KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.7880 TL
  • 6.4414 TL
  • 7.4606 TL
Kocaeli Zirve
Kartepe’de doğal afet mi oldu?
Kartepe’de doğal afet mi oldu?
Güncel
14 Eylül 2009 Pazartesi 09:59
  • 4573
  • 21

Kartepe’de doğal afet mi oldu?

Kartepe Belediye Meclisi ilçede doğal afet yaşandığına, can ve mal kaybının olduğuna kanaat getirerek çöp toplama işini ihalesiz verdi

10 beldenin birleşmesinden sonra ilimizin doğu kesiminde oluşturulan Şükrü Karabalık başkanlığındaki Kartepe Belediyesi ile ilgili gün geçmiyor ki dudak uçuklatan iddialar gündeme gelmesin.
Suadiye Belediye başkanlığı koltuğundan Kartepe Belediye başkan koltuğuna oturan Şükrü Karabalık'ın en son icraatı ise gerçekten herkesi şaşkına çevirecek cinsten bir olay.
Çünkü Şükrü Karabalık ve AKP'li meclis üyelerine göre Kartepe'de büyük bir doğal afet yaşanmış.
Şimdi nereden çıktı bu demeyin.
Evet gerçekten Kartepe İlçe sınırları içinde doğal afet, salgın hastalıklar, can ve mal kaybı tehlikesi gibi ani ve beklenmeyen ve yetkililer tarafından önceden tahmin edilemeyen olaylar ortaya çıkmış.
Bunu biz değil Kartepe Belediye başkanı Şükrü Karabalık ile partisinin belediye meclis üyeleri söylüyorlar.
Eğer Kartepe'de bir doğal afet, salgın hastalıklar, can ve mal kaybı tehlikesi yaratan önceden tahmin edilemeyen olaylar yaşanmadıysa eğer Başkan Şükrü karabalık Kartepe Belediyesi'nin çöp toplama işini çevre temizlik Firması'na veremez.
Vermişse eğer suç işlemiştir.
Kartepe Belediye Meclisi 2 Eylül 2009 tarihinde yaptığı meclis toplantısında belediyenin çöp toplama işini ihaleye çıkmadan KDV dahil aylık 295 milyar liraya altı ay süreyle Çevre Temizlik Firması'na vermiş.
Evet yanlış okumadınız!
Kartepe Belediyesi hiçbir ihale yapmadan, teklif toplamadan işi götürüp Çevre Temizlik Firması'na vermiş.
Peki bunu nasıl yapmış.
Kamu İhale Kanunu'ndaki bir maddeye dayanarak.
Bu madde 4734 sayılı Kamu İhale Kanunu'nun 21. Maddesi'nin B fıkrası.
Bu madde şöyle diyor.
b) Doğal afetler, salgın hastalıklar, can veya mal kaybı tehlikesi gibi ani ve beklenmeyen veya idare tarafından önceden öngörülemeyen olayların ortaya çıkması üzerine ihalenin ivedi olarak yapılmasının zorunlu olması.
Bu neyi gösteriyor?
Kartepe Belediyesi ya da herhangi bir kamu kurumu birisine ihale yapmadan bir işi verecekse kanunda belirtilen olayların yaşanması gerekiyor.
Peki Kartepe bölgesinde bir doğal afet yaşandı mı?
Kartepe Bölgesi'nde can ve mal kaybı tehlikesi gibi ani ve beklenmeyen olaylar ortaya çıktı mı?
Hayır.
Peki bütün bunlar ortada iken Kartepe Belediye Başkanı altı aylığına neden ve niçin ama en önemlisi nasıl ihale yapmadan çöp toplama işini Çevre Temizlik Firması'na verebiliyor.
Evet Kartepe Belediyesi 10 beldenin kapatılmasıyla oluşturulmuş bir belde.
Ama 29 Mart yerel seçimleri öncesinde bu beldelerin hiç birinde çöp toplama ya da temizlik sıkıntısı çekilmiyor, böyle bir sorun da yaşanmıyordu.
Bunun yanında bu belediyelerin birleştirilmesiyle birlikte çalışanların hepsi Kartepe Belediyesi'ne geçti.
Yani Kartepe Belediyesi eleman yönünden de fazlalığı olan bir belediye. Bütün bunları bir yana bırakılmış ve Şükrü Karabalık deyim yerindeyse adrese teslim bir ihale yaparak işi ihale yapmadan Çevre Temizlik Firması'na vermiştir.
Biz inanıyoruz ki bu iş Kamu İhale Kurumu'na gittiği an iptal edilir. Çünkü Kartepe Belediyesi'nin ihale yapmadan verdiği işin gerekçesi çok ama çok komik.
Şükrü Karabalık ateşle oynuyor.
Kartepe Belediye Başkanlığı'nın ilk altı ayında ciddi yanlışlar yapmaya başladı.
Bizden söylemesi.

21. MADDENİN B FIKRASI NE DİYOR?
4734 Sayılı Kamu İhale Kanunu'nun 21. maddesinin b fıkrası şöyle diyor:
b) Doğal afetler, salgın hastalıklar, can veya mal kaybı tehlikesi gibi ani ve beklenmeyen veya idare tarafından önceden öngörülemeyen olayların ortaya çıkması üzerine ihalenin ivedi olarak yapılmasının zorunlu olması.


 

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ