KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.8898 TL
  • 6.6063 TL
  • 7.4152 TL
Kocaeli Zirve
Kartepeli muhtarlar dava açtı
Kartepeli muhtarlar dava açtı
Güncel
08 Aralık 2012 Cumartesi 10:28
  • 1289
  • 1

Kartepeli muhtarlar dava açtı

Kartepe ilçesinde 52 olan mahalle muhtarlığı sayısını 22’ye indirilmiş, karar belediye meclisinde onaylanmıştı. Mahalleleri kapatılan muhtarlar yürütmenin durdurulması için dava açtı

Halen Kartepe ilçesinde 10 köy ve 52 mahalle olmak üzere 62 muhtarlık bulunuyor. Kartepe Belediyesi kurulurken, belediyeleri kapatılıp birleştirilen beldelerdeki 52 mahalle muhtarlığından 30`u geçtiğimiz aylarda Kartepe Belediye Meclisi kararıyla kapatılmış ve mahalle muhtarlığı sayısı 22`ye indirilmişti. 10 köy muhtarlığı ise korunuyor. Kartepe Belediye Başkanı Şükrü Karabalık`a tepki göteren muhtarlar, yürütmenin durdurulması için dava açtı. Suadiye Selçuklu Mahallesi Muhtarı ve aynı zamanda Kartepe Muhtarlar Dernek Başkanı olan Hüseyin Türker, mahallelerin kapatılmasının bölge halkını mağdur edeceğini belirterek yürütmenin durdurulması için dava açtıklarını söyledi. 

 
MUHTARLAR DAVA AÇTI
Mahallesi kapatılan muhtarlar karara itiraz ederek konuyu yargıya taşıdı. Alınan kapatılma kararının bölge halkını mağdur edeceğini söyleyen muhtarlar, kararın iptali için yürütmenin durdurulması davası açtı. Dava açan Suadiye Selçuklu Mahallesi Muhtarı ve aynı zamanda Kartepe Muhtarlar Derneği Başkanı Hüseyin Türker, muhtarların bireysel olarak dava açtıklarını söyledi. Türker, “Selçuklu Mahallesi Muhtarı olarak ben de yürütmenin durdurulması için dava açtım” dedi.
 
30 MAHALLE KAPATILDI  
Kartepe Belediye Meclisi`nde alınan karar doğrultusunda 2014 tarihindeki yerel seçimlerle hayata geçirilecek projede 2 mahallesi bulunan Eşme, 5 mahalle bulunan Maşukiye, 2 mahalleden oluşan Acısu, 3 mahallesi bulunan Derbent ile 4 mahalleden oluşan Sarımeşe`de mahalle sayısı 1`e indirilmişti. Bu beldelerdeki tek mahallenin adıda, beldenin adı olacak. Köseköy`de mahalle sayısı 10`dan 4`e, Suadiye`de 5`ten 2`ye, Uzunçiftlik`te 12`den 5`e, Arslanbey`de 6`dan 4`e çekilmişti. Belediyenin aldığı bu kararın ardından kapatılan mahalle muhtarları yürütmenin durdurulması için dava açtı. 
 
Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ