok yorulduğunu söyleyen genel başkan Karacan, sözlerini şöyle sürdürdü; “6 kişilik ailemden 5 kişi artık çekilmemi istiyor. Ama bu işçi her şeye değer. Tarih yazılacaksa eğer bizi yazmalı. Birileri hesap soracaksa sorulacak çok hesap var. Biz bitmiş bir sendikayı ayağa kaldırdık. Bugün DİSK`in en büyük sendikasıyız. Bu sendika işçisine değer veriyor. Bu sendikanın gerekirse dersanesi, hastanesi hatta oteli de olur. Ben 25 yıl boyunca beraber mücadele ettiğim arkadaşım Hasan Hüseyin Çakar`a teşekkür ediyorum. Yorulduğunu ve çekilmek istediğini söyledi. Biz de ikna olduk.”
 

ÇAKAR, HELALLİK İSTEDİ
Karacan, konuşmasının ardından eski başkan Çakar`a teşekkür plaketi  ve çiçek takdim etti. Eski şube başkanı Çakar ise, katılımcılardan helallik isteyerek veda etti. Konuşmaların ardından çalışma raporları okundu ve bir yemek molası verildi. Delegelere ve işçilere köfte ekmek ve ayran ikram edildi. 200 delegenin oy kullanma hakkı olduğu  Lastik-İş Kocaeli Şubesi`nin 8. olağan kongresinde  başkan Brisa kökenli İsmail Kandaz oldu.

 

Kandaz`ın yönetimi
Şube idari sekreteri: Pirelli`den Erol Erdem
Mali sekreter: Goodyear`dan Taner Yılmaz,
Brisa`dan Tezcan Ay,
Brisa`dan Erol Seymen
Googyear`dan Yusuf Bayraktar
Pirelli`den Ercan Yavuz
Denetim kurulu:
Birsa`dan Suat Coşkun,
Disiplin kurulu:
Goodyear`dan Birol Ak
Pirelli`den Hasan Demir
Brisa`dan Şiansi Dede

HABERE AİT DİĞER RESİMLER

Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ