KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.8316 TL
  • 6.5108 TL
  • 7.5663 TL
Kocaeli Zirve
Geç buldum çabuk kaybettim!
Geç buldum çabuk kaybettim!
Yaşam
23 Nisan 2010 Cuma 18:22
  • 4404
  • 1

Geç buldum çabuk kaybettim!

İş hayatına bu kadar uzun süre ara verdikten sonra, tam istediğim gibi bir iş bulmuş, süslü püslü de bir masaya sahip olmuştum ki, ayağımı kaydırıverdiler.

Hevesim kursağımda kaldı, işimi de masamı da geç buldum çabuk kaybettim. Hem de ayağımı kaydıran kişi, öyle senelerin gazetecisi filan değil. Bizim Yaşam`ı daha önce hiç görmemiş olduğuna da eminim.
Gel gelelim çok hoş bir hanım. Boncuk gibi masmavi gözleri, upuzun kumral saçlarıyla, gazetedeki herkesi ilk görüşte kendisine hayran bıraktı.
***
Doğrusu, ‘`Lütfen sandelyeyi boşaltır mısın, Selin Hanım oturacak`` dediklerinde, önce çok bozuldum ama öyle masum bakıyor, öyle tatlı gülümsüyordu ki, değil masamı, istese o anda canımın yarısını ona verebileceğimi hayretle farkettim.
Selin Hanım sandalyeme oturdu, masama kuruldu ve  eline BİZİM YAŞAM ekini alıp incelemeye başladı. Herhalde yaşına yakın bulduğu için, en çok ilgisini çeken köşe, ‘Minik Yaşamlar` oldu.
Zaten kendisi de, okuduğu ‘Minik Yaşamlar`dan çok büyük sayılmazdı. 
***
Geçen hafta Salı günü, gazetemizin eğitim editörü, hepimizin sevgili öğretmeni Gülümser Ayhan, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı münasebetiyle, içimizi titreten bir organizasyona imza attı.
12 İlçemize bağlı, 12 köy okulundan, birer ilköğretim okulu öğrencisi ve okul yöneticisini gazetemizde ağırladık.
O gün gazeteye her zamankinden erken geldik. Şişirilecek balonlarımız, çocuklar için hazırlanacak hediyelerimiz, bayraklarımız, Atatürk posterlerimiz vardı. Palyaçoların da vaktinde gelmesi sağlanmalıydı. Toplantı salonunu onlar için özenle hazırladık, masamızı meyve suyu ve pastalarla donattık… Hepimiz çok heyecanlıydık.
Onlar da bizim kadar heyecanlı olmalıydılar ki, beklediğimizden erken geldiler. Gazetemiz birden, cıvıl cıvıl seslerle, pırıl pırıl renklerle, gülen yüzlerle doldu.
***
Önce biraz çekingen davrandılar. İzmit`i bile hayatlarında sadece birkaç kez görmüşken, bir gazete binasında, hiç tanımadıkları insanların arasında olmak onları heyecanlandırdı. Duydukları merak gözlerinden okunuyordu.
Sonra yavaş yavaş alışmaya başladılar. Merak ettikleri konular, soracakları sorular vardı. Hepsiyle teker teker tanıştık, sohbet ettik, biz sorduk onlar anlattı, onlar sordu biz anlattık. Fotoğraflar çektirdik, hazırladığımız meyve suyu ve kurabiyeleri yedik, birlikte şarkılar söyledik. Çocuğun olduğu her yerde, kahkahaların da olduğunu bir kez daha gördük. 
***
Ama dedim ya, bu küçük canavarların koltuklarımızda gözü vardı. Sıra bizim yerlerimize geçmeye gelince, maşallah, çekingenliklerinden eser kalmadı. Sanki gazeteci olarak doğmuşlardı. Herbiri bir koltuğa kurulup, oturdukları masada yapılan iş hakkında bilgi aldı. Kimisi gazete patronu olup talimatlar yağdırdı, kimisi muhabir olup fotoğraf makinasını kaptığı gibi habere koştu, kimisi internet sitemize flaş haber girdi...
Ben de koltuğumu, Karamürsel`e bağlı Yalakdere Köyü İlköğretim Okulu`ndan gelen, güzeller güzeli Selin Üstün`e kaptırdım.
Bu deniz gözlü, iki örgülü küçük bayanın cin gibi bakışları, zarif duruşu ve hanımefendi tavırları, büyüdüğü zaman da her ortama yakışacağını, hangi mesleği seçerse seçsin başarılı olacağını şimdiden belli ediyordu.
Hepsinin olduğu gibi, Selin`in de içindeki Atatürk sevgisi,  ulu önderin armağan ettiği bayrama sahip çıkışı ve duyduğu gurur, ülkemin geleceğinin emin ellerde olduğuna dair inancımı daha da güçlendirdi. Selin, Atatürk`e duyduğu sevgiyi anlatırken hepimizin içi titredi.
***
Sevgili Gülümser Ayhan`ı, böylesi bir organizasyonun altından yüz akıyla kalktığı için gönülden tebrik ediyor, çocuklara da bizlere de bu kadar özel bir gün yaşattığı için güzel yanaklarından öpüyor, taşıdığı fiziksel ve ruhsal pozitif enerjinin hiç azalmamasını diliyorum.


NOT: Bu arada, bütün gün boyunca gözlerimin dolu dolu olmasının sebebi, tamamen çocukların gelişine çok duygulanmış olduğum içindir. Bunun, masamı kaptırmış olmamla ilgili olduğuna dair söylenenlerin tamamı dedikodudur.

Madem bu hafta onların haftası, tarif de onların tarifi olsun…

MISIR GEVREKLİ TOPLAR

Malzemeler:
• 200 gr (yaklaşık yarım paket) mısır gevreği
• 6 adet metro çikolata
• 1 çorba kaşığı bal
• 1 çorba kaşığı tereyağ
• ½ su bardağı çekilmiş ceviz

Yapılışı:
• Çikolataları benmari usulü eritelim*
• Bütün malzemeyi karıştıralım ve yoğuralım.
• Küçük küçük toplar yaparak, servis tabağına dizelim.

Tecrübeyle sabit: Malzemeyi karıştırdıktan sonra, karışım toparlanmayacakmış gibi görünse de, mısır gevrekleri erimiş çikolata ve yağı emdikçe istenilen kıvama geliyor. Yine de çok yumuşak bir hamur beklemeyin.
Aklınızda bulunsun: Mısır gevrekli topları toz fıstık, Hindistan cevizi ya da küçük pasta şekerlemesine bulayarak daha renkli bir görüntü elde edebilirsiniz.

Benmari usulü nedir?

İçinde kaynayan su bulunan bir kabın içine, başka bir kabı oturtarak, besinleri eritme şeklidir.

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ