KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.7077 TL
  • 6.3054 TL
  • 7.1537 TL
Kocaeli Zirve
Kartepe’de işçilere baskı yapılıyor
Kartepe’de işçilere baskı yapılıyor
Güncel
27 Ekim 2009 Salı 18:01
  • 4669
  • 5

Kartepe’de işçilere baskı yapılıyor

Belediye-İş Sendikası Eğitim ve Basın Yayın Genel Sekreteri Bayram Özkan, Kartepe’de işçilere sendika değiştirmeleri yönünde baskı yapıldığını iddia ederek, başkan Şükrü Karabalık’ı sert bir dille eleştirdi

Büyükşehir`de işçilerin baskı yapılarak Hizmet-İş Sendikası`na geçirildiğini iddia eden Belediye-İş Sendikası, benzer bir uygulamanın şimdi de Kartepe Belediyesi`nde yapıldığını iddia ediyor. Konuyla ilgili bir basın açıklaması yayınlayan Belediye-İş Sendikası Eğitim ve Basın Yayın Genel Sekreteri Bayram Özkan, belediyedeki daire müdürlerinin işçilere baskı yaptığını, bu baskıya da Kartepe Belediye Başkanı Şükrü Karabalık`ın göz yumduğunu söyledi.
 

KARABALIK`A ÇAĞRIMIZ
Oldukça sert bir dille başkan Karabalık`ı eleştiren Bayram Özkan, basın açıklamasında şu ifadelere yer verdi; “Kartepe Belediye Başkanı Şükrü Karabalık`a çağrımızdır; Kartepe Belediyesi işçilerine yönelik anti-demokratik, hukuk dışı bu zülmü durdurun. Yeni kurulan bir belediyede belediye başkanı olmak, belediye yöneticisi olmak bazı beceri ve meziyetleri gerektirir. Yeni kurulan bir belediyede belediye başkanı; halka, işçisiyle memuruyla tüm çalışanlara karşı; dürüst, adil hakkaniyete ve hukuka uygun davranmalıdır.
 

HALK TEPKİ GÖSTERİR
Tutabileceği sözü vermeli ve verdiği sözü tutabilmelidir. Eğer bir yönetici bu temel ilkelere uymaz verdiği sözleri tutmazsa; verdiği sözü tutmayan iki yüzlü politikalarla halkı kandırırsa; bu halk, bu çalışanlar, ilk fırsatta demokratik tepkisini gösterir. Ülkemizde bir dönem baştacı edilen bazı yöneticilerin, ilk seçimler sonrası adlarının bile hatırlanmamsının sebebi halkımızın bu sağduyusudur.
 

TARAFSIZ DEĞİL
Bugün Kartepe Belediyesi`nde birileri halka ve Kartepe işçisine yalan söylemektedir. Kamuoyunun bildiği gibi, Kartepe Belediyesi`nin yeni kurulmasından kaynaklı yetkili işçi sendikasının belirlenme sürecinin yaşandığı şu günlerde; Kartepe Belediye Başkanı Şükrü Karabalık, ‘Belediye işçisinin sendika seçiminde ben tarafsızım, bu onların yasal hakkı hangi sendikayı isterlerse seçebilirler` demektedir.
 

AMİRLER BASKI YAPIYOR
Ancak yaşanan süreç, birilerinin halka ve çalışanlara yalan söylediğini, halkımızı ve belediye işçileri kandırmaya ve yanıltmaya çalıştığını göstermektedir. Sayın başkan ‘Belediye işçilerinin sendika seçiminde ben tarafsızım` derken belediye başkan yardımcısı Mehmet Filiz, Garaj Amiri Seyfi Çetin, Park Bahçeler Sorumlusu Fahri Onat, Halkla ilişkiler Sorumlusu Abdullah Biçer ve Temizlik Hizmetleri Sorumlusu Ahmet Şentürk belediye işçilerinin anayasal ve yasal sendika seçme hürriyetini baskı, tehdit ve sürgünle ortadan kaldırarak yandaş Hak-İş/Hizmet-İş örgütlenmesi için çalışmaktadır.
 

TAŞERONLUK YAPIYORLAR
Sayın Karabalık, ilgili kişiler, belediye işçilerine baskı ve tehditi sizin onlara verdiğiniz; başkan yardımcılığı, müdürlük ve sorumluluk sıfatlarına dayanarak yapmaktadırlar. Sayın Karabalık, siz tüm bu yaşanlara rağmen hala tarafsız olduğunuzu iddia ediyorsanız, söz konusu bu kişiler size rağmen mi Hak-İş/Hizmet-İş`in taşeronluğunu yapmaktadır? Bu gücü bu yetkiyi bu cüreti size rağmen nasıl kendilerinde görmektedir?
 

HAKIKMIZI ARAYACAĞIZ
Biz her zaman söylediğini uygulayan bir sendikayız. Hem işverene, hem de Hizmet-İş Sendikası`na çağrıda bulunuyoruz. İşçiler sendikalarını özgür iradesiyle belirlesin işçinin önüne sandık koyalım tercihini kendisi yapsın. İşverenden destek alarak örgütlenme yapılmaz. Yapana da sendika denilmez. İşçilerin hakları olan içerideki paralar Belediye-İş`ten istifa edenlere verilmez. Geride kalan işçiler işçi değil mi? Onların alın teri yok mu? Onların çoluk çocuğu yok mu? Bu zulmü ve baskıyı durdurun. Baskılar devam ederse Kocaeli Büyükşehir`de yaşanılan aynı süreci demokratik hakkımızı Kartepe Belediyesi`nde de kullanacağız.
 

İŞÇİLERİN YANINDAYIZ
Kaldı ki; Türkiye Cumhuriyeti bir hukuk devletidir. Anayasamızın 51. maddesi de çok açıktır. ‘Hiç kimse bir sendikaya üye olmaya ya da üyelikten ayrılmaya zorlanamaz.` Ayrıca, Türk Ceza Kanunu`nun ‘Sendikal hakların kullanılmasının engellenmesi` başlıklı 118. maddesi ‘Bir kimseye karşı bir sendikaya üye olmaya veya olmamaya zorlamak amacıyla, cebir veya tehdit kullanan kişi, altı aydan iki yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır` demektedir. Belediye-İş, emekçiler dışında bir takım siyasi odaklara güvenerek, Kartepe işçisine  zulmeden baskı uygulayanlar hakkında, suç duyurusu başta olmak üzere tüm hukuksal yolları kullanacaktır. Belediye-İş dün olduğu gibi bugün de yarın da Kartepe işçilerinin yanında olacaktır.”

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ