KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.8898 TL
  • 6.6063 TL
  • 7.4152 TL
Kocaeli Zirve
Kartepe’de atıklar ayrıştırılacak
Kartepe’de atıklar ayrıştırılacak
Güncel
06 Aralık 2012 Perşembe 15:56
  • 910
  • 0

Kartepe’de atıklar ayrıştırılacak

Artan atık çeşitliliğinin doğaya verdiği zararları azaltma çalışmalarını sürdüren Kartepe Belediyesi, atık getirme merkezi kuruyor

Kartepe Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü geri kazanım konusunda yeni projeler hayata geçirmeye devam ediyor. Atıkların araziye kontrolsüz şekilde dökülmesini önlemek adına müdürlük, eskiden Köseköy Fen İşleri Garajı olarak kullanılan alanda atık getirme merkezi kuruyor. Evlerden, okullardan vb. yerlerden kaynaklanan atık çeşitliliğinin fazla olması, bu atıkların sağlıklı bir şekilde yönetilebilmesi amacıyla tüketicilerin bilinçlendirilerek, evsel nitelikli atıkların öncelikle kaynağında azaltılması hedefleniyor. 

 
KAYNAĞINDA AYRIŞACAK
Atıkların kaynağında ayrı toplanması, geri kazanım sistemine dahil edilmesi, geri kazanılmayacak olanların ise bertaraf edilebilmesi için Kartepe Belediyesi yeni bir çalışma başlattı. Belediye, tüketicilerin kaynağında ayrı topladıkları atıkları getirip bırakabilecekleri atık getirme merkezinin kurulması için ilk adımları attı. Önümüzdeki ay içerisinde uygulamaya geçecek projede, Kocaeli Büyükşehir İmar ve Şehircilik Dairesi Başkanlığı`nın da görüşü alınarak atık getirme merkezinin yeri kesinleştirildi.
 
ALO ATIK HATTI
Atık getirme merkezi, eskiden Köseköy Fen İşleri Garajı olarak kullanılan alan içerisinde yer alacak. Öncelikli hedeflerinin atıkların araziye kontrolsüz şekilde dökülmesini önlemek olduğunu belirten Kartepe Belediye Başkan Yardımcısı Efkan Atmaca, “Alo Atık Hattı oluşturarak vatandaşların evlerinde yaptıkları tadilatlardan kaynaklanan tamirat atıkları, kanepe, koltuk, yatak gibi iri hacimli atıklarını sokaklara gelişigüzel dökmelerini önlemeyi, bu atıkların tarafımızdan toplanmasını sağlamayı hedefliyoruz” dedi. 
 
DESTEK BEKLİYORUZ
Bu konuda vatandaşların bilinci ve duyarlılığını arttırmayı düşündüklerini belirten Atmaca, “Vatandaşlarımızdan çalışmalarımıza destek bekliyoruz. Projemizi gerçekleştirmemiz için desteklerini bizden esirgemeyen başta Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu olmak üzere, Kartepe Belediye Başkanı Şükrü Karabalık`a, İmar ve Şehircilik Daire Başkanı Gökmen Mengüç`e, Çevre Koruma Daire Başkanı Necmi Kahraman`a ve emeği geçen tüm mesai arkadaşlarıma teşekkür ederim” dedi.
Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ