KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.8610 TL
  • 6.4617 TL
  • 7.3392 TL
Kocaeli Zirve
Kasaplar üzüldü balıkçılar güldü
Kasaplar üzüldü balıkçılar güldü
Güncel
01 Aralık 2009 Salı 09:30
  • 1143
  • 0

Kasaplar üzüldü balıkçılar güldü

Bu Kurban Bayramı’nda kasaplara kıyma çektirenlerin sayısı oldukça düştü. Kurban kesemeyen vatandaş, balığa yüklendi. Balıkçının yüzü güldü

Etin kilogramının 25 TL`yi bulduğu günümüzde evine ayda yılda bir et giren vatandaş, senede bir de olsa Kurban Bayramı`nın gelmesiyle kırmızı ete doymanın keyfini yaşar.
Buna en çok üzülen ise Kurban Bayramı`nın gelmesiyle işleri tamamen duran kasaplar olur. Kurban Bayramı sadece kırmızı et satan kasapları değil, balıkçıları da etkiler.
Vatandaş kırmızı eti görünce balığı da bir anda unutuverir.
Ancak bu Kurban Bayramı`nda kasapların işleri dururken, balıkçıların işlerinde pek düşüş olmadı.
Ekonomik kriz nedeniyle işten çıkarılanlar, yapılan iki kuruş zamla geçimini sağlayamayanlar doğal olarak kurban kesemedi ve et ihtiyacını ucuzlayan balıkla gidermek zorunda kaldı. Kasap ve balıkçılarla konuştuk.
Et satışlarını sorduk. Balıkçıların yüzü gülerken, her sene çektikleri kıymalarla teselli bulan kasaplar bu sene kıyma çektirmeye gelenlerde büyük bir düşüş olduğunu belirtti.
 

KIYMA ÇEKTİREN YOK
Konuyla ilgili görüşlerine başvurduğumuz Şölen Et Pazarı`nın sahibi Burhan Demir, “Kurban Bayramı dışında az da olsa et satışımız oluyor. İnsanlar 1 kilogram alacağına yarım kilogram alıyor ama evine et sokuyor. Tabi ayda yıl da bir. Kurban Bayramı`nın gelmesiyle bizim işlerimiz malum durur. Et satışı pek olmaz. Çoğu kasap sadece kıyma çekmek için dükkanlarını açık tutar” dedi.
 

KURBAN KESEN DE AZALDI
Demir, duran işleriyle böyle teselli bulduklarını belirterek, “Çektiğimiz kıymayla günü kurtarırız. Ama bu sene kıyma çektirmeye de çok az kişi geliyor. Kıyma çektirmeye gelenlerin sayısında aşırı bir düşüş yaşandı. Bu da kurban kesenlerin sayısının azaldığı anlamına geliyor. Yani vatandaş yoksullukla boğuşuyor, eti düşünen yok” diye konuştu.
 

BALIK SATIŞLARIMIZ ÇOK İYİ!
Balıkçı Hamdi`nin sahiplerinden Kemal Bineklioğlu ise “Satışlarımız oldukça iyi. Özellikle akşama doğru satışlar artıyor. Diğer Kurban Bayramları`na nazaran satışlarımız daha iyi diyebilirim. Bayramda satışlarda çok az bir düşüş yaşandı. Ama satışların giderek artacağını düşünüyorum. Kurban kesmeyen vatandaşlar, kırmızı et sevmeyenler, daha ucuz ve sağlıklı olan balığı tercih etti” dedi.
 

KURBAN KESEMEYEN  BALIKÇIYA KOŞUYOR
Şen Balık`ın çalışanı Faruk Sevimli ise Kurban Bayramı`nın getirisinden memnun, “Kurban Bayramı bu sene bizi fazla etkilemedi. Satışlarımız diğer bayramlara nazaran çok iyi. Bu bayram satışlarda çok az bir düşüş oldu. Akşama doğru satışlarımız daha da artıyor. Kurban kesemeyenler, kırmızı eti sevmeyenler soluğu daha ucuz olan balık tezgahlarında alıyor. Kırmızı et yiyemeyen vatandaş, et ihtiyacını beyaz etle gidermek durumunda kalıyor” şeklinde konuştu.

 

Kıtmızı et kilo fiyatları

Dana Kıyma 18 TL
Dana Kuşbaşı 20 TL
Dana Bonfile 25 TL
Kuzu But 22 TL
Kuzu Kol 20 TL
Kuzu Pirzola 25 TL

 

Balık Fiyatları

Mezgit 5 TL
Tekir 7 TL
Barbun 15 TL
Turna Mezgit 13-15 TL
Zargan 4 TL
Lüfer tane 15-20 TL
İthal uskumru 2 TL
Dil balığı 10 TL
Kefal 4 TL
Palamut 15 TL
İstavrit 5 TL
Hamsi 5-7 TL
Çupura 12 TL
Levrek 12 TL
Çinekop 13-15 TL
Somun 8 TL

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ