KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.8712 TL
  • 6.5766 TL
  • 7.3814 TL
Kocaeli Zirve
Karamürsel'de engelli envanteri çıkarılıyor
Karamürsel'de engelli envanteri çıkarılıyor
Güncel
13 Aralık 2012 Perşembe 12:52
  • 998
  • 0

Karamürsel'de engelli envanteri çıkarılıyor

Engelli vatandaşların hayata daha fazla dahil olması için çalışmalar gerçekleştiren Karamürsel Belediyesi, ilçede engelli envanteri çalışması başlattı

Karamürsel Belediyesi tarafından ilçeye kazandırılan Karamürsel Engelsiz Yaşam Derneği (KEYDER) engellilere yönelik verdiği hizmetlerle göz doldururken, engellilerin sosyal ve kültürel faaliyetler gerçekleştirebilmeleri için onların en büyük yardımcısı olmaya devam ediyor. Engelli vatandaşların hayata daha fazla dahil olması için çalışmalar gerçekleştiren Karamürsel Belediyesi, bu yönde yürüteceği çalışmalar için ilçede yaşayan engelli vatandaşlara daha kolay ulaşabilmek, sayısal bilgi toplamak ve sağlam bir veri tabanı oluşturmak amacıyla KEYDER ile birlikte engelli envanter çalışması başlattı. 

 
DANIŞMANLIK HİZMETİ
Çalışma kapsamında, ekipler, kayıtlarda bulunan mevcut engelli vatandaşları ziyaret ediyor, kayıtlarda bulunmayan engellileri tespit ediyor, incelemelerde bulunuyor, hangi tür sosyal hizmet ve yardıma ihtiyaç duyduğunu belirleyerek gerekli yardımların yapılmasını sağlıyor. Envanter çalışması kapsamında engelli kayıt sistemiyle kayıt altına alınan engelli vatandaşlara yönelik yakın zamanda rehberlik, yönlendirme ve danışmanlık hizmeti de verilecek.
 
VERİLER YETERLİ DEĞİL
Fiziksel ve çevresel kaynaklı engellerin, bireylerin sosyal hayata katılımını zorlaştırdığını dile getiren KEYDER Başkanı Gonca Şimşek, sosyal eşitlik çerçevesinde tüm engellerin ortadan kaldırılması gerektiğinin altını çizdi. Engellerin ortadan kaldırılması için, kamuoyunda bilinç yaratmak adına bugüne kadar benzer bir çalışmanın gerçekleştirilmediğini söyleyen Şimşek, bunun Karamürsel için önemli olduğunu söyledi. 
 
VERİ TABANI OLUŞTURULUYOR
Mevcut bulunan engelli kayıt verilerinin yetersiz olması sebebi ile engelli vatandaşlara yönelik detaylı çalışmalar gerçekleştirilemediğine dikkat çeken başkan Şimşek, envanter çalışmasıyla ilçedeki engelli sayısının belirlendiğini; engel grubu, yaş, cinsiyet, eğitim, gelir, mesleki durum ve iletişim gibi sosyo-demografik bilgileri kapsayan bir veri tabanı oluşturulduğunu söyledi.
 
İHTİYAÇ SAHİPLERİNE 
Oluşturulacak veri tabanından yararlanılarak yapılacak ihtiyaç analizi neticesinde, Karamürsel Belediyesi ve KEYDER tarafından yürütülecek engelli hizmetlerinin bilimsel ve istatistiksel bilgilere dayandırılacağını hatırlatan Şimşek, gıda, yakacak, akülü araba, tekerlekli sandalye ve işitme cihazı, medikal malzemeler, eğitim malzemesi gibi çeşitli yardımların öncelikli ihtiyaç sahiplerine kolayca ulaştırılmasını amaçladıklarını söyledi. Hedeflerinin henüz daha evinden çıkma şansı bulamamış kişilere ulaşıp, onlara hizmet götürmek olduğunu vurgulayan Şimşek, "Talep gelmeden hizmeti götürmek arzusundayız. Çalışma ilçedeki engelli vatandaşlarımıza ulaşmamızı ve gereken her türlü desteği vermemizi kolaylaştıracak" şeklinde konuştu. 
 
Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ