KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.7821 TL
  • 6.5692 TL
  • 7.3319 TL
Kocaeli Zirve
Kartepe’de acil hastalar nereye gidecek?
Kartepe’de acil hastalar nereye gidecek?
Güncel
24 Kasım 2012 Cumartesi 08:55
  • 2188
  • 11

Kartepe’de acil hastalar nereye gidecek?

Belde belediyelerimizin kapatılmasıyla birlikte ilimizde pek çok ilçe kuruldu. Bu ilçelerden birisi de Kocaeli’nin doğusunda kurulan Kartepe.
Eşme, Suadiye, Derbent, Uzunçiftlik, Acısu, Maşukiye, Arslanbey, Uzuntarla, Köseköy, Sarımeşe beldelerinin birleşmesiyle kurulan Kartepe yüzölçümü bakımından ilimizin en büyük ilçelerinden birisi.
Ama gelin görün ki bu ilçemizde bırakın bir hastaneyi, gece acil bir durumda vatandaşların gidebileceği bir sağlık kuruluşu yok.
Evet, yanlış okumadınız.
Kartepe`de vatandaşların acil gidip ne bir iğne vurulabilecekleri ne de pansuman yaptırabilecekleri tek bir yer yok.
Kartepeliler buna isyan ediyorlar.
İşte bu feryatlardan birisi;
 
“KARTEPE`DE ACİL HASTAMIZ OLDUĞUNDA NEREYE GİTMELİYİZ? 
Kartepe ilçesinin nüfusu bu yılın temmuz sonu itibariyle 100 bin kişinin üzerine çıktı.
Ama Kartepe`de henüz bir hastane yok… 
Gece acil durumluk bir hastamız oldu ve en yakın devlet hastanesi İzmit`te.  
Kartepe Belediye başkanımız bu konuda marka şehir olduğumuzu dillendirip duruyor.
İlçemizde birçok köşe başında MARKA ŞEHİR OLDUK reklamları boy göstermeye devam ediyor.
Sayın başkanımız Şükrü KARABALIK  “Gururla söyleyebiliriz ki artık Kartepe ‘marka şehir` olma yolunda hızla ilerliyor” diye dillendirip duruyor ama Kartepe`nin şu hastane sorununa bir türlü çözüm bulunamıyor. 
Köseköy Askeriye Sapağı mevkiinde bulunan ve yıllardır çok önemli bir hizmet veren Kartepe`nin en büyük sağlık kurumu dispanser, ani bir kararla gece acil nöbetlerine kapatılmış vaziyette.
Kartepe`nin genel anlamda hizmet veren tek ve büyük sağlık kurumu olan dispanser, 28 Haziran tarihinden itibaren gece acil nöbetine kapatılarak biz vatandaşları mağdur etti. 
Hiçbir duyuru ve haber bile yapılmadan dispanserin gece nöbetinin kaldırılmasıyla başta Köseköy olmak üzere, civar beldelerin sakinleri de büyük oranda mağdur edilmiştir.
Eşme, Uzunçiftlik, Acısu, Uzuntarla, Maşukiye, Suadiye, Arslanbey, Derbent, Sarımeşe gibi beldelerin yanı sıra birçok köy halkının da yakın olması nedeni ile hizmet aldıkları dispanser gece acil nöbetlerine kapatılınca biz vatandaşlar ne yapacağımızı şaşırdık.
Akşam saat 17:00`den sonra ufak tefek rahatsızlıklarda ve yaralanmalarda bir doktor, bir hemşire ve bir laborant ile gece nöbeti tutan dispanser önemli bir hizmet veriyordu. 
Aynı zamanda 112 acil servis elemanları da burayı bekleme ve lojistik olarak kullanıyorlardı. 
Şimdi bunların hiçbiri kalmayınca biz vatandaşlar mağdur olduk. Akşam mesai saatleri sonrasında dispansere gelen ilçe halkımız kapatılmış bir bahçe kapısı ve karanlık bir bina ile karşılaşıyor. 
Binanın kapısında ise “Dispanserimiz 28.06.2012 tarihinden itibaren gece nöbetlerine kapatılmıştır. Acil durumlarda devlet hastaneleri acil servislerine müracaat ediniz” diye bir yazı asılmış. 
Şimdi sağlık alanında Türkiye`nin büyük atılım yaptığı konuşulurken Kartepe`de dispanserin gece nöbetine kapatılması önemli bir kayıp ve eksiklik olarak göze çarpıyor. 
İlçe halkı olarak bizler bir an önce dispanserin tekrar gece nöbetlerine açılmasını istiyoruz.
Bu kadar insanın yaşadığı ve sanayi kuruluşunun olduğu bir ilçede gece sağlık hizmeti verilmemesi büyük bir eksiklik. 
Yetkililer konu üzerine eğilerek çok büyük önem arz eden bu sıkıntıya çare bulmalıdırlar.
 
Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ