KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.7633 TL
  • 6.5625 TL
  • 7.3458 TL
Kocaeli Zirve
Karaosmanoğlu, taş ocağına imza atacak
Karaosmanoğlu, taş ocağına imza atacak
Güncel
28 Kasım 2012 Çarşamba 12:57
  • 2740
  • 20

Karaosmanoğlu, taş ocağına imza atacak

İSU’nun gerçekleşen genel kurulunda Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, Maşukiye’deki taş ocağı için istemeden de olsa imza atacağını açıkladı

İSU 2`nci Olağan Genel Kurulu Büyükşehir Belediyesi Meclis Salonu`nda, Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu başkanlığında gerçekleşti. Kurulun açılış konuşmasını yapan İbrahim Karaosmanoğlu, İSU`nun yerel hizmetlerde en zorunlu hizmeti veren nadide kurumlardan biri olduğunu dile getirdi. Kurumun Türkiye`ye örnek olacak bir seviyeye geldiğini söyleyen Karaosmanoğlu, su arıtmada yüzde 95`lere ulaşıldığını dile getirdi, “Bu oranla Kocaeli olarak İstanbul`un önündeyiz. Yeni oluşacak 29 büyükşehire de örnek olduk” dedi. Köylerde çok sayıda arıtma tesisi kurduklarını belirten Karaosmanoğlu, “Keşke birlikte yaptığımız çalışmaların hepsini görseniz. Bu noktada ben sizleri tembel görüyorum. Köylerimize yaptığımız arıtma tesislerini gidin inceleyin” dedi.

 
FİDAN YETİŞTİRİCİLİĞİ
“Kocaeli`de mavi ile yeşili buluşturduk” diyen Karaosmanoğlu, “Ne zaman bir orman yangını görsem içim yanar, Kocaeli`de olursa her yerim yanar” diye konutu. Büyükşehir olarak bir yılda bir milyon ağaç diktiklerini ifade eden Karaosmanoğlu, “Bu çalışmalarımızı küçümseyenler var ama umurumda değil. Bu çalışmalarla Kocaeli tüm Türkiye`deki kentlere örnek oluyor” açıklamasında bulundu. Yaklaşık bin kişiyle ağaç diktiklerini belirten Karaosmanoğlu, İŞKUR ile yeni bir proje yürüttüklerini kaydetti. Karaosmanoğlu, bu proje kapsamında 150 kadın alacaklarını, durumu iyi olan kadınların arazide, kötü olanların ise seralarda çalışacağını belirtti, belediye olarak fidan yetiştiriliciği yapmak için çalışma başlattıklarını söyledi.
 
DÜNYAYA ÖRNEK OLACAK
Kocaeli`de su sıkıntısı olmadığını ancak Yuvacık havzasının yağışların yetersiz olduğu durumlarda ilimize yetmediğini bu nedenle Sapanca`dan su çekmeye başladıklarını belirtti. Sapanca ile Yuvacık`ın su kalitesinin aynı olduğunu dile getiren Karaosmanoğlu, havzayı korumak amacıyla Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Sakarya Büyükşehir Belediyesi ve Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ile birlikte özel bir ekip oluşturduklarını kaydetti. Dünyaya örnek olacak ‘Atık Su SCADA Sistemi` geliştirdiklerini ifade eden Karaosmanoğlu, özellikle sanayinin yoğun olduğu yerlerde sistemin kurulmasının zorunlu olduğunu söyledi, “Sanayiciler kusura bakmasınlar, çıkmaması gereken değer çıktığı anda sistem devreye giriyor, numune alıyor ve sinyal veriyor. Sistem suçluyu tespit ediyor” dedi.
 
MALZEME GEREKİYOR
Önümüzdeki hafta Marmara Boğazlar Birliği`nin toplantısına katılıp İzmit Körfezi`ni nasıl temizlediklerini anlatacaklarını ifade eden Karaosmanoğlu, “İzmit üzerinden Marmara Denizi`nin tamamının nasıl temizleneceği hakkında belediyelerle görüş alışverişinde bulunacağız, denizin temizlenmesi noktasında ortak kararlar alacağız” açıklamasında bulundu. Uzun bir süredir gündemi meşgul eden Maşukiye`ye açılmak istenen taş ocağı hakkında ilk kez konuşan Karaosmanoğlu, “Ben bir ormanın bozulmasını asla istemem. Ancak zaruri ihtiyaçlarımız ve hizmetlerimiz var, bunun için malzeme sağlamamız gerekiyor. Biz, en ucuz ve en kolay malzemeye nasıl ulaşırız buna bakıyoruz. Şuanda en büyük ihtiyacımız Hereke`den, birazı da Suadiye`den gideriliyor. Ancak bunlar artık yerleşim yerleri içerisinde kaldı o yüzden 5 sene içerisinde kapatılacak ve bizim mutlaka kaynak bulmamız lazım” dedi.
 
İMZA ATACAĞIM
Hızlı trenin Türkiye için çok önemli olduğunu dile getiren Karaosmanoğlu, hızlı trenin Kocaeli ayağına en yakın yerin Maşukiye`de olduğunu söyledi, “İstemeyerek de olsa ben buna imza atacağım, çünkü bu milli bir konudur. Buradan malzeme alınacak, ama düzgün bir şekilde. Dışarı malzeme satılmayacak. Hızlı tren alt yapısı bittiği anda taş ocağı kapatılıp kontrolümüzde ağaçlandırılacak. 10 yıl sonra ocak işletildiği fark edilmeyecek. Tatlı suda yetişen, yosma çevreci değilim, sapına kadar çevreciyim” açıklamasında bulundu. Karaosmanoğlu`nun ardından da İSU Genel Müdürü İlhan Bayram sunum yaptı. İSU`nun temiz ve kesintisiz su sağlama amacında olduğunu söyleyen Bayram, kurum olarak 2012 yılında 40 ayrı şantiyede çalışma yürüttüklerini dile getirdi. 637 milyon liralık altyapı hizmeti yaptıklarını söyleyen Bayram, ayrıca 683 bin metrekare alanda da kamulaştırma yaptıklarını kaydetti. 
 
ÖZÜRLÜLERE İNDİRİM
Kandıra Namazgah Barajı`nda yürütülen çalışmaları da anlatan Bayram, baraj için 10 milyon liralık kamulaştırma yaptıklarını, toplam kamulaştırma bedelinin ise 35 milyon lira olduğunu ifade etti. Arazideki tamir bakım ve yapım işlerini süratlendirecek ve işlemleri kayıt altına aldıracak Tablet PC Mobil İş Emri Projesi`ne geçtiklerini ifade eden Bayram, projenin önümüzdeki dönemde hayata geçirileceğini ve tüm ilçelerde yaygınlaştırılacağını kaydetti. 2013 yılında gider bütçesinin 462 milyon 842 bin lira olarak belirlendiğini söyleyen Bayram, özürlülerin su ve atık su bedeli yüzde 50 indirimli uygulanmaya başlanacağını, bu nedenle Tarifeler Yönetmeliği`nin buna uygun hale getirileceğini bildirdi. 
 
10 SENEDE 3,5 MİLYON LİRA
2013 yılı performans programı görüşüldü ve kurul tarafından kabul edildi. 2013 Yılı Mali Bütçe Kararnamesi ile ilgili söz alan CHP`li Fikret Gökmen, İSU`nun 398 milyon liralık 2013 yılı bütçesini değerlendirdi, bütçenin yüzde 97 tutmasını beklediklerini ifade etti. Bütçenin 350 milyon lirasının Yuvacık Barajı`ndaki suyun satışından kazanıldığını söyleyen Gökmen, “Bunun kaynağı Yuvacık Barajı`dır. Çok eleştiren Yuvacık`tan belediye 10 senede 3,5 milyon lira kazandı. 100`lerce yıllık ömrü olan bu baraj 2014`te belediyenin mülkiyetine geçecek. Bu yatırımı yapanlara teşekkür edilmesi gerekiyor” açıklamasında bulundu. Gökmen ayrıca İSU`nun 314 taşıtı kiralamak için 22 milyon lira vermesini eleştirdi. 
 
YANDINIZ MUM GİBİ
“İSU`nun prensesi Yuvacık Barajı” diyerek sözlerine başlayan CHP`li Fahri Örengül, “İSU`nun bütçesinin yüzde 85`i Yuvacık Barajı`ndan geliyor. Yuvacık tartışması ve sudan siyaset artık bitmeli. Siz bu konuyu sürekli siyasi malzeme haline getirdiniz. Yolsuzluğun üzerine gidilmeli, siyaset malzemesi yapılmamalı. O arkadaşlar siyasi kavganın kurbanı oldular” dedi.  Yuvacık-Sapanca boru hattı ihalesinin düzgün yapılmadığını öne süren Örengül`e, Karaosmanoğlu, “Yuvacık Barajı nasıl ihale edildi, ihale hiç yok” diyerek tepki gösterdi. Örengül ise “Yuvacık Barajı sizin için kötü örnek ise, ona dayanarak ihale yapıyorsanız yandınız mum gibi” diyerek cevap verdi. Karaosmanoğlu, “Barajı özelleştirme konusunda bir hesap yapalım, gerçek rakamları değerlendirip konuşalım. Şu anda 8 arkadaşım 9`ar yıl ceza aldı, kurban edildi. Bu arkadaşları araştırın. Elbette eksikleri var ama asıl suçlu onlar değil onları bu suça itenlerdir” diye konuştu. 
 
KARŞI GELEMEZSİN
Örengül, “Madem çevreci başkansınız, Marmara Belediyeler Birliği`ne gittiğinizde OSB yasası ve yönetmeliklerinde değişiklikler yapılmasını isteyin. Kendi izinlerini kendi veremesin, belediye OSB`leri denetlesin. Önce aranızda anlaşın taş ocağı için. Kuzey Marmara Otoyolu gelecek, ona nereden taş çıkartacaksınız? Maşukiye`ye istemeseniz de karşı gelemezsin. Siz de işler böyle yürüyor. Kocaeli`nin belediye başkanıysanız olmaz diyebileceksiniz” dedi.
 
CHP`NİN OYU OLUMSUZDUR
Örengül 463 milyon 842 bin liralık İSU bütçesine, “Vizyon, ufuk sorunumuz var. Büyükşehir kaynak sorunu yaşıyor. Büyükşehir sözlerini yere getiremiyorken İSU`ya hangi kaynaklar aktarılacak da İSU çalışma yapacak; bu nedenle CHP`nin oyu olumsuzdur” diyerek karşı çıktı. Örengül`ün ardından kürsüye gelen Körfez Belediye Başkanı Yunus Pehlivan, “AKP iktidara geleli 9 yıl oldu, CHP bu süre boyunca her yerde Yuvacık Barajı`nı konuştu. Elbette Yuvacık Barajı bu kent için gerekliydi ancak yapılışı ve ihale edilişi hatalıydı” dedi. Meclis oylamanın ardından son buldu.
Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ