KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.8610 TL
  • 6.4617 TL
  • 7.3392 TL
Kocaeli Zirve
Kartepe’de 3 kutlama birden
Kartepe’de 3 kutlama birden
Güncel
07 Aralık 2009 Pazartesi 15:08
  • 6697
  • 6

Kartepe’de 3 kutlama birden

Kartepe Kent Konseyi Kadın Meclisi, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü, 5 Aralık Dünya Kadın Hakları Günü ve Mevlana Haftası’nı bir arada kutladı

3 Aralık Dünya Engelliler Günü, 5 Aralık Dünya Kadın Hakları Günü ve Mevlana Haftası kutlamaları Kartepe Kent Konseyi Kadın Meclisi öncülüğünde düzenlenen kapsamlı bir programla kutlandı. Necip Fazıl Kısakürek Kültür Merkezi`nde Kartepelileri buluşturan etkinlikte engelli konuklarında yer aldığı davetlilere kadın hakları konusunda bilgiler aktarılırken tasavvuf müziği konseriyle sema gösterileri eşliğinde kutlamalar gerçekleştirildi.
 

KATILANLAR
Kartepe Kent Konseyi Kadın Meclisi tarafından düzenlenen etkinlikte Kartepe Belediye Başkanvekili Tacettin Akyol, İl Genel ve Belediye Meclis Üyeleri, Kartepe Belediyesi Başkan Yardımcıları, siyasi parti temsilcileri, Kartepe Kent Konseyi Başkanı Hülya San Şener, Kadın Meclisi Başkanı Nurdane Erişti, Gençlik Meclisi Başkanı Ali Özdemir, Kartepe Belediyesi Daire Müdürleri, Kartepeli bayanlar ve Suadiye Rehabilitasyon Merkezi`nden gelen engelli vatandaşlardan oluşan kalabalık bir davetli topluluğu hazır bulundu.
 

KADIN HAKLARI
Kartepe Kent Konseyi Kadın Meclisi Başkanı Nurdane Erişti, bu anlamlı haftada 3 ayrı günü birlikte yaşamaktan duyduğu memnuniyeti dile getirerek, etkinliğe katılarak destek veren konuklara teşekkür etti. Kartepe Kent Konseyi Başkanı Hülya San Şener de, kadınların kazanılmış hakları hakkında bilgi aktarımında bulundu. Şener konuşmasında, aile içi şiddetin önlenmesi, kadın ve çocukların korunmasının önemine değinerek, şiddete uğrayan kadınların ne gibi hakları olduğunu anlattı. 
 

KADINLARA ÇAĞRI
Kartepe Belediyesi Başkanvekili Tacettin Akyol da, kadınların önemine değindiği konuşmasında Kartepeli kadınlara seslenerek, kadın konseyi çalışmalarına destek olmalarını istedi. Kartepe`de engelliler için Almanya`dan gelip eğitim kurumu açan engelli dostlarının davranışından da etkilendiğini belirten Akyol, “Yurtdışından gelip yardım eden ve yardım etmeye gelen bu Alman dostlarımızı örnek alarak bizlerde engelli vatandaşlarımız için yardım elimizi uzatmalıyız” dedi. 
 

İSLAM`DA KADIN
Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Dr. Banu Gülrer de dinimizdeki kadın hakları konusunda davetlileri bilgilendirdi. Gürer, “İslam dini, kadın hakları konusunda kadının statüsünün ileri götürülmesi için çok ciddi adımlar atmıştır. Ancak Müslümanlar bu adımı ileri götürememişlerdir” dedi. Program Mevlana Haftası nedeniyle Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ahmet Turabi`nin şebi aruz olan düğün gecesi ve sema konusundaki sunumuyla devam etti.
 

HER ŞEY DÖNMEKTİR
Semanın var olma temeli dönmek olduğunu belirten Turabi, “Her şey dönmektedir ve dönerek aslını bulmaktadır. Semazen aklı ile beraber dönmekte ve Cenab-ı Allah`ı zikretmektedir” dedi. Turabi`nin açıklamaları sonrası ekibiyle davetlilere tasavvuf müziği konseri eşliğindeki semazen gösterilerini başarıyla sundular. Büyük ilgiyle izlenen gösterilerle manevi duyguların üst seviyelere çıktığı bu kapsamlı program sonunda engelli vatandaşlar karanfillerle uğurlandı.

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ