KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.6502 TL
  • 6.3550 TL
  • 7.0801 TL
Kocaeli Zirve
Kartepe davasında yine karar çıkmadı
Kartepe davasında yine karar çıkmadı
Güncel
04 Aralık 2012 Salı 12:53
  • 1894
  • 3

Kartepe davasında yine karar çıkmadı

Kartepe A.Ş. eski genel müdürü Hüseyin Turan’ın yargılandığı rüşvet davasının görülmesine devam edildi

Kartepe Belediyesi`nin yan kuruluşu olan Kartepe A.Ş.`nin genel müdürü Hüseyin Turan, belediyenin hesaplarını inceleyen mülkiye başmüfettişi Erol Özer`e 50 bin TL verirken yakalanıp tutuklanmıştı. Turan, ilk davada tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılmıştı. Aynı dava kapsamında rüşvet vermeyi azmettirmekten gözaltına alınan ve tutuksuz yargılanan Kartepe Belediye Başkanı Şükrü Karabalık`ın davasının görülmesine devam edildi. 


SORUŞTURMA AÇILMIŞ

Kocaeli 2. Ağır Ceza Mahkemesi`nde görülen davaya tutuksuz sanık Hüseyin Turan, avukatlar Hüseyin Acurman, Serpil Özok ile Erol Şahin, müşteki olarak avukat Nazmi Küçükosmanoğlu katılırken, tutuksuz yargılanan Şükrü Karabalık katılmadı. Mahkeme İçişleri Bakanlığı Mülkiye Müfettişliği`ne yazılan yazının cevabında, müfettiş Erol Özer hakkında 2011 yılında Kartepe Belediyesi şikayetiyle disiplin soruşturması açıldığı ifade edildi. 


KARABALIK`A CEZA İSTEDİ

Müfettiş Özer`in avukatı Küçükosmanoğlu savunmasında “Müvekkilim birçok belediyede teftiş yapmış ancak herhangi bir şikayet olmamıştır. Bunun yanı sıra Şükrü Karabalık hakkında, 2009-2010-2011 yılları arasında doğrudan temin ve usulsüzlük nedeniyle dava açılmıştır. Yine Karabalık ve Ayhan Turan hakkında dava açılmasına izin verilmiştir. Sanıkların cezalandırılmasını talep ediyorum” dedi. 


HAKKINDA DAVA YOK
Avukat Hüseyin Acurman “Bizde en başından bu yana müfettiş hakkında soruşturma açıldığını söylemiştik. Bu rapor bizi doğruladı. Ancak raporda disiplin soruşturması hakkında bilgi verilmemiştir. Bunun içeriğini sormak gerekiyor” dedi. Avukat Cevat Özel ise “4.Asliye Ceza Mahkemesi`nde Ayhan Turan hakkında zimmet değil görevi kötüye kullanmaktan dava açılmıştır. Başkan Karabalık hakkında ise dava açılmamıştır” dedi. 


27 ŞUBAT`A ERTELENDİ
Mahkeme, 4. Asliye Ceza Mahkemesi`nde görülen dava dosyasının istenmesine, 2. Asliye Ceza Mahkemesi`ndeki dava dosyasının iddianame ve kararları ile istenmesine, İç İşleri Bakanlığı Başmüfettişlik Teftiş Kurulu`na yaz yazılarak 2011 yılında müfettiş Erol Özer ile ilgili disiplin soruşturmasının içeriği ve devamının sorulmasına karar verdi. Karar çıkmayan mahkeme 27 Şubat 2013 tarihine ertelendi.

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ