KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.7285 TL
  • 6.3568 TL
  • 6.9518 TL
Kocaeli Zirve
Büyükşehir’de arabuluculu ilk görüşme 19 Nisan’da
Büyükşehir’de arabuluculu ilk görüşme 19 Nisan’da
Güncel
11 Nisan 2010 Pazar 18:34
  • 1603
  • 6

Büyükşehir’de arabuluculu ilk görüşme 19 Nisan’da

Hizmet-İş Sendikası 2 Nolu Şube Başkanı İrfan Gün, YERELSEN ile tarafsız arabulucu nezaretinde gerçekleşecek ilk görüşmenin 19 Nisan’da yapılacağını söyledi

Büyükşehir Belediyesi ve İSU`da çalışan 3 bin 200 işçiyi ilgilendiren Toplu İş Sözleşmesi (TİS) görüşmelerinde tarafsız arabulcuyla ilk görüşme 19 Nisan`da gerçekleştirilecek. Hizmet-İş Sendikası 2 No`lu Şube ile işveren sendikası YERELSEN arasında süren TİS görüşmeleri parasal konularda tıkanmış, yasal süre dolduğu için görüşmeler arabulucuya kalmıştı. Kocaeli 1. İş Mahkemesi aldığı karar doğrultusunda İstanbul Üniversitesi öğretim üyelerinden Fevzi Yılmaz`ı tarafsız arabulucu olarak atadı. Atamanın ardından arabulcu nezaretinde yapılacak ilk görüşmenin tarihi de belirlendi.

KOMİK TEKLİF
Hizmet-İş Sendikası 2 Nolu Şube Başkanı İrfan Gün, yapılan son toplantıda YERELSEN yöneticilerinin masayı terk ettiğini hatırlatarak, “Biz yüzde 30 talep etmiştik. YERELSEN yüzde 4 gibi çok komik bir öneri getirdi. Biz istediğimiz orandan biraz geri atım atık. En azından ortak bir noktada uzlaşacağımızı tahmin ediyorduk ki masadan kalktılar. Uyuşmazlık zaptı tutularak tarafsız arabulucuya gitti. Tarafsız arabulucuyla ilk toplantı 19 Nisan Pazartesi günü saat 10.00`da Antikkapı`da yapılacak” dedi.

54 MADDE GEÇMİŞTİ
Toplu İş Sözleşmesi görüşmelerinde toplam 66 maddenin bulunduğunu 6 resmi bir de gayri resmi olmak üzere toplam 7 kez işveren tarafıyla bir araya geldiklerini ve bu toplantılarda 54 madde üzerinde uzlaşma sağladıklarını belirten Gün, “Geriye 12 madde kalmıştı. Bu maddelerin tamamı da önemli maddeler. Ücret, personel izinleri ve mesaileriyle ilgili. Tıkanma ücret maddesinde başladı. Tarafsız arabulucu ile yapılacak toplantının olumlu geçeceğini ve istediğimizi alacağımızı umuyorum” dedi. Öte yandan Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, süreci takip ettiğini belirterek, enflasyon oranında bir artışı düşündüklerini söylemişti.

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ